• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zwołanie Soboru
Drodzy wyznawcy oraz sympatycy naszego wyzniania, Cerkiew Staroobrzędowa Broskwy oraz całej Brodrii, zaprasza wszystkich zainteresowanych, na pierwszy Sobór naszego wspólnoty, na której zostaną podjęte decyzje od których będzie zależało nasze dalsze funkcjonowanie. Sobór oficjalnie rozpocznie swe obrady, w dniu 26 Listopada o godzinie 18;00. Mamy nadzieję, że pojawią się nie tylko osoby z Brodrii oraz Bielenii, ale także całej reszty państw Nordaty. 

Z Bożym pozdrowieniem,
Starik Pawłow.
Piotr Wielki Kniaź Pawłow
Jego Wielkokniaziowska Mość, Wielki Kniaź Vistokii, Baron Empoli, Pan na San Pietrobrugo i Żwardoniu
Car-Senior Brodrii
Chan Chanów, Niebiański Cesarz
Dowódca Pułku Reprezentacyjnego Bialeńskich Sił Zbrojnych
Miecznik Rzeszy
Ambasador Republiki Bialeńskiej w Rzeczypospolitej Obojga Narodów
[-] 1 użytkownik podziękował za ten post:
  • Andrzej Płatonowicz Ordyński
Przybędę jako osoba świecka i biskup zewnętrzny.

P.S. Czy nawiążemy kontakt z Synodem Warszawskim?
  • Piotr Pawłow
Czemu nie? Przecież, My też chcemy robić niezależną strukturę kościelną tak jak i oni. 
Jego Wielkokniaziowska Mość, Wielki Kniaź Vistokii, Baron Empoli, Pan na San Pietrobrugo i Żwardoniu
Car-Senior Brodrii
Miecznik Rzeszy
Można zaproponować, żeby wszystkie chętne denominacje chrześcijańskie podpisały coś w tym stylu, co pozwoliłoby na współdziałanie w rozsądnym zakresie, bez tworzenia się pozapaństwowej centrali z tendencją do alienowania się od wspólnot narodowych.
Oczywiście, że możemy. Nie mniej uważam, że na samym początku powinniśmy podjąć poważne kroki odrywając Cerkiew Brodryjską od Rotrii, która po raz kolejny nie wysyła nam nikogo do pełnienia posługi. 
Car-Senior Brodrii
Miecznik Rzeszy
No cóż, Rotria jest przede wszystkim państwem, a dopiero później Kościołem. Z kolei Kościołem jest przede wszystkim łacińskim, a obrządek welijski i inne akcenty wschodnie są tam raczej ciekawostką, próbą urozmaicenia.
prof. net. mgr gen. bryg. rez.
Ametyst Faradobus

Minister Spraw Zagranicznych i były Prezydent Republiki Bialeńskiej
W Rzeszy Bialeńskiej Lew Wolnogradu, Sułtan Faradobaju i Wielki Kniaź Jaruzelimy,
zaś z woli Ludu Szlacheckiego Bardzo Spaniały Król Hirschbergii i Weerlandu Etc.
[Obrazek: 85_08_12_21_1_24_51.png]
  • Piotr Pawłow
Zgadzam się. Rotria w obecnych czasach nie jest w stanie sobie poradzić z dwoma obrządkami, gdyby to były czasy wcześniejsze, gdy w całym Polinie było więcej mieszkańców można byłoby coś kombinować. 
Car-Senior Brodrii
Miecznik Rzeszy
Skoro Sobór zjeżdża się już prawie od godziny chciałbym zabrać głos jako pierwszy; 

Sobór, który zwołałem jak dobrze wiemy ma swój cele. Cel, którym jest powołanie nowej, niezależnej od Rotrii wspólnoty Chrześcijańskiej, z własną niezależną strukturą, prawami i zasadami. Dlatego proponowałbym przyjęcie nauczania Cerkwii Prawosławnej, która funkcjonuje w nieistniejącym realu, urozmaicenie jej o tezy Staroobrzędowców, zbudowanie własnej struktury, a na samym końcu ogłoszenie światu jej powstania i wysłanie listu do Patriarchy w Rotrii, w którym zawrzemy informację o wyjściu Cerkwi Brodryjskiej z Kościoła Rotryjskiego.

Co o tym sądzicie? 
Car-Senior Brodrii
Miecznik Rzeszy
Nie wiem, czy przyjęcie hurtem doktryny prawosławnej nie będzie pójściem na łatwiznę. Ustalanie dogmatów będzie sprzyjało oryginalności, będzie nakręcało aktywności i będzie służyło dokształcaniu się w dziedzinie teologii. Wink
Co do Rotrii, nie wiem czy jest potrzeba jakiegoś głośnego odcinania się. Kościół jest generalnie jeden, tak jak jeden jest Zbawiciel. Proponuję uznawać patriarchę Rotrii jako jednego z patriarchów, ale nie uznawać jego władzy nad nami.
Nie mówiłem tu o kopiuje wklej, bo prawosławie na przestrzeni wieków zmieniało się prawie tak samo jak katolicyzm, dlatego uważam, że grzebanie w prawosławnych źródłach wiary może zapewnić nam bardzo ciekawą formę wiary v-prawosławnej.

Wszystko zależy od chęci, a jeśli Zabieraj nie rzuci na mnie ekskomuniki, to może nawet będziemy wspólnie debatowali. Wink 
Car-Senior Brodrii
Miecznik Rzeszy

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości