• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Plan na naprawę uniwersytetu
Drodzy Kuledzy,

Bialenia co prawda nieco obumarła, ale wydaje mi się, że tym co może ją rozruszać jest kolektywny wysiłek społeczny wokół jakiejś konkretnej sprawy. Mam nadzieję, że obecny nasz rząd podzieli moją opinię, że bardzo ważna jest troska o naukę, bo państwo które troszczy się o uczonych jest to państwo silne i bogate. Bo nauka jest najcenniejszym skarbem! Uważam więc, że nie będzie złą rzeczą skupienie się właśnie na reanimacji Uniwersytetu Bialeńskiego. Generalnie widzę potrzebę działań na dwóch płaszczyznach.

1. Warstwa tradycji
Atrakcyjność mikronacyjnego kolektywu, jakim jest także uczelnia, opiera się w sporej mierze na wyrazistości, na jakimś "totemie". Mówię w sporej mierze o warstwie narracyjnej. Od dawna uważam, że UB powinien doczekać się pewnych znaków: logo/herbu, strojów profesorskich, insygniów etc. Sądzę, że jesteśmy w stanie wspólnymi siłami taki zestaw wypracować. Do tego warto pomyśleć o organizacji uroczystości (inauguracje, promocje, nadania doktoratów honorowych), a także o dyplomach, które jeśli będą miały ładną formę to mogą zachęcić potencjalnych przyszłych absolwentów. Ostatnio nadano nawet kilka doktoratów honoris causa, ale było to dosyć smutne - po prostu ukazało się rozporządzenie, a poza tym żadnej uroczystości, żadnego dyplomu. Smutne to i przykre.

2. Warstwa naukowa
Teoretycznie najważniejsza. Szkoda, że działalność badawcza na UB praktycznie zamarła, ale moim zdaniem ma to związek z bajzlem strukturalnym, jaki panuje na uczelni, a który trzeba uporządkować. Uważam, że dobrym pomysłem będzie nadanie działowi UB przejrzystości, wyróżnienie najważniejszych wątków i elementów. Poza tym widzę potrzebę reformy administracyjnej - zamiast wielu wydziałów specjalistycznych proponuję utworzenie Wydziału Humanistyczno-Społecznego, Wydziału Nauk Ścisłych oraz (ewentualnie) Wydziału Wojskowego, który można też przekształcić w Katedrę Wojskową na wzór rosyjski pod wspólnym zarządem UB i Sił Zbrojnych.

3. Warstwa dydaktyczna
Rodzi się pytanie, czy kształcenie studentów ma przyszłość? Na pewno nie możemy nastawiać się na ich nagły przypływ, ale każdy wydział powinien stworzyć własną ofertę i tryb studiów. Ja póki co uczyniłem to na Wydziale Historii Najnowszej Mikroświata i w podobny sposób widziałbym to na przyszłym, o ile on powstanie, Wydziale Humanistyczno-Społecznym. Studia odbywałoby się zatem na wydziale, ale stopień uzyskiwałoby się z tej dyscypliny, z której student napisałby pracę magisterską.

Zapraszam wszystkich do dyskusji nad stanem i perspektywą odrodzenia oraz rozwoju Uniwersytetu. Mam nadzieję, że moje postulaty będą tu mogły posłużyć za punkt wyjścia.
prof. net. dr h. c. mgr generalissimus
Ametyst z rodu Faradobusów
Minister ds. Zagranicznych Republiki Bialeńskiej, 
Nieustająco Bardzo Wspaniały Król Hirschbergii i Weerlandu,
Lew Wolnogradu, Kedyw Faradobaju, Bojar Jaruzelimy Etc.
[Obrazek: thumb_85_11_07_19_7_19_34.png]
[-] 2 użytkowników podziękowało za ten post:
  • Joahim-von-R, ʿĀlija zawdżat Akrypa

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości