Forum Republiki Bialeńskiej
[DYSKUSJA] Antropologia kulturowa Nordaty - Wersja do druku

+- Forum Republiki Bialeńskiej (http://spolecznosc.bialenia.org.pl)
+-- Dział: Instytucje i jednostki organizacyjne (http://spolecznosc.bialenia.org.pl/forumdisplay.php?fid=6)
+--- Dział: Uniwersytet Bialeński (http://spolecznosc.bialenia.org.pl/forumdisplay.php?fid=12)
+---- Dział: Colloquia Bialenica (http://spolecznosc.bialenia.org.pl/forumdisplay.php?fid=235)
+----- Dział: III Colloquium Bialenicum (http://spolecznosc.bialenia.org.pl/forumdisplay.php?fid=345)
+----- Wątek: [DYSKUSJA] Antropologia kulturowa Nordaty (/showthread.php?tid=2600)

Strony: 1 2 3

[DYSKUSJA] Antropologia kulturowa Nordaty - AleksanderNovak - 09-10-2021

Od niedawna krąży mi w głowie idea uporządkowania różnych aspektów kultury Nordackiej. Niniejszym przedstawiam temat oraz liczę na dyskusję i rozwinięcie tematu, a temat jest bardzo ciekawy!

Nordatę zamieszkuje wiele narodów, które naśladują niektóre kultury prawdziwego świata. Istnieją narody które nie posiadają własnego państwa z powodu jego upadku (np. Kugarzy czy Abachazowie). Wiele narodów w mikroświecie posiada swoje własne języki, co jest bardzo ciekawe, bo w prawdziwym świecie każdy naród ma własny język którym się posługuje. 

Wyliczyłem większość języków Nordaty które zostały utworzone w większym lub mniejszym stopniu (jeśli jakiś pominąłem, proszę dać znać) a także dodałem kilka języków które nigdy wcześniej nie były tworzone, ale do uporządkowania języków warto je dodać. Język to jedna z najważniejszych części narodu, ponieważ bez języka naród nie miałby większej tożsamości. Przedstawiam bardzo luźny pomysł na uporządkowanie języków nordaty.

----Języki nordackie
---Grupa języków południowych
--Język muratycki
--Język azymucki
--Podgrupa języków winkulijskich
-Język czarnokrajestański
-Język brugijski
-Język santański
---Grupa języków północno-wschodnich
--Język brodryjski
--Język uhraiński
--Język republikański 
--Język parlandzki 
--Język abachaski
---Grupa języków środkowych
--Język indiański
--Język kugarski
--Język Nan Di 
---Grupa języków północno-zachodnich
--Język batawski
--Język amatorski
--Język magnifikacki
---Grupa języków volkiańskich
--Język volkiański
--Język frydlandzki
--Język learveński
--Język doctriński
---Grupa języków klindońskich
--Język klindoński
--Język nordish
---Języki niepowiązane z żadną z grup (do ustalenia)
--Język koribijski
--Język ostlandzki
--Język voxlandzki 
--Języki bialeńskie (?)

Jak widzicie państwo, może nawet nie wiedzieliście, ale mamy bardzo dużą ilość sztucznych języków. Uporządkowanie języków byłoby bardzo dobre dla tożsamości Nordaty i poczucia przynależności do grupy. Z uporządkowania są także korzyści dla narracji. Wiadomo też jakie narody są ze sobą spokrewnione.  

Chciałbym by została utworzona organizacja zrzeszająca językoznawców, kulturoznawców i naukowców całej Nordaty, by sprawniej uporządkowywać różne części kultury nordackiej, także demografię czyli populację Nordaty, cieszę się że powstaje mapa geograficzna Nordaty, to także jakaś forma uporządkowywania Smile. Stworzylibyśmy system edukacji w mikronacjach, mamy przecież całkiem wiele placówek naukowych na terenie Nordaty. Może inne państwa spoza Nordaty przyłączą się do projektu.

Zapraszam jeszcze raz do dyskusji Smile 

RE: [DYSKUSJA] Antropologia kulturowa Nordaty - Ametyst Faradobus - 09-10-2021

A jak by Kulega zakwalifikował polski? Ja jeszcze w swoim poprzednim wcieleniu zaproponowałem takie rozwiązanie, gdzie był on kwalifikowany jako powszechny. Chodziło mi wówczas o to, aby jakoś wpisać go w mikronacyjną narrację. Inna sprawa, że tu rodzi się kolejne pole do debaty: czy to, że my piszemy zasadniczo po polsku oznacza, że "narracyjni" mieszkańcy naszych krajów również się tak porozumiewają? To jest moim zdaniem materiał co najmniej na porządną, osobną konferencję.

RE: [DYSKUSJA] Antropologia kulturowa Nordaty - Andrzej Płatonowicz Ordyński - 09-10-2021

Na kwestiach lingwistycznych się nie znam, ale na kulturze trochę tak, więc mógłbym się w jakiś sposób włączyć w prace tej organizacji.

Materiały dotyczące języka bialeńskiego są na starym forum Bialenii, którego bazę wprawdzie mamy, ale nikt nie umie (lub nie ma czasu) jej odpalić.

Język ordyjski (Nowa Orda w Brodrii) jest spokrewniony z jahołdzkim (Jahołdajewszczyzna to część Dżamahiriji Bialeńskiej).

Język brodryjski, ukraiński i - chyba - abachaski, to języki słowiańskie. Obecna w Bialenii gwara poleska chyba też.

RE: [DYSKUSJA] Antropologia kulturowa Nordaty - Ametyst Faradobus - 10-10-2021

Jeśli znajdę kiedyś czas to będę chciał naukowo porównać "słowiańską" kulturę Weerlandu z folklorem poleskim i tamtejszą gwarą.

RE: [DYSKUSJA] Antropologia kulturowa Nordaty - Andrzej Płatonowicz Ordyński - 11-10-2021

W Dżamahiriji i na Aharze z kolei niektórzy mówią po aharsku (taki odpowiednik arabskiego).

Jeśli chodzi o Batawię, to nawiązywała ona do trochę do klimatu germańskiego. Zdaje się, że Volkian też, więc może batawski i volkiański są ze sobą spokrewnione.

Trzeba też pamiętać o Sambanafryce.

RE: [DYSKUSJA] Antropologia kulturowa Nordaty - AleksanderNovak - 13-10-2021

>Język brodryjski, ukraiński i - chyba - abachaski, to języki słowiańskie. Obecna w Bialenii gwara poleska chyba też.

Cóż, z pewnością te języki wzorują się na językach słowiańskich, lecz w mikronacjach właśnie nazywam je językami północno-wschodnich od położenia, jedynym problemem jest jednak to że języki które wzorują się na słowiańskich językach nie występują jedynie w północno-wschodniej nordacie, pozostaje także nazwać tę grupę języków jakoś inaczej, może trochę bardziej oryginalnie niż języki "słowiańskie", tylko jak nazwać "słowianów" mikronacyjnych tak, by być oryginalnym?

>Jeśli chodzi o Batawię, to nawiązywała ona do trochę do klimatu germańskiego. Zdaje się, że Volkian też, więc może batawski i volkiański są ze sobą spokrewnione.

Bardzo trafna uwaga! O to, czy Volkian wzoruje się na germanach wypadałoby zapytać samego Henia, ale skoro Batawia wzorowała się na germanach, to może są spokrewnieni z Klindonami? Ich języki też wzorują się na germanach Wink

>czy to, że my piszemy zasadniczo po polsku oznacza, że "narracyjni" mieszkańcy naszych krajów również się tak porozumiewają?

Myślę, że w mikroświecie byłoby o wiele ciekawej gdybyśmy założyli że narracyjni mieszkańcy nie mówią po polsku, tylko w swoim ojczystym języku Wink taka moja opinia

>Język ordyjski (Nowa Orda w Brodrii) jest spokrewniony z jahołdzkim (Jahołdajewszczyzna to część Dżamahiriji Bialeńskiej).

Widać, że Bialenia i Brodria jest spokrewniona ze sobą, i praktycznie i teoretycznie Wink Bialenia tak ogólnie kojarzy mi się w sumie z klimatami Bośniackimi - niby słowianie ale jest szczypta kultury arabskiej! Natomiast w Brodrii są takie ludy jak Orda, więc można założyć że Nowa Orda jest spokrewniona z Kugarami, także zaliczałbym bialeńskich jahłodów (czy jak to sie tam odmienia) do grupy języków środkowych Smile Języki środkowe kulturą jest zbliżona do połączenia azjatów z arabami Smile i wszystko się w miarę układa, choć widać że Nordata kulturowo jest zmieszana, bo trochę tu, a trochę tam różnych kultur jest Big Grin

RE: [DYSKUSJA] Antropologia kulturowa Nordaty - Ametyst Faradobus - 13-10-2021

Ja na przykład tworząc ZSKHiW wyszedłem z takiego założenia, że Hirschbergowie i mieszkańcy Stepów Wewnętrznych na zachodzie mówią różnymi dialektami niemieckiego, a z kolei Weerlandczycy w języku polskim zwanym powszechnym, ale z wschodniosłowiańskimi naleciałościami. Rozważałem nawet kiedyś wprowadzenie cyrylicy w odmianie łemkowskiej, ale niestety ten alfabet w miarę dobrze znam u nas tylko ja.

RE: [DYSKUSJA] Antropologia kulturowa Nordaty - Andrzej Płatonowicz Ordyński - 13-10-2021

Tak na szybko, może potem rozwinę: 
Hmmm, póki co nie mam pomysłu, jak zastąpić pojęcie języków słowiańskich... 

Powiązanie Ordy i Jahołdy z Kugarią to bardzo dobry pomysł.

Język bialeński nie jest słowiański, ani arabski (choć są duże naleciałości), to osobna grupa.

RE: [DYSKUSJA] Antropologia kulturowa Nordaty - OlaChojnacka - 13-10-2021

Przepraszam, że nie na temat, ale ja mogę spróbować powstać stare forum.

RE: [DYSKUSJA] Antropologia kulturowa Nordaty - Karol Medycejski - 13-10-2021

Będziemy bardzo wdzięczni. Chętnie zapłacimy w prestiżu i młodym, dynamicznym zespole.