• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Acta Microsophica Nova Series
Już jakiś czas temu wspomniałem o rozmowie, którą odbyłem z kulegą Swarzewskim, obecnie rektorem UKD. Rozmawialiśmy o szeroko pojętej nauce, czasem tośmy się nawet bili, ale koniec końców doszliśmy do takiego wniosku, że byłoby dobrze gdyby ta niewielka ilość kontentu wytwarzanego dziś przez v-akademików docierała do różnych części V-Świata i w ogóle żebyśmy wiedzieli co się gdzie dzieje. Koniec końców wymyśliliśmy, że dobrym pomysłem byłoby stworzenie czasopisma redagowanego przez kilku zainteresowanych z różnych v-uczelni. W międzyczasie zmieniliśmy nieco koncepcję i tym sposobem powstał pomysł, który pragnę teraz zaprezentować publicznie.

Chodzi o to, aby reaktywować (tudzież reanimować) Acta Microsophica (roboczo można to określić mianem Acta Microsophica Nova Series), ale w nieco zmienionej formule. Koncept jest taki, aby na każdej w miarę aktywnej v-uczelni znaleźć kogoś, kto raz na miesiąc popełni krótkie sprawozdanie na temat tego, co się u nich dzieje. W ten sposób powstawałaby regularna kronika życia naukowego Mikroświata.

Wiadomo natomiast, jesteśmy wszak realistami, że trudno byłoby co miesiąc zebrać nawet kilka prac naukowych sensu stricto. Edycja naukowa zawierająca artykuły opatrzone całym aparatem (przypisy, bibliografia) ukazywałaby się mniej więcej raz na kwartał, a nabór trwałby nieco dłużej. W moim osobistym przekonaniu mogłyby być tam publikowane teksty, które np już ukazały się na tym czy innym forum w formie wykładu czy referatu. Chodzi o to, aby dzięki publikacji dotarły one do szerszego grona i przy okazji zostały udokumentowane, zrecenzowane etc. W ten sposób będą żyły, zyskają większy odbiór, staną się punktami wyjścia do dyskusji.

W tym momencie jesteśmy w trakcie zbierania grupy ludzi, którzy chcieliby się zaangażować w projekt na zasadzie stałej współpracy - jako korespondenci (sprawozdawcy), recenzenci, redaktorzy, stali współpracownicy. Ja ze swojej strony zadeklarowałem chęć pisania sprawozdań z życia akademickiego Bialenii oraz pomoc w pracach redakcyjnych, bo mam tu jako takie doświadczenie realowe. Obaj kontaktowaliśmy się już z kilkoma osobami, głównie rektorami uczelni, więc niejako wstępnie "przebadaliśmy rynek". Wszystkie osoby zainteresowane zapraszam do kontaktu tu lub gdziekolwiek z którymkolwiek z nas. Niebawem postaramy się zorganizować naradę na jakimś discordzie.

Zachęcam też do dzielenia się własnymi przemyśleniami i pomysłami tutaj.
prof. net. dr h. c. mgr gen. bryg. rez.
Ametyst von und zu Faradobus
Prezydent Republiki Bialeńskiej, Lew Wolnogradu,
Sułtan Faradobaju, Kniaź Jaruzelimy, Nieustająco Król
Hirschbergii i Weerlandu, Uosobienie Pracowitości Etc.
[Obrazek: 85_20_11_20_5_58_19.png]

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości