• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wizualizacja bialeńskich odznaczeń
Swego czasu Ametyst w swoim artykule zauważył, że bialeńskie odznaczenia mają tylko baretki... Słuszne spostrzeżenie, bo gdy niegdyś tworzyliśmy system odznaczeniowy nie było czasu na nadmierną zabawę grafiką, a potem się o tym jakoś zapomniało. A że ostatnio Ametyst chciał zrobić odznaczenia Rzeszy... to choć się mu jednak nie spodobało, to zostały mi przygotowane bazy do robienia odznaczeń. Szkoda by się okazało, że to była robota całkiem niepotrzebna - to w takim razie użyłem tego do tworzenia wizerunków odznaczeń bialeńskich.

W pierwszej kolejności zrobiłem wojskowe, bo tutaj tworzyłem to wg mojej koncepcji (choć oczywiście wizerunek musi nawiązywać do już istniejących baretek i być z nimi zgodny):

1. Order Niepodległości
- Krzyż Kawalerski
- Krzyż Oficerski
- Krzyż Komandorski
- Krzyż Wielki
- Krzyż Wielki z Mieczami

[Obrazek: 3_16_02_20_10_57_52.png] [Obrazek: 3_16_02_20_10_58_30.png] [Obrazek: 3_16_02_20_11_31_50.png] [Obrazek: 3_16_02_20_10_59_43.png] [Obrazek: 3_16_02_20_11_00_12.png]

2. Medal Sił Zbrojnych
- Medal Brązowy
- Medal Srebrny
- Medal Złoty

[Obrazek: 3_16_02_20_11_02_00.png] [Obrazek: 3_16_02_20_11_02_38.png] [Obrazek: 3_16_02_20_11_03_10.png]

3. Medal Lotniczy

[Obrazek: 3_16_02_20_11_03_51.png]

4. Medal Marynarki Wojennej

[Obrazek: 3_16_02_20_11_04_14.png]

5. Krzyż Walecznych

[Obrazek: 3_16_02_20_11_04_45.png]

Medale wojskowe mają nieco inny kształt wstążek... celowo, aby się różniły od cywilnych.

No i teraz pierwsza propozycja dla odznaczeń cywilnych... Bialeński Krzyż Zasługi. Tutaj trochę oparłem się na PRL-owskim Krzyżu Zasługi, no ale przecież jak zauważam to na tym forum specjalnej awersji do tego okresu nie ma, to pewnie raził nie będzie.

- Krzyż Brązowy
- Krzyż Srebrny
- Krzyż Złoty

[Obrazek: 3_16_02_20_11_05_40.png] [Obrazek: 3_16_02_20_11_06_01.png] [Obrazek: 3_16_02_20_11_06_54.png]

Jednak w przypadku odznaczeń cywilnych liczę na pomyły ogółu (ten pierwszy też nie jest ostateczny) - jak chcielibyście aby wyglądały nasze odznaczenia, jakich motywów użyć, co miałoby się znaleźć na odznaczeniach itd.
PREZYDENT REPUBLIKI BIALEŃSKIEJ
Marszałek Wielki Ronon Dex
Dowódca Sił Zbrojnych Republiki Bialeńskiej
Wielki Kniaź - posiadacz lenna Razorno
Członek Bialeńskiej Partii Demokratycznej

[Obrazek: 3_15_10_19_11_09_12.png]
[-] 2 użytkowników podziękowało za ten post:
  • Ametyst Faradobus, Helwetyk
Nie to, że mi się nie spodobało. Po prostu sam mam nieco inne pomysły, i to raczej na gruncie szczegółów, ale wszystko jest do przedyskutowania. To nie jest tak, że się będę przy czymś upierać albo, że nie podoba mi się Twój projekt i Twoja praca - wręcz przeciwnie.

Projekt bialeńskich odznaczeń jest bardzo fajny. Jedyne, nad czym bym się zastanowił to rodzaj wstęgi: krzyż wielki zazwyczaj nosi się na wielkiej wstędze (zakładanej przez ramię) z gwiazdą, a komandorie na szyi. Dałbyś może radę pójść w tę stronę? Fajnie natomiast, że wstążki medali wojskowych są tego samego wzoru (prostokątne z dużą zawieszką na medal), tak jak w większości krajów.
prof. net. dr h. c. lic. generalissimus
Ametyst z rodu Faradobusów
Bardzo Wspaniały Król Hirschbergii i Weerlandu
Sekretarz Generalny Wielkiego Sternika, Lew Wolnogradu,
Kedyw Faradobaju, Margrabia Jaruzelimy, Sędzia V-Świata Etc.
[Obrazek: thumb_85_11_07_19_7_19_34.png]
Jakby ktoś nie widział: w Rzeszy ruszyliśmy z wizualizacją naszych odznaczeń, Rononowi super wyszedł projekt orderu. Proponuję na tym wzorcu oprzeć też bialeńskie ordery, a konkretnie coś takiego:

Order Niepodległości - tak jak wyżej, Komandorski na szyi, Wielki i Wielki z Mieczami na wielkiej wstędze + gwiazda.
Order Budowniczych - ten sam schemat.
Order Bohatera - odznaczony dostawałby nieduży znak w kształcie orła do noszenia na piersi oraz np. łańcuch raczej do celów kolekcjonerskich. Razem tworzyłoby to taki ładny zestaw. Jest też wariant ukraiński, gdzie poza niewielkim znakiem, takim jak Złota Gwiazda Bohatera Związku Radzieckiego, bohater dostaje jeden z dwóch specjalnych Orderów - w kształcie gwiazdy (za heroiczny wyczyn) albo tryzuba (za długotrwałe zasługi).
Order Patrona - Odznaka jako srebrna gwiazda, Komandoria noszona na szyi, a Zielona Wstęga jako wielka wstęga + złota gwiazda. Znak najlepiej z mordą Patrona.
Order Powstania - Krzyże Złoty i Srebrny na piersi, Krzyż Wielki jako wstęga + gwiazda albo sama gwiazda (jak w amerykańskiej Legii Zasługi).

Reszta na wstążkach noszonych na piersi. Krzyż Walecznych z okuciami za kolejne nadania.
Ametyst Faradobus napisał(a):Dałbyś może radę pójść w tę stronę?
Pewnie, ze dałbym radę... jakoś dałem chyba radę przy odznaczeniach Rzeszy... Proszę o pomysły, a ja postaram się je zwizualizować.

Jeśli chodzi o odznaczenia wojskowe to osobiście nie bardzo podobają mi się rozwiązania z szarfą czy gwiazdami... z munduru robi się choinka, albo "Szlachcic Pruski" (z pewnej znanej komedii). Natomiast pomysł z noszeniem na szyi jest OK i w tym kierunku pójdę. Nie jestem zwolennikiem nadmiernego "ubarwiania" i udziwniania munduru... bo w końcu zaczyna to wyglądać jak "pułkownik Mtobo że środkowej Afryki" (takie stare wojskowe powiedzenie na temat nadmiernej strojności munduru). Mundur powinien cechować się gustowną prostotą... przynajmniej moim zdaniem.

Natomiast z cywilnymi to można zaszaleć... Można też poszaleć w temacie gwardii, ale w SZ RB pozostanę przy nieco skromniejszych wizerunkach odznaczeń. "Użyję" sobie graficznie w innych miejscach.

Słusznie odznaczenia nosił Tow. Breżniew. Ewentualnie oni: [Obrazek: TgT5tCq.jpg]
Zgodnie z sugestią Ametysta przedstawiam nowy wizerunek Krzyża Wielkiego i Krzyża Wielkiego z Mieczami Orderu Niepodległości... czyli wersja do noszenia na szyi.

[Obrazek: 3_17_02_20_9_57_26.png]

[Obrazek: 3_17_02_20_9_57_52.png]

Michelangelo Piccolomini napisał(a):Słusznie odznaczenia nosił Tow. Breżniew.
Akurat Tow. Breżniew to na co dzień niespecjalnie przesadzał w temacie orderowym... zasadniczo zwykle nosił nadane mu Ordery Bohatera Związku Radzieckiego. Nawet w "mundurowych okazjach" to raczej baretki nosił... Bardziej na portretach go "medalowano" niż to było widoczne w realu. W realu wcale nie nosił tego więcej niż co niektórzy "z zachodu". Breżniew w sumie jak na "tradycje wschodnie" to był raczej dość umiarkowany...

[-] 1 użytkownik podziękował za ten post:
  • Ametyst Faradobus
[Obrazek: e5c1b66d-b190-4621-9c63-a4d3495a9217_f1400x900]

Mundur mundurem, ale odznaczenia nosi się nie tylko na nim, ale też do fraka albo smokingu (wtedy raczej miniaturki). Dzisiaj w ogóle dominują raczej baretki, chociaż wszystko zależy od rangi i okazji.

Cytat:Zgodnie z sugestią Ametysta przedstawiam nowy wizerunek Krzyża Wielkiego i Krzyża Wielkiego z Mieczami Orderu Niepodległości... czyli wersja do noszenia na szyi.

W sumie fajne, a co z komandorią? Bo jednak komandorie to w tradycji większości krajów też nosi się na szyi.
Ametyst Faradobus napisał(a):Mundur mundurem, ale odznaczenia nosi się nie tylko na nim, ale też do fraka albo smokingu (wtedy raczej miniaturki). Dzisiaj w ogóle dominują raczej baretki, chociaż wszystko zależy od rangi i okazji.
Dlatego raczej "poszalejemy" z cywilnymi... do fraka sobie można. Natomiast karykatury z bialeńskiego munduru wojskowego (SZ RB) robił nie będę... pomimo faktu, że w sumie dopiero trzeba go opracować. Ale jak widzisz pewne kwestie uwzględniam i dwie najwyższe klasy Orderu Niepodległości będą na szyję, a tylko miniaturki zrobi się na wstążce.

Ametyst Faradobus napisał(a):W sumie fajne, a co z komandorią? Bo jednak komandorie to w tradycji większości krajów też nosi się na szyi.
Tylko, że nie wszystko musimy małpować z reala... możemy sobie tworzyć swoje tradycje odznaczeniowe. Moim zdaniem ten układ jest spójny... trzy niższe klasy na wstążkach, a dwie wyższe na szyi. Gwiazdy i szarfy to porobię do cywilnych odznaczeń... bo moim zdaniem na mundurze wyglądają "słabo".

Może to moje zboczenie jako falerysty-amatora, ale jednak komandoria to klasa orderu wieszana na szyi. Generalnie jednak nie mam nic przeciwko rozwiązaniu, aby w orderach wojskowych nie było wielkich wstęg i gwiazd. Wprowadzono to już i w realu (Order Krzyża Niepodległości, Order Krzyża Wojskowego, Legia Zasługi, Medal of Honour, Krzyż Grunwaldu) z całkiem zgrabnym skutkiem.

Dla większej klarowności w przyszłości zastanowiłbym się nad nowym nazewnictwem klas Orderu Niepodległości: na wzór VM można trzy najniższe kasy nazwać odpowiednio krzyżami: srebrnym, złotym i kawalerskim.

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości