• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wniosek o wykładnie prawną
#1
Jako przewodniczący Rady Republiki otwieram debatę prawną na temat Traktatu wojskowego RPN.

13 września 2019 zawarliśmy taki traktat: 


Czy w świetle faktu, że jeden z dwóch sygnatariuszy traktatu przestał istnieć - bo się rozpadł na pomniejsze państwa, a w sumie formalnie zakończył działalność przekształcając się w inny twór państwowy, ten traktat należy uznać za nieobowiązujący?

Udzielam głosu w Radzie na etapie debaty wszystkim zainteresowanym Obywatelom Republiki Bialeńskiej, a jednocześnie proszę Karola Medycejskiego, jako "uczonego w prawie" o opinię w temacie.
Marszałek Wielki Ronon Dex
Dowódca Sił Zbrojnych Republiki Bialeńskiej
Minister Spraw Wewnętrznych
Par - Posiadacz Lenna Razorno, Burmistrz Wolnego Miasta Lisewa, Zarządca Lenna Lisendorff
Przewodniczący Bialeńskiej Partii Demokratycznej

[Obrazek: 3_15_10_19_11_09_12.png]
#2
Jak widzę nikt się nie kwapi do wypowiedzi...

W takim razie przedstawiam moją opinię w tej sprawie:

1/ Traktat został zawarty pomiędzy Federacją Nordacką, a Republiką Bialeńską - jedno z państw sygnatariuszy przestało istnieć. Co prawda na tych terenach powstało inne państwo, ale nie sądzę by można je było uznać w pełni za kontynuację państwowości Federacji Nordackie. Na pewno w pewnej części tak jest, ale nie w pełni.

Z tego powodu tryb wypowiedzenia staje się problematyczny, bo nie można doręczyć wypowiedzenia drugiej stronie, z powodu faktu, że strona podpisująca traktat już nie funkcjonuje, przekształciła się w inny byt państwowy, z którym żadnego traktatu nie zawieraliśmy.

2/ Kolejnym powodem dla którego ten traktat staje się problematyczny to fakt, że zawierany był w "celu zawiązanie sojuszu wojskowego zwanego Sojuszem Wojskowym Rady Państw Nordaty", a skoro z RPN wystąpiliśmy, to trudno byśmy byli członkiem sojuszu wojskowego tej organizacji. 

3/ Co więcej, trudno nie zauważyć, że w państwie, które uznaje się za kontynuatora Federacji Nordackiej jesteśmy atakowani słownie (przykro, że również przez jednego z naszych byłych obywateli i osobę ogromnie dla RB zasłużoną), a to chyba nie jest cecha sojusznika...

Tak czy inaczej ten traktat powinien przestać nas obowiązywać... pytanie tylko czy należy uznać, że z chwilą likwidacji Federacji Nordackiej wygasł automatycznie, czy powinniśmy go wypowiedzieć i doręczyć to wypowiedzenie? Tylko komu? Związkowi Winkulijskiemu?
Marszałek Wielki Ronon Dex
Dowódca Sił Zbrojnych Republiki Bialeńskiej
Minister Spraw Wewnętrznych
Par - Posiadacz Lenna Razorno, Burmistrz Wolnego Miasta Lisewa, Zarządca Lenna Lisendorff
Przewodniczący Bialeńskiej Partii Demokratycznej

[Obrazek: 3_15_10_19_11_09_12.png]
#3
Wydaje się, że Związek jest kontynuatorem Federacji. Oznacza to, że Trakat pozostaje w mocy i należy go wypowiedzieć.
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości