• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Debata podsumowująca [KONFERENCJA - PRZESZŁOŚĆ]
Wielce Szanowni Kuledzy - Uczestnicy Konferencji,

zapowiadając debatę kończącą naszą kilkutygodniową konferencję byłem przekonany, że zaproponuję tutaj przyjęcie jakiegoś dokumentu z konkretnymi postulatami, wskazaniami, że będę wzywał do sprecyzowania tego, o czym mówiliśmy w czasie trzech paneli tematycznych. Muszę się jednak przyznać, że zmieniłem zdanie i punkt patrzenia. W tym momencie proponuję, aby na odchodne raczej wymienić się ogólnymi, końcowymi refleksjami i dać sobie następnie czas na przemyślenie różnych zagadnień.

Dla mnie osobiście ta konferencja jest ważna z powodu kilku pomysłów i wniosków, jakie zrodziły się w toku jej obrad. Pozwolę sobie wymienić te, które subiektywnie uważam za najbardziej trafne.

1. Historia przedinternetowa jest przede wszystkim sprawą poszczególnych społeczeństw, "folklorem", który nie powinien podlegać ścisłym, odgórnym regulacjom. Jeszcze niedawno myślałem na odwrót - że trzeba poczynić konkretne ustalenia i na tej bazie tworzyć historiorafie narodowe. Nadal natomiast uważam, że w przypadku dziejów fikcyjnych trzeba postawić na współpracę międzynarodową, ale głównie na poziomie regionalnym i tworzyć platformy współpracy pomiędzy historykami i ośrodkami w państwach sąsiednich lub związanych ze sobą kulturowo, historycznie itd.

2. Jeśli chodzi o historię najnowszą to za najistotniejsze zadanie uważam w tym momencie gromadzenie materiału w postaci nie tylko archiwaliów, ale i wspomnień, refleksji, pamiętników i innych przekazów pochodzących od uczestników dawnych wydarzeń. Będą one subiektywne, ale jeśli będzie ich więcej to staną się wspaniałym materiałem do konkretnej analizy.

3. W przeciwieństwie do dziejów fikcyjnych historia najnowsza potrzebuje nieco bardziej jasnej periodyzacji, do czego wstępem mógłby być podział zaproponowany przez profesora Swarzewskiego. Wiadomo, że nie narzucimy go odgórnie, ale jest to temat, nad którym warto by się jeszcze raz pochylić. Być może tego typu próby pojawią się także w odniesieniu do historii przedinternetowej, ale tam potrzeba nie jest aż tak pilna.

Wszystkich tych zdań może, w mojej opinii, podjąć się Liga Bluszczowa - wspólnota ludzi v-nauki. Mam nadzieję, że tak się stanie. Dziękując Wam wszystkim ogromnie za udział w dobiegających końca obradach zachęcam raz jeszcze do podzielenia się własnymi przemyśleniami końcowymi - tymi bardziej szczegółowymi i tymi ogólnymi. Niech ta debata nie będzie jedynie ceremonią zamknięcia, a początkiem czegoś perspektywicznego.
prof. net. dr h. c. lic. generalissimus
Ametyst z rodu Faradobusów
Minister ds. Zagranicznych Republiki Bialeńskiej, 
Nieustająco Bardzo Wspaniały Król Hirschbergii i Weerlandu,
Lew Wolnogradu, Kedyw Faradobaju, Bojar Jaruzelimy Etc.
[Obrazek: thumb_85_11_07_19_7_19_34.png]

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości