• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Periodyzacja [KONFERENCJA - PRZESZŁOŚĆ]
Szanowne Państwo, Drodzy Kuledzy,

na prośbę Kulegi Rektora, który jest jednym ze współorganizatorów zapraszam do udziału w kolejnej debacie, która będzie poświęcona problemowi periodyzacji. Na początek zapraszam samego Wnioskodawcę do zabrania głosu i zagajenie dyskusji.
prof. net. dr h. c. lic. generalissimus
Ametyst z rodu Faradobusów
Bardzo Wspaniały Król Hirschbergii i Weerlandu,
Sekretarz Generalny Wielkiego Sternika, Lew Wolnogradu,
Kedyw Faradobaju, Margrabia Jaruzelimy, Sędzia V-Świata Etc.
[Obrazek: thumb_85_11_07_19_7_19_34.png]
Jeśli chcemy usystematyzować historię powszechną mikroświata, potrzebne jest ustalenie podstaw w oparciu o które historycy będą mogli prowadzić swoje badania. 
Może ja zacznę od swojej propozycji (dość luźnej i wstępnej, polemika jest wręcz konieczna:
1. 1995 (powstanie Evilstone) -1998 (powstanie Dreamlandu)
2. 1998 - 2002 (powstanie Sarmacji i Scholandii) 
3. 2002 - 2007 (powstanie OPM) 
4. 2007 - 2012 (upadek OPM, rozkwit Victorii) 
5. 2012 - 2015 (wcielenie Scholandii do KD, złoty okres Bialenii)
6. 2015 - 2018 (bialeńska smuta, powstanie Federacji Nordackiej)
7. 2018 - ???
Czy rozkwit Victorii to na pewno jakiś super ważny punkt? Uwzględniłbym natomiast stopniowy upadek "Wielkiej Trójki" i kształtowanie się poszczególnych kontynentów.
Ja bym też proponował uwzględnić rok 2014- sarmacka operacja ,,Freedom", czyli włączenie Awary Południowej do Baridasu i rozwój (początek?) sporu Dreamlandu i Sarmacji o tą wyspę.
Może nie super ważny, ale był to poprzednik Bialenii w roli "tygrysa mikroświata" i bodajże pierwsze od długiego czasu państwo, które zdobyło silną pozycję. Victoria to poniekąd prekursor nordackich państw, które odniosły mniejszy lub większy sukces.

Upadek Scholandii to ostateczny koniec Wielkiej Trójki. Ale tak myślę, że moglibyśmy też jakoś uwzględnić fenomen Al Rajnu.

Kolejną po chronologii kwestią będzie nazwanie i scharakteryzowanie epok.

Konflikt sarmacko-dreamlandzki dobrze wpisuje się w ostateczny koniec Wielkiej Trójki.
Cytat:Może nie super ważny, ale był to poprzednik Bialenii w roli "tygrysa mikroświata"

Ale czy tu trzeba być bialeńskocentrycznym? Ja bym się starał popatrzeć właśnie na Mikroświat globalnie.

Cytat:bodajże pierwsze od długiego czasu państwo, które zdobyło silną pozycję

Na chwilę.

Cytat:Victoria to poniekąd prekursor nordackich państw, które odniosły mniejszy lub większy sukces.

Prekursorem to było ZSKHiW, każdy porządny człowiek to wie.

Cytat:Upadek Scholandii to ostateczny koniec Wielkiej Trójki. Ale tak myślę, że moglibyśmy też jakoś uwzględnić fenomen Al Rajnu.

A to swoją drogą. Ja dalej nie wiem, na ile to była hodowla klonów.

Cytat: Kolejną po chronologii kwestią będzie nazwanie i scharakteryzowanie epok.

Byle ogólne.

Cytat:Konflikt sarmacko-dreamlandzki dobrze wpisuje się w ostateczny koniec Wielkiej Trójki.

Racja. I mamy fajny, wyraźny punkt.

Kilka słów w ramach dopowiedzenia:

Fakt faktem okres mniej więcej od końca 2011 do 2014 roku był dla naszego pokolenia mikronautów czasem przełomowym, kiedy my po prostu dojrzeliśmy i staliśmy się pełnoprawnymi członkami społeczności mikronacyjnej. Obejmuje on powstanie Victorii na Nordacie i jej szybkie przenosiny na Orientykę (wtedy miało to jeszcze wymiar prestiżowy, bo Nordata nie była nawet uwzględniana na mapach innych niż Pela Nandera!), następnie podobny krok ZSKHiW (tu nasze starania blokowali przez dłuższy czas austro-węgierski MSZ Victorio Mortuus i prezydent Victorii Robert Śledziowski, co temu ostatniemu do dziś poczytuję za zwykłe świństwo). Chwilę wcześniej pojawia się też Ciprofloksja, zatem na stary kontynent przypływa świeża krew. W 2013 powstaje Bialenia, która też przechodzi intensywną ewolucję, ale pozostaje na Nordacie. W międzyczasie Victoria upada przekazując Bialenii część materiału ludzkiego. Można też wspomnieć o powstaniu map Witta, które jako pierwsze poza Pelem uwzględniły Nordatę.

Wszystko to stanowi bardzo ciekawy proces, myślę nawet że dobrze byłoby zwołać na ten temat osobne sympozjum, żeby sobie to po kolei przypomnieć.
Cytat:Ale czy tu trzeba być bialeńskocentrycznym? Ja bym się starał popatrzeć właśnie na Mikroświat globalnie.
Zauważ jednak, że już w tym okresie niewiele było zjawisk globalnych. Upadło OPM, skończył się miraż międzynarodowej współpracy, w Sarmacji abdykował Piotr II Grzegorz (co zakończyło okres szczytowego rozwoju), Scholandia zaczynała chylić się ku upadkowi. Tymczasem zaczęli pojawiać się nowi gracze. Przed Victorią i ZSKHiW była też Wurstlandia, znajdująca się na kursie kolizyjnym z OPM. 

Myślę, że dziejową rolą Bialenii było pozostanie na Nordacie w okresie swojego rozkwitu (K.J. Michalski planował nas przenieść bodajże na Orientykę, ale spotkał się ze sprzeciwem). 

Cytat:A to swoją drogą. Ja dalej nie wiem, na ile to była hodowla klonów.
Ja mam teorię, że klonami Ramzani próbował maskować problemy demograficzne i przy okazji wzmacniać swoją pozycję wewnętrzną, ich liczba pod koniec wzrastała. Natomiast '40 klonów Ramzaniego' uważam za mit. 

Cytat:Byle ogólne.
A może właśnie nie i sprowokujemy kogoś do polemiki? 
Cytat:Przed Victorią i ZSKHiW była też Wurstlandia, znajdująca się na kursie kolizyjnym z OPM. 

Kolejny fenomen, ale ja na pisanie biografii Karbiaka póki co nie mam nerwów. xD Już nawet o tym dzisiaj mówiłem w Leocji.

Cytat:Myślę, że dziejową rolą Bialenii było pozostanie na Nordacie w okresie swojego rozkwitu (K.J. Michalski planował nas przenieść bodajże na Orientykę, ale spotkał się ze sprzeciwem).

To ^

Cytat:Ja mam teorię, że klonami Ramzani próbował maskować problemy demograficzne i przy okazji wzmacniać swoją pozycję wewnętrzną, ich liczba pod koniec wzrastała. Natomiast '40 klonów Ramzaniego' uważam za mit.

No tak, zwłaszcza że musiałby zatrudniać chyba ludzi do ich obsługi. Al Rajn był o tyle fajny, że faktycznie każdy mógł tam stworzyć mikropaństwo lub region we własnym wymarzonym klimacie - były państwa afrykańskie, były arabskie, była jaka republika socjalistyczna i coś na kształtu Bhutanu czy Tybetu. To było super i sam uważam, że można ich doświadczenie wykorzystać u nas w Rzeszy.

Niestety strasznego mieli też, przepraszam Szacowne Grono za wyrażenie, kija w dupie i byli dosyć zamknięci dla obcych. Mało kto z zewnątrz się tam czuł dobrze i swobodnie, przynajmniej ja tak ich zapamiętałem.

Cytat:A może właśnie nie i sprowokujemy kogoś do polemiki?

Chodziło mi o to, aby na wstępie nie wyczerpać tematu i nie tworzyć aksjomatów.
> Upadek Scholandii to ostateczny koniec Wielkiej Trójki.

Ech. Kiedy Scholandia już ostatecznie upadła, Wielka Trójka była już dawno nierelewantnym konceptem. Prawdziwy jej koniec uważam, że należy datować gdzieś na lata 2007-2008, kiedy to nie tylko niektóre mikronacje zaczęły przewyższać ją aktywnością, ale też następstwa rewolucji gnomiej i morwańskiej doprowadziły do wykształcenia się układu dwubiegunowego, z Sarmacją i Scholandią po jednej stronie, oraz Dreamlandem i Wandystanem po drugiej.

W ogóle cało to rozstrząsanie na temat Wielkiej Trójki przypomina mi wojny edytorów między vi a Emacsem – coś, co miało znaczenie w zamierzchłych czasach, kiedy nie było do nich żadnych alternatyw (innych edytorów na systemu uniksowe, innych mikronacji ze znaczną aktywnością), ale jest ciągle traktowane jako istotne tylko dlatego, że ktośtam coś o tym przeczytał na jakiejś stronie napisanej X lat temu i odtąd nieaktualizowanej, mimo że sam tych czasów pamiętać nie może.

> ktośtam coś o tym przeczytał na jakiejś stronie napisanej X lat temu i odtąd nieaktualizowanej

Przy czym jestem absolutnie pewna, że „tą stroną” w naszym przypadku jest artykuł na Wikipedii, w którym możemy znaleźć takie oto zdanie:

Te trzy państwa nazywane były przez długi czas „wielką trójką wirtualnego świata”, obecnie coraz częstsze są głosy przeciwko używaniu tego pojęcia.

Tak więc sprawdziłam, kiedy zostało wprowadzone w takiej formie do artykułu. Pomijając zmianę jednego słowa („trójca” → „trójka”), zdanie w tym brzmieniu pojawiło się w artykule w wersji z 28 grudnia 2007. Tak, drogie dzieci, to „obecnie” oznacza tutaj rok 2007. Już w tym roku pojawiały się głosy uznające Wielką Trójkę jako coś, co istniało w nieokreślonej przeszłości, ale aktualnie nie ma większego znaczenia.
Cytat:Upadło OPM, skończył się miraż międzynarodowej współpracy, w Sarmacji abdykował Piotr II Grzegorz (co zakończyło okres szczytowego rozwoju)
Jeżeli można, punktowo — z mojej perspektywy okres szczytu to lata 2006–2009 (polecam rzut okiem choćby na wyniki wyborów z tego okresu, a konkretnie liczby głosujących i kandydatów). JKW Piotr II Grzegorz w dużym stopniu samodzielnie wydźwignął Sarmację z zapaści, w której ją zastał, ale jego panowanie to już srebrny, nie złoty wiek.
(—) Helwetyk Romański, Namiestnik Palatynatu Leocji

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości