• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Periodyzacja [KONFERENCJA - PRZESZŁOŚĆ]
Cytat:Kolejny fenomen, ale ja na pisanie biografii Karbiaka póki co nie mam nerwów. xD Już nawet o tym dzisiaj mówiłem w Leocji.
Nie czuję się kompetentny w tej kwestii, ale z pewnością to ciekawa postać i zasługuje na uwagę. Myślę, że król Maciej zapoczątkował ważny proces opisywania ciekawych mikronautów. 

Cytat:Ech. Kiedy Scholandia już ostatecznie upadła, Wielka Trójka była już dawno nierelewantnym konceptem. Prawdziwy jej koniec uważam, że należy datować gdzieś na lata 2007-2008, kiedy to nie tylko niektóre mikronacje zaczęły przewyższać ją aktywnością, ale też następstwa rewolucji gnomiej i morwańskiej doprowadziły do wykształcenia się układu dwubiegunowego, z Sarmacją i Scholandią po jednej stronie, oraz Dreamlandem i Wandystanem po drugiej.
A w jakich latach ten ład dwubiegunowy miał się najlepiej i jakie wydarzenia uznałabyś za jego początek i koniec? 

Cytat:W ogóle cało to rozstrząsanie na temat Wielkiej Trójki przypomina mi wojny edytorów między vi a Emacsem – coś, co miało znaczenie w zamierzchłych czasach, kiedy nie było do nich żadnych alternatyw (innych edytorów na systemu uniksowe, innych mikronacji ze znaczną aktywnością), ale jest ciągle traktowane jako istotne tylko dlatego, że ktośtam coś o tym przeczytał na jakiejś stronie napisanej X lat temu i odtąd nieaktualizowanej, mimo że sam tych czasów pamiętać nie może.
Ale już sam fakt, że ten temat jest roztrząsany, świadczy o tym, że jest to chwytliwa koncepcja. Po osłabieniu Scholandii dokooptowano Al Rajn do Wielkiej Trójki, po aferze kloningowej Bialenię. Dopiero od niedawna, kiedy prawie co miesiąc jest inne "podium", to pojęcie nie ma znaczenia. 

Cytat:Jeżeli można, punktowo — z mojej perspektywy okres szczytu to lata 2006–2009 (polecam rzut okiem choćby na wyniki wyborów z tego okresu, a konkretnie liczby głosujących i kandydatów). JKW Piotr II Grzegorz w dużym stopniu samodzielnie wydźwignął Sarmację z zapaści, w której ją zastał, ale jego panowanie to już srebrny, nie złoty wiek.
Czy w tamtych latach Sarmacja miała pozycję hegemoniczną, czy jakieś inne państwo prezentowało podobną aktywność?
Ciekawi mnie też na ile ta liczba obywateli odpowiadała rzeczywistej aktywności w miejscach publicznych. Spotkałem się kiedyś z opinią, że w niewielkim stopniu. Mi osobiście trudno sobie wyobrazić mikronację 10 razy aktywniejszą od Bialenii, ale może mam słabą wyobraźnię.
> Po osłabieniu Scholandii dokooptowano Al Rajn do Wielkiej Trójki, po aferze kloningowej Bialenię.

Znowu bezkrytycznie powtarzasz coś co gdzieśtam przeczytałeś.

Tym razem jest to artykuł w Micropedii, który najprawdopodobniej opiera się na błędnemu odczytaniu artykułu w Kurierze. Ten ostatni artykuł jednak traktuje Big 3 jako coś istniejącego jedynie historycznie, w latach 2004-2007. Co więcej, mówi tylko o powstaniu nowej Wielkiej Trójki jedynie nawiązującej do poprzedniej, ale nie będącej jej bezpośrednią kontynuacją (z jakimś państwem wymienionym na inne), a co ważniejsze, ta nowa Wielka Trójka istniała tylko w programie jednego z kandydatów do sarmackiego Sejmu.

Chinese whispers, chinese whispers. Na takim czymś mamy opierać periodyzację? Naaaaaaah.

> A w jakich latach ten ład dwubiegunowy miał się najlepiej i jakie wydarzenia uznałabyś za jego początek i koniec?

Jako początek można chyba przyjąć zjazd OPM z 27 czerwca 2008 r. Polecam przeczytać raport TW „Diuka” na ten temat. Co do końca, niestety, nie ma pojęcia, bo po prostu wtedy mnie nie było w mikroświecie.
Skoro udowodniłaś już, że każde pojęcie ma swojego autora (cóż za zaskoczenie), może zaproponujesz swoją wersję periodyzacji? Czy uważasz, że nie warto jej robić, bo siłą rzeczy będzie to zbytnie uproszczenie?
> może zaproponujesz swoją wersję periodyzacji?

Niestety, moja wiedza na temat ogólnego kształtu mikroświata zatrzymała się na roku 2009. Za wiele nie mogę powiedzieć, oprócz tego, że do punktów/okresów przełomowych należałoby zaliczyć m.in.:

1998 – powstanie Dreamlandu i początek mikroświata, jaki znamy.
2002/3 – ukształtowanie się systemu Wielkiej Trójki i pełne uformowanie się mikroświata we współczesnej formie.
2007/8 – system Wielkiej Trójki upada, wykształcają się dwa bieguny: sarmacko-scholandzki i dreamlandzko-wandejski.
gdzieś po 2009, ale przed 2012 – koniec nie tylko dwubiegunowości, ale także i mikroświata, gdzie możemy mówić o dominacji jakiejkolwiek grupy mikronacji nad innymi.

A co do tego, co się działo po 2012, myślę że sobie poradzicie – wtedy już większość z was była w mikroświecie, i do mówienia o tym okresie macie akurat *więcej* kompetencji niż ja.
[-] 1 użytkownik podziękował za ten post:
  • AndrzejSwarzewski
Dziękuję za cenną wypowiedź, senpai! Samo powstanie Wandystanu chyba też było dość przełomowe?
A czy ktoś się orientuje, czy coś działało między Evilstone a Dreamlandem? Dreamland powstał od zera, czy jego twórcy wcześniej gdzieś działali? Z kim Dreamland utrzymywał relacje przed powstaniem Sarmacji i Scholandii?
> Samo powstanie Wandystanu chyba też było dość przełomowe?

To też nie moje czasy. Tym razem mnie wtedy jeszcze nie było.

Ale powiedziałabym – niezabardzo. Wandystan przez pierwsze lata swojego istnienia był po prostu jednym z wielu spin-offów Sarmacji, którego założyciele założyli go tylko dlatego, bo nie zgadzali się z kierunkiem w jakim podążał mothership, ale potem i tak do tej Sarmacji wracali. Prawdziwie przełomowy – zarówno dla Wandystanu, jak i mikroświata – był dopiero Wandejski Czerwiec.
W oparciu o powyższą dyskusję przedstawiam zaktualizowaną propozyzycję periodyzacji (oczywiście wciąż jest to faza wstępna, do dyskusji). Proponuję też wstępne nazwy, chociaż nie wszystkie mi się podobają. 

Okres legendarny (1995-1998). 
Wszystko, co miało miejsce przed powstaniem Dreamlandu. Dla mnie to w dużej mierzy zagadka. Każdy słyszał o Evilstone, ale czy było one jedyne? 
Wobec braku materiałów można potraktować okres legendarny jako podkategorię okresu archaicznego. 

Okres archaiczny (1998-2002)  
Okres dominacji Dreamlandu i kształtowania się zrębów mikroświata 

Okres klasyczny (2002-2008) 
Okres dominacji Wielkiej Trójki. W tym czasie ukształtował się mikroświat w niemal wszystkich istniejących do dziś przejawach. 

Okres dwubiegunowy (2008-?2012?)
Okres rywalizacji Sarmacji i Scholandii z Dreamlandem i Wandystanem. Działanie OPM. Przejście z list dyskusyjnych na fora. 

Nowa fala (?2012?-???) 
Powstanie i rozwój nowych państw, które coraz bardziej zbliżały się do przeżywających kryzysy państw starego mikroświata. Ciężko postawić datę początkową, a tym bardziej końcową. Okres rozwoju Nordaty, rozkwitu i uwiądu Orientyki, renesansu edwardiańsko-wittowskiego. 

Współczesność 
Gdybym miał gdzieś zarysować granicę współczesności (subiektywnie), to byłby to rok 2018 - smuta w Bialenii, upadek Brodrii, abdykacja Roberta Fryderyka w Sarmacji, powstanie Federacji Nordackiej.
No generalnie nie brzmi to źle, zamiast (albo obok) okresu legendarnego wprowadziłbym określenie "wieki ciemne". Co do granicy Nowej fali i Współczesności to kiedy Bialenia stała się ostatecznie ogarniętym państwem i przejęła część victoriańskiego materiału ludzkiego? 2014?
prof. net. dr h. c. lic. generalissimus
Ametyst z rodu Faradobusów
Bardzo Wspaniały Król Hirschbergii i Weerlandu,
Sekretarz Generalny Wielkiego Sternika, Lew Wolnogradu,
Kedyw Faradobaju, Margrabia Jaruzelimy, Sędzia V-Świata Etc.
[Obrazek: thumb_85_11_07_19_7_19_34.png]
Zachęcam do dalszych komentarzy, bo jak sądzę temat jeszcze się nie wyczerpał.
prof. net. dr h. c. lic. generalissimus
Ametyst z rodu Faradobusów
Bardzo Wspaniały Król Hirschbergii i Weerlandu,
Sekretarz Generalny Wielkiego Sternika, Lew Wolnogradu,
Kedyw Faradobaju, Margrabia Jaruzelimy, Sędzia V-Świata Etc.
[Obrazek: thumb_85_11_07_19_7_19_34.png]
> Co do granicy Nowej fali i Współczesności to kiedy Bialenia stała się ostatecznie ogarniętym państwem i przejęła część victoriańskiego materiału ludzkiego? 2014?
Tak, wiosna 2014 była punktem przełomowym.

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości