• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Republika w okresie I kadencji Parlamentu
#1
Cytat:Republika w okresie I kadencji Parlamentu
autor: prof. dr hab. Andrzej Swarzewski
7 grudnia 2013 r. Komitet Założycielski zrzekł się wszelkiej władzy na rzecz Parlamentu Republiki Bialeńskiej I kadencji w skład której weszło dwóch posłów z ramienia Ludowej Akcji Narodowej (Andrzej Swarzewski i Jan Kaniewski, mandatu nie uzyskał Abdullah Aykm) oraz jeden z ramienia Zjednoczonej Platformy Bialeńskiej (Konstanty Jerzy Michalski, mandatu nie otrzymał Maciej Kamiński). Już dzień później obrady zainaugurował Jan Kaniewski. Już dzień później jednogłośnie na funkcję Marszałka Parlamentu wybrany został zgłoszony przez Andrzeja Swarzewskiego Konstanty Jerzy Michalski. 


10 grudnia Marszałek zarządził wybory prezydenckie. Elekcja głowy państwa leżała w kompetencjach Parlamentu. Jan Kaniewski zgłosił kandydaturę Andrzeja Swarzewskiego, który wystartował jako „Lider procesów republikańskich”. W expose zadeklarował niepowoływanie premiera, realizację programów wyborczych obu istniejących partii, uchwalenie konstytucji, utworzenie gospodarki opartej na zasadach Bialeńskiej Szkoły Ekonomii, położenie podwalin pod budowę pozycji międzynarodowej oraz wspieranie kultury. Ministrem Spraw Wewnętrznych i Gospodarki został Jan Kaniewski (wiceministrem Maciej Kamiński, Ministrem Spraw Zagranicznych i Promocji Konstanty Jerzy Michalski, zaś Ministrem Obrony Narodowej Abdullah Aykm. Już w czasie debaty prezydenckiej wyjaśnieniu uległa kwestia, iż folwarki będą miał znaczenie jedynie symboliczne, a nie polityczne lub ekonomiczne. 14 grudnia Parlamentu jednogłośnie poparł jedynego kandydata. Nowy prezydent zrzekł się mandatu poselskiego, który objął Abdullah Aykm. Tego samego dnia Jan Kaniewski ogłosił przyjęcie przegłosowanego już wcześniej (również jednogłośnie) Regulaminu Parlamentu.


12 grudnia Andrzej Swarzewski, po konsultacjach z Radą Ministrów, zgłosił projekt Konstytucji. W tym momencie pojawiły się pierwsze kontrowersje. Jan Kaniewski wyraził wątpliwość odnośnie wpływu rządu na gospodarkę, postulując, by Stały Plan Społeczny oraz Plany Społeczne były ustalane w szerszym gronie. Sprzeciwił się również związkom jednopłciowym. Doszło do wymiany zdań, ostatecznie jednak Jan Kaniewski i Abdullah Aykm 17 grudnia przyjęli projekt (poseł Michalski nie wziął udziału w głosowaniu), który tego samego dnia został podpisany przez prezydenta. Później dzień ten był świętowany jako Święto Władz Konstytucyjnych. 14 grudnia Jan Kaniewski wniósł projekt ustawy o Bialeńskiej Izbie Wymiany, która po tygodniu została przyjęta z uwzględnieniem autopoprawki. 


23 grudnia zgłoszona została uchwała ws. wniosku o powołanie Macieja Kamińskiego na stanowisko Prezesa Policji (które pełnił później przez wiele lat), nie odbyło się jednak głosowanie. Mimo tego zdaje się, że doszło do powołania wobec umieszczenia uchwały w Biuletynie Ustaw. Podobnie sprawa miała się z powołaniem Jana Kaniewskiego na Prezesa Sądu Ludowego, o co zawnioskowano 3 dni później. Być może Parlament przeżywał kryzys i pewne działania odbywały się z ominięciem prawa. Z pewnością zaginął Konstanty Jerzy Michalski, gdyż obradom przewodniczył Jan Kaniewski jako Marszałek-senior lub sam prezydent. 


26 grudnia przyjęty zgłoszony 6 dni wcześniej przez prezydenta projekt Kodeksu Cywilno-Karnego. Tego samego dnia przyjęto ustawę o limitach Bialeńskiej Izby Wymiany, ustawa o świętach państwowych, ustawa o członkostwie w Bialeńskiej Izbie Wymiany, a 2 dni później ustawa o podmiotach gospodarczych. 30 grudnia Parlament przyjął ustawę o sądownictwie. Tego samego dnia Boczek IV złożył projekt ustawy o sądownictwie wojskowym, ale projekt został zwrócony wnioskodawcy ze względu na brak inicjatywy ustawodawczej oraz błędy merytoryczne. 31 grudnia przyjęty został podatek pogłówny w wysokości 100 środków wymiany.  


27 grudnia rozpoczęto zgłaszanie list wyborczych przed wyborami do Parlamentu II kadencji. Wystartowali te same osoby za wyjątkiem Boczka IV. von Kunstadt und Podiebrad, który zasilił listę Zjednoczonej Platformy Bialeńskiej. Parlament obradował jeszcze nad dwoma projektami, który nie uzyskały poparcia: Kodeksem Porządkowym autorstwa Andrzeja Swarzewskiego oraz ustawą o tytule Książęcym Bialenii autorstwa Jana Kaniewskiego. Głosowanie odbyło się w dniach 4-5 stycznia.
W okresie I kadencji nie próżnował też prezydent (którego kadencja wyznaczana była przez kadencję legislatywy). 14 grudnia zaprosił obywateli do konsultacji na GG, czasie oraz przed prywatne wiadomości na forum. 21 grudnia na wciąż dostępnym wordpressie (https://bialenia.wordpress.com/) wygłoszone zostało świąteczne orędzie. Tego samego dnia nadane zostały pierwsze folwarki i tytuły szlacheckie, a już dzień później wnioski o lenno złożyli Maciej Kamiński (Tomaszewo) i Abdullah Aykm (Lidzb). W Sylwestra prezydent ogłosił konkurs na uporządkowanie Biuletynu Ustaw, który zwyciężył Maciej Kamiński i w nagrodę otrzymał dodatkowy folwark. Dzień później wygłoszone zostało orędzie noworoczne, zaś w drugi dzień 2014 roku obywatelem Republiki został Boczek IV. 


6 stycznia Andrzej Swarzewski ogłosił wyniki wyborów. Do Parlamentu weszli Jan Kaniewski, Abdullah Aykm i Maciej Kamiński. Marszałkiem-seniorem został poseł Aykm.
W okresie I kadencji zarejestrowano korespondencję dyplomatyczną z NUPIA (w tym informację o wojnie domowej w Arcyksięstwie Santanii i Burgii), zjazd otwarty Ludowej Akcji Narodowej), zapoczątkowana przez Macieja Kamińskiego debata o karze śmierci, trzystronicowa debata wyborcza oraz rozpoczęta przez Jana Kaniewskiego debata o bezpieczeństwie narodowym (która dotyczyła głównie małżeństw jednopłciowych…). 


W tym okresie niewiele wskazywało na to, iż Bialenia odegra ważną rolę w dziejach mikroświata i przetrwa wiele lat. Prawdopodobnie porównanie tego miesiąca z początkowymi okresami istnienia innych nordackich państw, wykazałoby więcej podobieństw niż różnic.
[-] 1 użytkownik podziękował za ten post:
  • Ametyst Faradobus
#2
Brawo!

W ogóle Aykm to ciekawy przypadek, bo wiele lat temu zdążył też przewodniczyć Parlamentowi ZSKHiW. Natomiast jeśli chodzi o dwa pierwsze lenna to dostarczyłeś mi motywacji, aby jakoś te miejsca upamiętnić i zagospodarować.
prof. net. dr h. c. lic. generalissimus
Ametyst z rodu Faradobusów
Bardzo Wspaniały Król Hirschbergii i Weerlandu,
Sekretarz Generalny Wielkiego Sternika, Lew Wolnogradu,
Kedyw Faradobaju, Margrabia Jaruzelimy, Sędzia V-Świata Etc.
[Obrazek: thumb_85_11_07_19_7_19_34.png]
#3
Pamiętne dla mnie czasy... 3.01.2014 Andrzej zaprosił mnie via PW na pewnym forum realowym do RB (a dopiero dzisiaj zauważyłem, że Boczek IV korespondował ze mną z pół roku wcześniej w temacie jakiejś broni), co spowodowało moje v-narodziny 3.01.2014 godz. 18:47.
PREZYDENT REPUBLIKI BIALEŃSKIEJ
Marszałek Wielki Ronon Dex
Dowódca Sił Zbrojnych Republiki Bialeńskiej
Wielki Kniaź - posiadacz lenna Razorno
Członek Bialeńskiej Partii Demokratycznej

[Obrazek: 3_15_10_19_11_09_12.png]
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości