• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konferencja nt. Ligi Bluszczowej
#1
Wasze Magnificencje Rektorzy,
Wasze Ekscelencje Dziekani,
Szanowna Społeczności Naukowa,

Odbyłem dziś rozmowę z Jego Magnificencją Robertem Fryderykiem i doszliśmy do wniosku, że najlepiej będzie, jeżeli dyskusja na temat Ligi Bluszczowej odbędzie się publicznie. Zależy nam na jak największym udziale społeczności naukowej. Celem jest, aby niniejsza Konferencja doprowadziła do podpisania umowy pomiędzy chętnymi uczelniami. 

Czym ma być Liga Bluszczowa? Ma być to organizacja łącząca wszystkie chętne szkoły wyższe w mikroświecie, które spełniają podstawowe standardy. Wstępnie ustaliliśmy, że Ligę poza Uniwersytetem Bialeńskim tworzyć będzie Uniwersytet Rotryjski oraz Uniwersytet Królewski. Jesteśmy jednak otwarci na udział innych uczelni. Idea integracji międzyuczelnianej wynika z licznych wakatów w poszczególnych szkołach wyższych. Aby zapewnić studentom możliwość wyboru dowolnych studiów oraz umożliwić badania interdyscyplinarne powinniśmy nawiązać współpracę. Gdzieś są politolodzy, gdzieś historycy, teologowie, prawnicy, być może przedstawiciele innych nauk. Dzięki współpracy możemy stworzyć lepszą społeczność naukową, prowadzić owocniejsze dyskusje i osiągać lepsze wyniki.

Jak ma działać? Jestem przeciwnikiem biurokracji, nie ona jest celem nauki. Jestem za ustaleniem jasnych zasad. Możemy stworzyć Radę Rektorów, której zadaniem byłoby nadzorowanie współpracy oraz wyjaśnianie pojawiających się problemów. Na pewno musimy zacząć oficjalnie uznawać swoje tytuły i stopnie. Wymaga to jednak ustalenia podstawowych choćby zasad ich przyznawania, aby nie powstał mikroświatowy odpowiednik robienia doktoratów na Słowacji. Powinniśmy też stworzyć i na bieżąco aktualizować rejestr funkcjonujących wydziałów wraz z kierunkami, które obsługuje. Ułatwi to kierowanie studentów na studia w wybranej przez nich specjalizacji. 

Co jeszcze możemy zrobić? Od dawna mówi się o v-Noblu, teraz wreszcie będzie to możliwe. Ułatwiona będzie również organizacja konferencji naukowych. Ułatwienie dostępu do bibliotek dla osób poszukujących informacji. Półrocznik informujący o działalności Ligi oraz tworzących ją uczelni. Możliwości jest wiele, a dzięki współpracy w końcu nie będzie brakowało ludzi do działania. 

Czekam na Państwa opinie i propozycje. Dyskusja jest otwarta dla wszystkich zainteresowanych rozwojem nauki, również bez formalnego wykształcenia, proszę jedynie o zachowanie akademickich standardów dyskusji.


Wiadomości w tym wątku
Konferencja nt. Ligi Bluszczowej - przez AndrzejSwarzewski - 09-01-2020 22:09
RE: Konferencja nt. Ligi Bluszczowej - przez RIIF - 10-01-2020 15:52
RE: Konferencja nt. Ligi Bluszczowej - przez RIIF - 10-01-2020 16:36
RE: Konferencja nt. Ligi Bluszczowej - przez RIIF - 11-01-2020 18:12
RE: Konferencja nt. Ligi Bluszczowej - przez RIIF - 16-01-2020 09:32
RE: Konferencja nt. Ligi Bluszczowej - przez m².r - 19-01-2020 19:14
RE: Konferencja nt. Ligi Bluszczowej - przez RIIF - 21-01-2020 21:06
RE: Konferencja nt. Ligi Bluszczowej - przez m².r - 27-01-2020 12:33
RE: Konferencja nt. Ligi Bluszczowej - przez m².r - 28-01-2020 17:14
RE: Konferencja nt. Ligi Bluszczowej - przez RIIF - 05-02-2020 11:46Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości