• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Muzeum Patrona
#1
[Obrazek: 85px-Coat_of_arms_of_Libya_%281977-2011%29.svg.png][Obrazek: 4QnLB3r.png][Obrazek: bialenia-ikona.png]

Muzeum Patrona Republiki Bialeńskiej

(Wolnograd, Dzielnica Rządowa, Aleja Kaddafiego 1)

Muzeum Patrona Republiki Bialeńskiej - Pułkownika Muammara Kaddafiego jest jedną z najbardziej znanych tego typu instytucji w Wolnogradzie i całej Bialenii. Znajduje się na samym początku alei noszącej Nieśmiertelne Imię Wiecznego Wezyra i codziennie przyciąga tysiące turystów i mieszkańców, którzy nawiedzają je, aby zapoznać się z życiorysem i myślą tego wielkiego człowieka. Wystawa obejmuje ekspozycję stałą oraz wystawy okolicznościowe. Prezentowany jest tu wszelkiego rodzaju kontent związany z Dziedzictwem Rewolucji Pierwszego Września oraz Wielkiej Arabskiej Libijskiej Dżamahiriji Ludowej.

[Obrazek: 85_29_03_20_4_31_45.jpeg]

Zawartość ekspozycji będzie uzupełniana na bieżąco, ale dostęp do niego jest otwarty - jeżeli chcesz się podzielić jakimś znaleziskiem związanym z Patronem i je zaprezentować to to jest najwłaściwsze miejsce!
prof. net. dr h. c. mgr generalissimus
Ametyst z rodu Faradobusów
Minister ds. Zagranicznych Republiki Bialeńskiej, 
Nieustająco Bardzo Wspaniały Król Hirschbergii i Weerlandu,
Lew Wolnogradu, Kedyw Faradobaju, Bojar Jaruzelimy Etc.
[Obrazek: thumb_85_11_07_19_7_19_34.png]
#2
Muzeum Patrona jest placówką nowoczesną i interaktywną - oprócz tradycyjnych ekspozycji na zwiedzających czeka wiele różnego typu atrakcji, filmów, multimediów. W jednej z pierwszych sal nieustająco wyświetlany jest film ukazujący urywki z najbardziej wzruszających momentów z życia Wiecznego Wezyra Bialenii.

prof. net. dr h. c. mgr generalissimus
Ametyst z rodu Faradobusów
Minister ds. Zagranicznych Republiki Bialeńskiej, 
Nieustająco Bardzo Wspaniały Król Hirschbergii i Weerlandu,
Lew Wolnogradu, Kedyw Faradobaju, Bojar Jaruzelimy Etc.
[Obrazek: thumb_85_11_07_19_7_19_34.png]
[-] 1 użytkownik podziękował za ten post:
  • AndrzejSwarzewski
#3
To ja też coś dodam dla umilenia zwiedzania:
[-] 1 użytkownik podziękował za ten post:
  • Ametyst Faradobus
#4
[Obrazek: comment_NtSBBFrFxul8WbOPOtsnwonx78RV31b0.jpg]

Dziś po południu w głównym holu Muzeum Patrona Lew Wolnogradu prof. Ametyst Faradobus wygłosił publiczną prelekcję pod tytułem: Ordery i odznaczenia Muammara Kaddafiego - Patrona Republiki Bialeńskiej.

Cytat:Drodzy Wolnogradzianie i Goście Muzeum,

Od kilku miesięcy pod moim kierunkiem na Uniwersytecie Bialeńskim realizowany jest projekt "Wątki bialeńskie w falerystyce". Co jakiś czas w jego ramach ukazują się różnego rodzaju opracowania poświęcone zarówno mikroświatowym odznaczeniom, jak i nagrodom przyznanym ważnym dla naszej v-tożamości postaciom. Do tej grupy z pewnością można zaliczyć Patrona Republiki. Uznałem zatem, że nie będzie złą rzeczą, jeśli omówienie posiadanych przez niego orderów i odznaczeń, co i tak stało w naszych planach, będzie miało formę otwartego wykładu publicznego, który wzbogaci ekspozycję otwartego niedawno Muzeum Patrona.

Osoby pułkownika Muammara Kaddafiego, Przywódcy Rewolucji 1 Września i Wiecznego Wezyra Bialenii, nie trzeba tu chyba nikomu przedstawiać. Nie widzę zatem potrzeby tworzenia szerokiego biograficznego tła, które samo w sobie mogłoby się stać przedmiotem osobnego opracowania i mam nadzieję, że takie kiedyś w ramach bialeńskiej nauki powstanie. Uznaję jednak za stosowne powiedzieć kilka słów o jego oficjalnych funkcjach państwowych oraz urzędowej i politycznej pozycji w strukturach Wielkiej Libijskiej Arabskiej Dżamahiriji Ludowo-Socjalistycznej.

Od momentu sławetnej rewolucji i objęcia faktycznej władzy w państwie libijskiej kapitan, a odtąd pułkownik, Muammar Kaddafi nosił godność Przywódcy Rewolucji Pierwszego Września, a następnie honorowy tytuł Brata Lidera. Dawało to mu niepodważalny autorytet w kraju i zagranicą, a także czyniło faktycznym najwyższym przywódcą Libii, wtedy jeszcze funkcjonującej pod nazwą Libijskiej Republiki Arabskiej. Mimo, iż nigdy nie sprawował oficjalnie funkcji głowy państwa, takiej bowiem ustrój libijski w ogóle nie przewidywał, posiadał porównywalny status w świetle stosunków międzynarodowych. Dodatkowo, od momentu przejęcia władzy w 1969 roku, sprawował urząd naczelnego dowódcy armii. Do 1977 roku, czyli do chwili ogłoszenia Deklaracji o ustanowieniu władzy ludu i proklamowania Dżamahiriji, najwyższym organem państwa libijskiego była Rada Dowództwa Rewolucji z Kaddafim jako przewodniczącym. Funkcja ta, podobnie jak polski Przewodniczący Rady Państwa, jak już zaznaczyłem - nie stanowiła wprost ekwiwalentu głowy państwa; był to raczej administrator pracy organu kolegialnego. Od stycznia 1970 do lipca 1972 roku Pułkownik był też premierem oraz ministrem obrony Republiki.

W 1977 roku najwyższym organem nowo proklamowanej Dżamahiriji stał się Powszechny Kongres Ludowy, złożony z przedstawicieli różnego rodzaju komitetów. Jego obradom przewodniczył Sekretarz Generalny. Funkcję tę, również względnie porównywalną ze stanowiskiem protokolarnej głowy państwa, sprawował Kaddafi przez równo dwa lata - od 2 marca 1977 do 2 marca 1979 roku, a potem była ona w rękach kilku innych osób. Nigdy natomiast nie pełnił urzędu Sekretarza Komitetu Ludowego, czyli szefa rządu, Dżamahiriji. Od 1979 roku był zatem jedynie nieoficjalnym liderem państwa, aczkolwiek jego status nie był pod tym względem podważani ani w kraju, ani poza jego granicami. Tytuł Brata Lidera oraz Przywódcy Rewolucji był powszechnie używany na łamach prasy oraz dokumentów oficjalnych. Na koniec warto zaznaczyć, że w latach 2009-2010 był on też Przewodniczącym Unii Afrykańskiej - powierzenie tego rotacyjnego urzędu Bratu Liderowi, a nie Sekretarzowi Generalnemu Kongresu stanowi fakt dosyć znamienny. Objęciu tej funkcji w Addis Abebie zbiegło się z jego koronacją na króla królów Afryki, który to tytuł otrzymał w Bengazi w 2008 roku z rąk około dwustu tradycyjnych władców Czarnego Kontynentu.

Jest rzeczą oczywistą, że liczne ordery, odznaczenia i nagrody otrzymywał nasz Patron przy okazji wizyt w państwach, gdzie znana i ceniona była jego Zielona Myśl. W 1975 roku maltańskie władze nagrodziły go Orderem Xirka Ġieħ ir-Repubblika, a w 2004 roku mianowano go honorowym Towarzyszem Honoru Narodowego Orderu Zasługi z kollaną. Obydwu tych orderów ci wyspiarscy, mentalnie nadal tkwiący w imperium brytolskim hipokryci pozbawili Pułkownika w 2011 roku.

W 1978 roku z rąk władz Ludowej Republiki Bułgarii otrzymał Kaddafi Sofijski Medal Honoru, którego w 2007 roku także został haniebnie pozbawiony, rzekomo za niezapobieżenie egzekucji jakichś bułgarskich pielęgniarek zarażających libijskie dzieciątka ajdsem. Również w 1978 roku odznaczono go tamtejszym Orderem "Stara Płanina" - wysokim wyróżnieniem nadawanym przede wszystkim przywódcom zagranicznym oraz tytułami honorowego obywatela kilku odwiedzonych przez niego miast bułgarskich. Cztery lata później otrzymał także najwyższą klasę czechosłowackiego Orderu Białego Lwa oraz, przy okazji pierwszej z dwóch wizyt w Warszawie, polską Wielką Wstęgę Orderu Zasługi Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, przyznawanego przywódcom i obywatelom zagranicznym. W latach siedemdziesiątych został też odznaczony koreańskim Orderem Flagi Narodowej.W 1997 roku Muammar Kaddafi otrzymał dwa wysokie ordery państw afrykańskich: Order Republiki Federalnej, najwyższe nigeryjskie wyróżnieni (którego najwyższą klasą jest, nietypowo, Wielki Komandor) oraz połduniowoafrykański Order Dobrej Nadziei, przyznany przez pogromcę apartheidu i wielkiego syna Afryki Nelsona Mandelę. Obecnie już order ten, europejski w swojej formie, nie jest przyznawany. W 2004 roku przebywający w Trypolisie inny afrykański lider, prezydent Ugandy Yoweri Museveni, nagrodził Pułkownika Orderem Katonga, który co istotne jest wysokim odznaczeniem wojskowym, nadawanym za heroizm. Patron Republiki Bialeńskiej został tym samym pierwszym jego kawalerem. W 1999 roku władze Jugosławii przyznały Muammarowi Kaddafiemu Order Gwiazdy Jugosławii.

Dwa ordery, Order Kniazia Jarosława Mądrego (2003, noszony na specjalnym łańcuchu) pierwszej klasy oraz Order Bohdania Chmielnickiego (2008) pierwszej klasy, otrzymał od władz Ukrainy. Drugi przypadek jest o tyle ciekawy, że w świetle statutu Order Chmielnickiego przyznaje się wyłącznie obywatelom ukraińskim, co tylko pokazuje, że Patron nasz był de facto obywatelem świata. Z kolei Order Jarosława Mądrego był w tamtym czasie najwyższym ukraińskim orderem nadawanym również obcokrajowcom (najwyższym wyróżnieniem dla obywateli ukraińskich jest tytuł Bohatera Ukrainy).

W 2009 roku Hugo Chávez Frías , prezydent Wenezueli, przyznał Pułkownikowi Order Wyzwoliciela na wielkim łańcuchu - najwyższe odznaczenie tego południowoamerykańskiego państwa. Po tragicznej śmierci Brata Lidera Chavez nazwał go "wielkim bojownikiem, rewolucjonistą i męczennikiem".  W tym samym roku gambijski lider i uzdrowiciel ajdsa Yahya Jammeh przyznał mu Order Republiki Gambia, którego najwyższą klasą jest, tak jak w Nigerii, Wielki Komandor.

Na boku warto też wspomnieć o istniejącej w latach 1989-2011 Międzynarodowej Nagrodzie Kaddafiego za walkę o Prawa Człowieka. Jej patron odmówił osobistego udziału w wyłanianiu kandydata powierzając to zadanie kapitule, na której czele stał były prezydent Algierii Ahmed Ben Bella, jeden z jej laureatów. Uzyskał on też tytuły honorowego doktora sześciu uczelni w różnych krajach, a jego imię nosi do dziś kilka meczetów, parków, a nawet stadion.

Łącznie odnotowałem zatem piętnaście medali, odznaczeń i orderów, które za swojego życia otrzymał Patron Republiki. Na zakończenie warto też wspomnieć, że nosił on je w sposób nie zawsze typowy będąc chyba jedyną osobą, która nosiła baretki na dżalabiji. Muszę jednak, za co przepraszam, przyznać otwarcie, że nie znalazłem źródła omawiającego posiadane przez niego odznaczenia libijskie, wśród których na podstawie zdjęć zidentyfikowałem jedynie Order Rewolucji Pierwszego Września (na zielonej wstędze) oraz Order Odwagi, którego był on Wielkim Mistrzem.


[Obrazek: 3ebcaff9f5ef2f2118c9c25da191950d.jpg]


prof. net. dr h. c. mgr generalissimus
Ametyst z rodu Faradobusów
Minister ds. Zagranicznych Republiki Bialeńskiej, 
Nieustająco Bardzo Wspaniały Król Hirschbergii i Weerlandu,
Lew Wolnogradu, Kedyw Faradobaju, Bojar Jaruzelimy Etc.
[Obrazek: thumb_85_11_07_19_7_19_34.png]
[-] 2 użytkowników podziękowało za ten post:
  • AndrzejSwarzewski, Janek Sapieha
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości