• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
12. Debata tematyczna Boerland
Inna sprawa, że od jakiegoś czasu chodzi mi po głowie dział dla Anatolii (albo w ogóle dla wszystkich regionów). Tylko wtedy bym nie wiedział co zrobić z moim poddziałem z dobrami.
prof. net. dr h. c. mgr gen. bryg. rez.
Ametyst Herod von Faradobus
Prezydent Republiki Bialeńskiej, Lew Wolnogradu,
Sułtan Faradobaju, Kniaź Jaruzelimy, Nieustająco Król
Hirschbergii i Weerlandu, Uosobienie Pracowitości Etc.
[Obrazek: 85_12_01_21_7_05_03.png]
Kiedyś przeczytałem o ciekawej anegdocie z czasów napoleońskich. Otóż podczas negocjacji pokojowych Napoleon prowadzić miał rozmowy z pewnym szalenie zdolnym dyplomatą Austryjackim. Mówiono o nim, że jest to człowiek mający niezwykły talent taktyczny. Obradować zaś miano w namiocie, w cztery oczy. Podczas gdy dyplomata, który przybył jako pierwszy i zgodnie z protokołem oczekiwał na swego rozmówcę, poniekąd srogo się zawiódł. Bonaparte przybył na spotkanie z kartką, w której wypunktował własne oczekiwania po czym opuścił namiot. Po kwadransie wrócił by spytać czy owe warunki zostaną spełnione czy nie.
Historia, o której nieprzypadkowo napisałem jest puentą tego w jaki sposób powinniśmy kontynuować nasze paktowanie. Nie uda się bowiem osiągnąć kompromisu w sprawie suwerenności jeśli brakuje równouprawnienia Boerlandu z resztą regionów. Pomijając kwestię, że wyznaczone terytorium zostało okrojone z możliwości swobodnego dostępu do morza, to na dodatek według projektu ma wchodzić w skład partykularnej Rzeszy Bialeńskiej. Należy przeprowadzić odpowiednie zmiany prawne, które wyznaczyłyby ustrojowe ramy Boerlandu. Mam tu na myśli, Władze wybrane w wolnych wyborach oraz pełną wolność stanowienia prawa. Bez spełnienia tych warunków nasza dalsza rozmowa traci jakikolwiek sens, gdyż dla osiągnięcia suwerenności co wynika z samej definicji trzeba terytorium, ośrodka władzy i kompetencji prawodawczych. 
To jest sucha teoria, o której wiemy wszyscy. Prawdziwa moc istnieje nie w przepisach a w ludziach, którzy podejmą się budowania wspólnoty. Do tego potrzebny jest entuzjazm i wola tworzenia. Przez pewien czas zastanawiałem się czy nie zmienić szyldu i jechać dalej, lecz z drugiej strony byłaby to nielojalność dla tych wszystkich, którzy dołożyli starań aby Boerland istniał nie z samej nazwy tylko lecz jako trzeci region RB. Niemniej nie będę się wypowiadać za innych lecz jedynie w swoim imieniu powiem Boerland istniał, istnieje i będzie istnieć jedynie po spełnieniu opisanych warunków.
No to w tej sytuacji konstatacja jest prosta: to nie Sejm Rzeszy jest miejscem, w którym powinno się o tej sprawie dyskutować, a Plac Zielony, Forum Obywatelskie i w konsekwencji Zgromadzenie Narodowe. My jako Sejm nawet jeśli byśmy chcieli to nie możemy dać Boerlandowi statusu trzeciego regionu - to może dać tylko większość konstytucyjna, a więc w praktyce obywatele, których przekonasz lub nie.

Pozostawię tę dyskusję otwartą jeszcze przez 48 godzin, a później ją zamknę.
Janek Sapieha napisał(a):Przez pewien czas zastanawiałem się czy nie zmienić szyldu i jechać dalej, lecz z drugiej strony byłaby to nielojalność dla tych wszystkich, którzy dołożyli starań aby Boerland istniał nie z samej nazwy tylko lecz jako trzeci region RB. Niemniej nie będę się wypowiadać za innych lecz jedynie w swoim imieniu powiem Boerland istniał, istnieje i będzie istnieć jedynie po spełnieniu opisanych warunków.
Pisałem o tym już wielokrotnie... powołanie trzeciego regionu wymaga zmiany Konstytucji Republiki Bialeńskiej, a więc Ametyst ma całkowitą rację - Sejm rzeszy nie jest w tej materii władny w żaden sposób. Rzesza może tylko i wyłącznie utworzyć Boerland jako element na prawach wolnego miasta, innej i prawnej możliwości po prostu nie ma.

Janku musisz więc skierować swoje działania na przekonanie do tej idei ogółu Obywateli RB, tak aby w Zgromadzeniu Narodowym uzyskać większość konstytucyjną i doprowadzić do zmiany ustawy zasadniczej. I tutaj mamy trochę "kwadraturę koła"... aby uzyskać aprobatę dla utworzenia trzeciego regionu to chyba powinieneś wykazać, że ma to sens, że wzbudzi to zainteresowanie, że ludzie będa chcieli działać w Boerlandzie. A trudno to będzie zrobić, bo nawet tacy, którzy uważają, że to interesująca inicjatywa i rozważają możliwość działania... wiem to po sobie - po prostu czekają aż to jakoś uregulujesz. Nie chcesz działać w ramach Rzeszy, choć byłby to dobry początek i możliwość wykazania, że jest to pomysł warty z czasem awansu do rangi trzeciego regionu. No to obawiam się, że trudno będzie zdobyć akceptację dla zmiany Konstytucji, w celu utworzenia trzeciego regionu, po złych doświadczeniach z DB... regionu administracyjnego, ale całkowicie biernego i w zasadzie martwego. Nikt tam nie działa...

To jak chcesz wykazać, że warto tworzyć trzeci region? Po złym doświadczeniu z DB, raczej trudno uwierzyć w sam pomysł. Naprawdę nie lepiej wykazać to w praktyce? Jak Boerland okaże się sukcesem to pierwszy będę optował za uczynienie go regionem... a jak się nie uda... no cóż to nie ma sprawy, przejdziemy nad tym do porządku dziennego, nie obarczeni niepotrzebnymi zmianami najwyższych aktach prawnych RB.
Marszałek Wielki Ronon Dex
Wiceprezydent Republiki Bialeńskiej
Dowódca Sił Zbrojnych Republiki Bialeńskiej
Par - Posiadacz Lenna Razorno, Burmistrz Wolnego Miasta Lisewa, Zarządca Lenna Venomania
Miecznik Port Arthurberg
Przewodniczący Bialeńskiej Partii Demokratycznej

[Obrazek: 3_15_11_20_1_05_11.png]
Prześledźmy raz jeszcze wszystko co zostało uczynione dla sprawy Boerlandu. Obrana powierzchnia, godło, tezy październikowe oraz wiele równie zajmujących propozycji. Farmerzy już zacierali ręce a tymczasem naród przemówił - nie ten rozmiar kapelusza. Okazało się bowiem, że arcyciekawa scheda po voortrekkerach, ustępuje nieznacznie Rzymskiej wolności pospólnej. Nie da się usunąć z pamięci dziejowej prawdy, iż Bialeńczycy nad kapelusze przekładają wieńce wawrzynu. Zatem niech wszyscy mający pełną swobodę poczynań obywatele z najwyższą uwagą skonstatują wyniki głosowania.

[Obrazek: ac4d7d8f0244b.png]
Też weź pod uwagę kogo pytasz: ogół obywateli czy tę część społeczeństwa, która byłaby zainteresowana?
Enumeracja podpowiada mi, że są nimi podążający z entuzjazmem młodych serc.
Pozwolę sobie ostatecznie zamknąć tę debatę. Ze swojej strony mogę powiedzieć, że jeśli Boerland ma uzyskać status trzeciego regionu to jako Sejm Rzeszy nie mamy tu nic do powiedzenia. W tym przypadku sugeruję po prostu znaleźć odpowiednią liczbę chętnych i zacząć przekonywać ogólnobialeńską opinię publiczną. Jeżeli jednak twórcy wyrażą gotowość do działania w ramach Rzeszy, na przykład w formie wolnego miasta, to zawsze możemy wrócić do sprawy.

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości