• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Periodyzacja [KONFERENCJA - PRZESZŁOŚĆ]
No to to bym uznał za symboliczny początek ery współczesnej. Z mojego punktu widzenia to też jest okres ważny - w ZSKHiW umarł Arkadiusz Przejściowy, odszedł Wielki Sternik, w efekcie czego utworzono Jedyną Legalną Partię, a ja zacząłem rządzić pod obecną tożsamością. Później przyjęto wreszcie konstytucję.
prof. net. dr h. c. lic. generalissimus
Ametyst z rodu Faradobusów
Minister ds. Zagranicznych Republiki Bialeńskiej, 
Nieustająco Bardzo Wspaniały Król Hirschbergii i Weerlandu,
Lew Wolnogradu, Kedyw Faradobaju, Bojar Jaruzelimy Etc.
[Obrazek: thumb_85_11_07_19_7_19_34.png]
A co z "nową falą"? Skracamy ją do niepełnych dwóch lat, czy w ogóle likwidujemy? Powstałby wtedy właściwie podział starożytność-średniowiecze-nowożytność, co niewiele w gruncie rzeczy usystematyzuje. Początek współczesności wyznaczony rozwojem Bialenii może zostać uznany za trochę stronniczy. Nasz kraj z pewnością odgrywa w ostatnich latach bardzo ważną dla mikroświata rolę, ale chyba jednak nie aż taką, żeby wyznaczać według niego nową epokę.
Chętnie poznałbym opinie badaczy z innych państw odnośnie naszych propozycji periodyzacji.
No ja ze swojej strony dostarczyłem argumentów jeśli chodzi o ZSKHiW - dla nas 2014 też był ważny.
A jak do okresu dwubiegunowego ma się powstanie w 2008 r. Federacji Al Rajn (sam Sułtanat powstał w 2006)? Według rankingu demograficznego z lata 2013, Al Rajn był dwukrotnie liczniejszy od Dreamlandu i zbliżał się do Sarmacji. Nie znam natomiast danych wcześniejszych, sądzę jednak, że wzrost liczby obywateli w Al Rajnie i spadek w Dreamlandzie były stopniowymi procesami. Pytanie tylko o moment w którym państwo Ramzaniego stało się trzecim biegunem.
Pytanie, czy rzeczywiście nim było. Słynne czterdzieści klonów to może i rzeczywiście mit, ale to że sztucznie napędzano tam aktywności nie jest chyba stwierdzeniem kontrowersyjnym.
To jest pytanie, które na pewno będzie tematem wielu kontrowersji. Niemniej jednak, nawet jeśli Al Rajn od początku był oszustwem, to w zbiorowej świadomości istniało przeświadczenie o potędze tego kraju. Brano ich pod uwagę. Pamiętam to nawet na naszym przykładzie, że chcieliśmy widzieć w nich przeciwwagę dla Sarmacji (a przynajmniej jako członka 'wspólnoty państw niezaangażowanych'). Niestety do żadnej większej współpracy nie doszło, ale na jakieś konferencje do Wolnogradu przesyłali delegacje.
Moja wątpliwość dotyczy tylko tego, od kiedy Al Rajn zaczynał jawić się jako potęga i czy nie stoi to w sprzeczności z istnieniem "okresu dwubiegunowego".
Kiedy przy okazji naszych obrad wracam myślami do spraw takich jak tajemniczy upadek Al Rajnu to coraz bardziej skłaniam się ku temu, że tego rodzaju dawne afery mogą stanowić tematy przyszłych konferencji historycznych, Może nie rozstrzygniemy ich arbitralnie, ale na pewno warto będzie wrócić do nich i ocenić wszystko z perspektywy kilku lat.

A wracając do meritum to alternatywą dla okresu dwubiegunowego jest okres trójbiegunowy. Ja bym nie miał nic przeciwko, gdyby zaistniały dwa spojrzenia na tamte czas, których zwolennicy mogliby toczyć naukowy spór.
Jak najbardziej, konferencje na konkretne tematy są warte organizacji, oczywiście pod warunkiem międzynarodowego nimi zainteresowania. Bo tutaj coś mało zagraniczniaków się wypowiada... Może brakuje kontrowersji?
Chyba po prostu temat nieco się rozmemłał i przynajmniej częściowo wyczerpał. Proponuję zatem powoli zamykać dyskusję i wznowić ją za jakiś czas.

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości