• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
O świętach i rocznicach
Moi drodzy,

dziś rano odebrałem przesłane mi z Dreamlandu pocztą dyplomatyczną życzenia od Andrzeja Swarzewskiego, który słusznie zwrócił uwagę na mijającą w zapomnieniu rocznicę powstania Republiki. W mojej opinii należałoby się zastanowić - dlaczego ów jubileusz nie został upamiętniony?

Początkowo chciałem zaproponować, abyśmy poszerzyli kalendarz świąt państwowych właśnie o dzień 25 września. Oczywiście jest to do rozważenia, ale może nie potrzebujemy kolejnego wrześniowego święta? Tym niemniej chciałbym poruszyć dwie kwestie - po pierwsze czy 10 lat Bialenii nie powinno zostać w jakiś sposób upamiętnione? Mówię o akcie jednorazowym, ale wymownym - może pomnik, pod którym będziemy składać kwiaty? Może 10 000 szkół na dziesięciolecie? Koniec końców coś trzeba zrobić.

Druga sprawa o święta już istniejące, które im dłużej tu jesteśmy tym bardziej stają się monotonne i nijakie, zlewają się jedno z drugim. W mojej opinii każde święto państwowe powinno doczekać się cech charakterystycznych, rytuałów i świeckich tradycji. 1 maja mamy pochód i to jest rzecz bardzo dobra. Trzeba by zatem zastanowić się, jak obchodzić pozostałe. Raz do roku mogłaby odbywać się defilada (może 1 września?), a innym razem apel poległych i właśnie składanie wieńców (rocznica Powstania?). Budowałoby to pewien cykl roczny i stanowiło jednocześnie godne upamiętnienie rocznic.

Myślę, że temat jest wart dyskusji, zwłaszcza w okresie przedwyborczym.
prof. net. dr h. c. mgr gen. bryg. rez.
Ametyst z rodu Faradobusów
Prezydent Republiki Bialeńskiej, Przywódca Nacji,
Lew Wolnogradu, Sułtan Faradobaju, Kniaź Jaruzelimy,
Nieustająco Król Hirschbergii i Weerlandu Etc.
[Obrazek: thumb_85_11_07_19_7_19_34.png]
Ametyst Faradobus napisał(a):Początkowo chciałem zaproponować, abyśmy poszerzyli kalendarz świąt państwowych właśnie o dzień 25 września. Oczywiście jest to do rozważenia, ale może nie potrzebujemy kolejnego wrześniowego święta? Tym niemniej chciałbym poruszyć dwie kwestie - po pierwsze czy 10 lat Bialenii nie powinno zostać w jakiś sposób upamiętnione? Mówię o akcie jednorazowym, ale wymownym - może pomnik, pod którym będziemy składać kwiaty? Może 10 000 szkół na dziesięciolecie? Koniec końców coś trzeba zrobić.
Obawiam się, że zaszło nieprozumienie...

Republika Bialeńska powstała 15 listopada 2013...

Republika Bialeńska powstała 15 listopada 2013 r. i od tego czasu istnieje nieprzerwanie w obecnej formie.

Republika Bialeńska - powstała 15 listopada 2013 r. Początkowo władzę stanowił Komitet Założycielski, w skład którego wchodzili: Andrzej Swarzewski, Jan de Kaniewski, Abdullah Aykm, Konstanty Jerzy Michalski oraz Maciej Kamiński.

... i akurat z tej okazji mamy jak najbardziej święto 15 listopada umieszczone w naszej ustawie o świętach państwowych. Niedługo będziemy obchodzili rocznicę, ale siódmą, a nie dziesiątą.

Natomiast Andrzej nawiązuje do historii dawniejszej, sprzed powstania Republiki Bialeńskiej czyli do utworzonego przez siebie Królestwa Bialenii:

Królestwo Bialenii - wirtualne państwo powstało 24-26 września 2010 r założone przez Andrzeja Swarzewskiego ,obywatela Sarmackiego w czasie jego istnienia. Wywołało to wiele kontrowersji w tym próby pozwania go do sądu oraz odebrania obywatelstwa. Państwo liczyło tylko 12 mieszkańców. Królem był Andrzej Swarzewski, a jego zastępcą Shmitsu. W Królestwie panowała monarchia absolutna . Przed założeniem państwa były plany Andrzeja Swarzewskiego o założenie republiki o tej samej nazwie. Państwo po upadku miało powstać jako Wolne Miasto Królisko co się nie udało. Stolica ustanowiona w Dolnogradzie.

Oczywiście można w jakiś sposób to upamiętnić, podobnie jak inne ważne daty prowadzące w efekcie i na skutek dalszych zmian do powstania Republiki Bialeńskiej - jednak święto z okazji rocznicy powstania naszego kraju jest od dawna i przypada na 15 listopada.
Marszałek Wielki Ronon Dex
Wiceprezydent Republiki Bialeńskiej
Dowódca Sił Zbrojnych Republiki Bialeńskiej
Par - Posiadacz Lenna Razorno, Burmistrz Wolnego Miasta Lisewa, Zarządca Lenna Venomania
Przewodniczący Bialeńskiej Partii Demokratycznej

[Obrazek: 3_15_10_19_11_09_12.png]
Doskonale rozumiem, że to jest rocznica powstania pierwszego v-państwa bialeńskiego, które nawiasem mówiąc jest ciekawym obiektem potencjalnych badań, ale fajny jubileusz jest fajnym jubileuszem. Zresztą prawie pokrywa się z pierwszą dekadą mojej działalności mikronacyjnej.
No to może jakiś pomnik? Jak powinien wyglądać? Może coś pokombinujemy... jakiś łuk triumfalny, albo Kolumnę Króla Andrzeja?
Marszałek Wielki Ronon Dex
Wiceprezydent Republiki Bialeńskiej
Dowódca Sił Zbrojnych Republiki Bialeńskiej
Par - Posiadacz Lenna Razorno, Burmistrz Wolnego Miasta Lisewa, Zarządca Lenna Venomania
Przewodniczący Bialeńskiej Partii Demokratycznej

[Obrazek: 3_15_10_19_11_09_12.png]
Trzeba wybudować nowy zabytek. Bardzo dobry pomysł. Możemy rozpisać konkurs.
Przyczyna nie świętowania jest prosta (i nie jest to ogólnonarodowa niechęć do swarzyzmu): nikt nie miał do tego ostatnio głowy, co chyba było łatwo zauważyć i wszyscy dobrze o tym wiemy. Mieszkanka realno-wirtualna zbiera żniwo na różne sposoby.
Nie będzie niczego!
Ostatecznie postanowiłem jeszcze w tym roku upamiętnić 10 lat bialeńskiej v-państwowości fundując w Wolnogradzie pomnik. Wydaje mi się, że to godne uczczenie tej nieco zapomnianej rocznicy.

Powrócić chciałbym jednak do kwestii tego, jak powinniśmy świętować. Zbliża się Święto Republiki. Wydaje mi się, że do tej pory nie mieliśmy pomysłu, jak uczcić każdą tego typu okazję tak, aby każda z nich miała w sobie coś charakterystycznego. Wyjątkiem jest tu 1 Maja z pochodami ludzi pracy. Czym zatem, Waszym zdaniem, mogłoby się wyróżniać nasze listopadowe święto? Na defiladę jest chyba za zimno. Może tradycją uczyńmy składanie wieńców pod jakimś pomnikiem? Może masowy przemarsz (ale tu znów dublujemy Święto Pracy)? Może prezydencki świniak narodowy?

Kilka dni temu na czacie pojawił się pomysł, aby wydłużyć Święto Powstania Marcowego łącząc ją z rocznicą odzyskania niepodległości i wyzwolenia spod okupacji sarmackiej. Uważam, że to bardzo dobry pomysł. Widzę Palec Sternikowy w tym, że te rocznice następują dzień po dniu. Po pierwsze rocznica wyzwolenia nie została do tej pory formalnie upamiętniona, a po drugie w warunkach mikronacyjnych kilkudniowe święto jest po prostu łatwiejsze w organizacji - jeśli ktoś się nie zdąży wypowiedzieć jednego dnia to zawsze ma dwa kolejne na nadrobienie. Okres ten mógłby nosić nieoficjalną nazwę Zielonych Świąt.
Cytat:Czym zatem, Waszym zdaniem, mogłoby się wyróżniać nasze listopadowe święto? Na defiladę jest chyba za zimno. Może tradycją uczyńmy składanie wieńców pod jakimś pomnikiem? Może masowy przemarsz (ale tu znów dublujemy Święto Pracy)? Może prezydencki świniak narodowy?

Według mnie potrzeba czegoś na miarę uczty. Będzie możliwość podjęcia przy nakrytym stole także naszych gości.

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości