• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Projekt naukowy] Archeologia Polesia
#1
[Obrazek: obraz.png]

Moje zapytanie w kwestii utworzenia specjalistycznej jednostki archeologicznej nie spotkało się z odzewem, więc uznałem że nie ma w tym momencie celu tworzenie jej na siłę. Mimo to widząc potrzebę rozwoju bialeńskiej archeologii postanowiłem zainaugurować nowy projekt naukowy na naszym wydziale. Będzie on nosił tytuł Archeologia Polesia. Jego celem jest w miarę kompleksowe przebadanie najważniejszych stanowisk archeologicznych w regionie (ze szczególnym uwzględnieniem grodzisk i cmentarzysk) i stopniowe tworzenie bazy znalezisk.

Długofalowy, najpewniej kilkuletni, projekt obejmie swoim zakresem szereg wykopalisk:
(lista będzie uzupełniana na bieżąco)

Dodatkowo elementem projektu jest cykl esejów-wykładów zatytułowany Szkice Poleskie, na łamach których staram się łączyć wiedzę historyczną i archeologiczną.
prof.  net.  dr  h.  c.  mgr  gen.  bryg.  rez.
Ametyst Herod von Faradobus
Prezydent Republiki Bialeńskiej · Lew Wolnogradu
Sułtan Faradobaju · Kniaź Jaruzelimy · Nieustająco Król
Hirschbergii i Weerlandu · Uosobienie Pracowitości Etc.
[Obrazek: 85_12_01_21_7_05_03.png]
#2
Powoli nadchodzi wiosna, więc niebawem rozpoczną się pierwsze prace archeologiczne w ramach projektu "Archeologia Polesia". Jako pierwsze rozkopane zostanie zachowane w niemal doskonałym stanie grodzisko w Herbapolu koło Króliska. Jego wyjątkowość polega między innymi na tym, że na terenie dziedzińca przetrwały pozostałości budowli kamiennych datowanych na przełom VIII i IX wieku, które co prawda w ciągu kolejnych uległy stuleci różnego rodzaju przeobrażeniom (były wykorzystywane między innymi jako stodoła, magazyn oraz agencja towarzyska).

Nieco gorzej ma się sprawa ze źródłami historycznymi, które milczą na temat tej części Polesia. Niektórzy badacze uważają, że stanowisko w Herbapolu to dawna stolica ludu Deweloperzyców. Grupa ta w ostatniej ćwierci pierwszego tysiąclecia naszej ery opanowała pogranicze Puszcz Rosieńskiej i Wolnogradzkiej, ale przetrwała dosyć krótko, więc została w sporej mierze pominięta przez autorów najstarszych źródeł. Być może wykopaliska pomogą rozwiązać tę zagadkę.

[Obrazek: 85_26_02_21_7_12_38.png]

Aktualnie grodzisko znajduje się na terenie pola buraków, które jest własnością pana Janusza Ziubrykiewicza. Uniwersytet toczy z nim negocjacje w sprawie możliwości wejścia na pilnie strzeżony teren prywatny w celu jego rozkopania. O ich wynikach będę informował na bieżąco. Tymczasem nasi naukowcy zajęli się analizą zdjęć lotniczych - póki co to musi im wystarczyć.
prof.  net.  dr  h.  c.  mgr  gen.  bryg.  rez.
Ametyst Herod von Faradobus
Prezydent Republiki Bialeńskiej · Lew Wolnogradu
Sułtan Faradobaju · Kniaź Jaruzelimy · Nieustająco Król
Hirschbergii i Weerlandu · Uosobienie Pracowitości Etc.
[Obrazek: 85_12_01_21_7_05_03.png]
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości