• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Waśnie, kłótnie i trolling na Forum
Ostatnia sytuacja na Forum zmusza do pewnej refleksji... bo sprawy zaszły za daleko.

Niestety pewne osoby postawiły sobie wyraźnie za cel, aby narobić bałaganu, doprowadzić do bezprzedmiotowych waśni i chyba w konsekwencji doprowadzić do rozkładu Bialenii. W zasadzie nie pisząc żadnych merytorycznych postów, nie zajmując się żadną konkretną działalnością przyjęły sobie za cel wywoływanie chaosu wszędzie gdzie tylko mogą. Bezsensowne posty, składające się z jednego lub dwóch zdań czy jakiś idiotycznych obrazków zaczęły stawać się nagminne.

Podejrzewam, że jest to działalność celowa... w moim odczuciu jest to własnie trolling. Co więcej wydaje mi się, że niestety odnosi to zamierzone skutki. 

Obecnie Andrzej zrobił sobie odpoczynek od Forum (może zareagował nieco zbyt nerwowo, bo akurat wypowiedź Karola i samą jego postać nie zaliczam do działających negatywnie na forum - ale mu się nie dziwię, czasem człowiek nie wytrzyma), a mnie to niedawno przeszło przez głowę... do tego dostałem już wcześniej sygnały na PW od niektórych naszych obywateli, że w takiej atmosferze i w takim otoczeniu za bardzo nie chce im się udzielać w Republice Bialeńskiej, stąd pojawiają się bardzo sporadycznie, a niektórzy w zasadzie w ogóle przestali.

W zasadzie jest "dzieło" bardzo nielicznego grona... 1-2 osób, które zdobywają okresowo popleczników. Ale tak naprawdę czasem wystarczy jeden troll by zniechęcić do działania całkiem sporo wartościowych użytkowników. I tak się dzieje...

Uprzedzam więc, że sytuacja powoli zaczyna się przeradzać w stan "zagrożenia dla stabilności lub bezpieczeństwa Republiki Bialeńskiej" i jeśli to będzie szło dalej w takim kierunku to podejmę zdecydowane działania do zlikwidowania takowego zagrożenia.
Marszałek Wielki Ronon Dex
Wiceprezydent Republiki Bialeńskiej
Dowódca Sił Zbrojnych Republiki Bialeńskiej
Par - Posiadacz Lenna Razorno, Burmistrz Wolnego Miasta Lisewa, Zarządca Lenna Venomania
Miecznik Port Arthurberg
Przewodniczący Bialeńskiej Partii Demokratycznej

[Obrazek: 3_15_11_20_1_05_11.png]
Obecna sytuacja nie może trwać dalej. Mamy kilka rozwiązań:
1) Pozwolić na spam, trolling i wszystko inne. Konsekwencją będzie odejście ludzi, którzy się starają, prowadzą merytoryczną działalność. Bo nikomu nie będzie się chciało robić czegokolwiek, jeśli reakcją jest tylko bezsensowny trolling. 
2) Pokazowe pozbycie się 'trollów'. Konsekwencją będzie malutka i nieaktywna Bialenia. 2-3 posty dziennie nie będą przenośnią, ale rzeczywistością. 
3) Zamknięcie interesu. Skoro nie możemy się dogadać, to może pora zakończyć żywot Bialenii? 
4) Porozumienie. Możemy też się dogadać, ale obie strony musiałyby zacząć się szanować. Obecnie nie widzę tego po żadnej ze stron.

A co do mnie, to oczywiście ta wypowiedź zostanie też obśmiana, ale trudno. Jestem rozgoryczony, że po tym, co zrobiłem przez ostatni rok, jest to właściwie niedocenione nawet w samej Bialenii. Republika była nieaktywnym sarmackim protektoratem, który miał zostać włączony do KS jako kolejna prowincja. Tymczasem udało się odbudować aktywną, uznawaną międzynarodowo i będącą ośrodkiem opiniotwórczym Bialenię. Śmiem twierdzić, że beze mnie niczego by tu nie było (choć oczywiście są też inni zasłużeni). I jak się mnie traktuje po tym wszystkim? To jest autentycznie frustrujące, bo włożyłem sporo wysiłku, żeby odbudować ten kraj.
Przyznam, że też poświęciłem dużo czasu by na nowo odtworzyć RB... i też mi się w obecnej sytuacji robić tutaj dalej cokolwiek odechciewa.

Opcja nr 1 jest dla mnie nie do przyjęcia - w efekcie zapewne dam sobie zapewne spokój z RB.

Opcja nr 2 jest dla mnie do przyjęcia, ale niesie za sobą określone, również negatywne skutki... choć może nie aż takie jakie przewidujesz - bo część tych, która sobie odpuściła na skutek powszechnego rozpanoszenia się trolla może z czasem powrócić.

Opcja nr 3... no cóż szkoda by było i nie wiem czy zdobyłbym się na przyłożenie do tego ręki, ale z drugiej strony patrzeć jak coś się tworzyło się stacza w stronę trollowiska też przykro.

Opcja nr 4 - jest niby najlepsza, tylko obawiam się, że trudno się będzie co niektórym powstrzymać od pewnych zachowań w miejscach gdzie inni sobie takich zachowań nie życzą... nie mam nic przeciwko pewnej ilości wygłupów, ale z zachowaniem umiaru i miejsca ku temu.
Par - Posiadacz Lenna Razorno, Burmistrz Wolnego Miasta Lisewa, Zarządca Lenna Venomania
Miecznik Port Arthurberg

[-] 1 użytkownik podziękował za ten post:
  • AndrzejSwarzewski
Obawiam się, że z takim podejściem to nikt daleko nie zajdzie. Tak, jak pisałem Rononowi w PW - trollingu nie można tolerować, ale większość rzeczy, które tak są przez niektórych tutaj nazywane nawet obok trollingu nie stała.

Reprezentowanie postawy "albo bawicie się tak, jak sobie wymarzyłem, albo fora że dwora" jest szkodliwe nie tylko dla innych, ale i dla Bialenii. Jeśli chcecie bawić się tu w wąskim gronie, które wzajemnie będzie sobie spijać z dzióbków, to napiszcie to jasno. Oszczędzicie w ten sposób wielu osobom ich nerwy i czas. Być może znajdzie się dla nich inny kraj, w którym panuje nieco bardziej pluralistyczna wizja.

Nikt też nie umniejsza niczyich zasług. Ale obowiązuje tu podobna zasada jak w spółkach - jeśli chce się czyjegoś kapitału (tu zaangażowania) do rozwoju danej inicjatywy, to dopuszcza się też inicjatywy i pomysły tych osób, pozwalając im współdecydować. Trzeba się wtedy liczyć z tym, że ich wizja nie musi być zbieżna z waszą. Natomiast, jeżeli Republika ma być klubem, gdzie czci się osoby, dokonania i nieomylny osąd "bohaterów rewolucji", to ja osobiście chyba dam sobie spokój.
Nie będzie niczego!
[-] 1 użytkownik podziękował za ten post:
  • ʿĀlija zawdżat Akrypa
Mylisz się Karolu... to nie jest problem, że chcemy "jedynie słusznej formy zabawy", bo nikt tego tutaj nie wymaga, ani nie oczekuje. Problemem jest właśnie trollowanie czyli włażenie z nieakceptowanymi formami, tam gdzie nie są tolerowane czy działanie w celu całkowicie zamierzone sprowokowania kłótni.

Tutaj miejsce jest na wszystko... można w jednym miejscu bawić się w narrację, w innym w jakieś "wizje i koncepcje", a w jeszcze innym gadać o głupotach. Cały problem polega na tym, ze zdecydowana większość ludzi wie gdzie i jak się zachować oraz gdzie jakie posty publikować. I nie ma konfliktów... Tak naprawdę wystarcza jeden troll, bo moim zdaniem jest tutaj tylko jeden, który potrafi tak namieszać by reszta towarzystwa "wzięła się za łby". No, ale takie są cele trolla...

Moim zdaniem powinniśmy trolla po prostu ignorować i nie karmić... a jak nie pomoże to wywalić. A pozostali się spokojnie dogadają, będą tematy prześmiewcze, będą narracyjne i "koncepcyjne".
Miecznik Port Arthurberg

Klasycznie zadaniem niektórych jest siedzieć w swoich gettach i nie śmieć np. wypowiadać się w miejscach użyteczności publicznej jak np. Pałac Prezydencki (dodatek: w sposób inny niż odpowiada władzy modów).
Skoro taka wola władz nie będę walczyła, sił szkoda. Może kolejne wybory to zmienią a póki rządzi Ronon niech realizuje to co on uważa za dobre dla Bialenii.

Jedna uwaga, mówienie o jednostkach gdy większość wie jak należy jest śmieszne gdy mówimy o społeczności kilku osób - tak naprawdę. :x

Mam nadzieje dodatkowo, że się w sposób jasny orzeknie jakie granice ma władza moda.
(-)Akrypa Ali Shariati, Imanka Zielonego Kościoła, Teutonka, Postheglistka i Cyrenejka
[Obrazek: db2png_qaqehaq.png]

Rononie, zgadzam się z Twoją wypowiedzią, ale nie wykluczaj Aliji...
AndrzejSwarzewski napisał(a):... ale nie wykluczaj Aliji...
Pytanie czy jest w stanie zrozumieć to, że niektórzy sobie nie życzą lub nie akceptuję pewnych zachowań w określonych miejscach? Ja w to za bardzo nie wierzę, ale może przekona mnie, że się mylę...

Akrypa Ali Shariati napisał(a):Klasycznie zadaniem niektórych jest siedzieć w swoich gettach...
Nikt nie musi "siedzieć w gettach", ale należy szanować fakt, że skoro chcemy różnorodności i różnych form naszej zabawy, to wchodząc do działu prowadzonego przez kogoś innego powinniśmy stosować się do zasad tam przyjętych i do form zabawy w danym miejscu.

To trochę jak w realu... są różne miejsca - do jednych idziemy w dżinsach i T-shircie, a do innych ubieramy garnitur. W jednych obowiązuje swoboda i zabawa na zasadzie żywiołu i wygłupu, a w innych miejscach należy zachowywać się bardziej powściągliwie i na innym poziomie oraz inne formy zabawy są tam mile widziane. Możemy bywać i tu, i tam, ale jak umiemy się zachować i dostosować to wszędzie będziemy mile widziani.

Po prostu szanujmy się nawzajem i szanujmy naszą chęć do różnorodnych form zabawy. Jak ktoś to rozumie to wszędzie będzie mile widziany... po prostu dostosować należy formy wypowiedzi i zachowań do danego miejsca i nie będzie żadnego problemu czy niepotrzebnych nieporozumień.
Miecznik Port Arthurberg

Problem w tym, że jak idziemy gdzieś w garniturze, czy w t-shircie, to w tym miejscu jest więcej ludzi, którzy tworzą określoną atmosferę i koncepcję spotkania. W bialeńskich działach mamy raczej nieco inną sytuację - posty, czy wątki tworzy jedna osoba. Czy zatem ta osoba ma prawo decydować, co mogą, a czego nie mogą pisać inni forumowicze w danym wątku? Moim zdaniem nie, nie ma i powinna zaakceptować to, że są użytkownicy mający różny styl pisania.
Iwan Pietrow
Ukochany Przywódca Brodrii
Prezydent Republikii Brodrii
Zwłaszcza gdy nie mówimy o czyimś lennie lub klubie lecz np. pałacu prezydenckim który ma dla zasady służyć wszystkim obywatelom np. do wypowiadania się i rozmów z Prezydentem oraz oceną jego pomysłów zwłaszcza gdy władza przeprowadza konsultacje...
(-)Akrypa Ali Shariati, Imanka Zielonego Kościoła, Teutonka, Postheglistka i Cyrenejka
[Obrazek: db2png_qaqehaq.png]

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości