• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Międzynarodowy Bank Pollinu: wersja demonstracyjna
#1


1. A komu to potrzebne? A dlaczego?
Pollin nie posiada jednego, uniwersalnego środka wymiany. Można być jednocześnie magnatem w Winkulii i żulem z puszką pod pałacem w Grodzisku. Z jednej strony, ogranicza to w sposób zasadniczy liczbę osób mogących być adresatami inicjatyw opartych na pieniądzu. Z drugiej strony, z punktu widzenia narracji nie ma to najmniejszego sensu. Drugim celem banku jest zachęta do transgranicznej aktywności — wynagrodzenie otrzymuje się za aktywność w każdym kraju, a z uwagi na pierwiastek (punkt 2) bardziej opłaca się zamieścić w dwóch krajach po jednej wypowiedzi niż dwie wypowiedzi w jednym kraju. Im większa aktywność w każdym z krajów, wynikająca z czynnego odwiedzania się nawzajem, tym lepiej dla całego Pollinu.

2. Skąd pochodzą pieniądze?
Pieniądze są emitowane codziennie w zależności od aktywności mieszkańców na forach krajowych: zarejestrowanych w banku oraz zweryfikowanych w Stemplu. Liczbę wypowiedzi mieszkańca się pierwiastkuje, a następnie mnoży przez 10 (w walucie krajowej). Tę kwotę dzieli się między mieszkańców oraz państwa. Aktualnie odsetek określiłem na 50%, ale każde państwo posiada tutaj dowolność. Ponadto, podczas pierwszej rejestracji każdy użytkownik (i każde państwo) otrzymuje obliczone w ten sposób wynagrodzenie (podatek) za okres ostatnich 30 dni.

3. Dlaczego pierwiastek?
Celem tego wzoru jest zrównoważenie przyrostu majątku osób, które piszą bardzo dużo i osób, które piszą mniej. Wyzwaniem w mikronacjach jest zapewnienie tego, na co możemy wydawać pieniądze, więc dodruk pieniądza powinien mieścić się w poczytalnych ryzach.

4. Dlaczego w takim razie ciągła emisja?
Ponieważ banki ze statycznymi stanami kont są martwe i szkoda na nie tracić czasu; ponieważ aktywność mieszkańców powinna być wspierana; ponieważ dzięki temu będziemy mieli żywy, ogólnoświatowy ranking zamożności mieszkańców i państw.

5. Jak obliczane są kursy walut?
Codziennie zestawiane są dane o aktywności z ISM za okres ostatnich 30 dni. Liczby wypowiedzi poszczególnych mieszkańców, każdego dnia, pierwiastkuje się i sumuje. Następnie przelicza się je według wzoru mocno spłaszczającego różnice, dzięki czemu aktualny kurs sarmackiego liberta do winkowskiego kapsla wynosi 1:2,12, a nie 1:31,60. Dlatego też kurs sarmackiego liberta jest wyższy od kursu leockiego palatyna — na forum Sarmacji obecnych jest więcej osób.

6. Co się dzieje przy przelewie zagranicznym?
Bank pełni funkcję kantoru z gwarantowaną wymianą środków. Dla przykładu, przelew z Leocji do Sarmacji oznacza, że z rachunku leockiego znikają palatyny, a na rachunku sarmackim pojawiają się liberty w kwocie wynikającej z aktualnego kursu wymiany.

7. Co z istniejącymi bankami krajowymi?
Oczywiście, zachęcałbym wszystkie kraje do tego, aby zrezygnowały z banków prowadzonych obecnie na forach, zwłaszcza tych prowadzonych „manualnie” (szkoda czasu i pracy, mocno ograniczone funkcjonalności), ale nie jest to konieczne dla funkcjonowania systemu. Zapewnienie wymienialności środków zgromadzonych w banku międzynarodowym na środki w bankach krajowych jest kompetencją władz państwowych; bank międzynarodowy zapewni stosowne integracje.
8. Co z istniejącymi oszczędnościami?
Państwa otrzymują podatek emisyjny podczas każdej rejestracji i każdego dnia. Moją propozycją jest, aby dać systemowi działać przez kilka miesięcy. Część, o ile nie wszystkie państwa, powinny po czasie posiadać na swoich rachunkach środki niezbędne do ewentualnych wyrównań. Jeżeli się okaże, że tak nie będzie — jednorazowy, wyjątkowy dodruk dla wszystkich państw, według tego samego mechanizmu.

9. Co z dodrukiem?
Mechanizm kreacji pieniądza jest opisany w punkcie 2. System nie zakłada możliwości jednostronnego dodruku przez państwa. Umożliwia za to nowy obszar narracji i współpracy międzynarodowej, mianowicie pożyczki udzielane sobie wzajemnie przez państwa.

10. Czy można posiadać dodatkowe rachunki?
Tak, zakładane na wniosek — dla mieszkańców oraz państw, być może za opłatą. Docelowo powstanie do tego panel obsługiwany przez państwa.

11. Czyje są pieniądze w banku?
Każdy rachunek jest przypisany do konkretnego państwa. Każde z państw posiada pełną suwerenność nad rachunkami znajdującymi się na jego terytorium.

12. Czy historie przelewów są jawne?
Tak. Ma to na celu większą transparentność systemu oraz możliwość odtworzenia pełnej historii przelewów niezależnie od woli i obecności administratora — niezależność państwa, które z tego czy innego powodu chciałoby opuścić bank.

13. Na co wydawać pieniądze?
Na to samo, co w nieistniejącym realu. Trzeba usiąść i pomyśleć. ?

14. Podczas wymiany walut dodrukowują się „grosze”
Tak, wiem. Jeżeli to zjawisko będzie nadużywane, zmienię zasady przeliczania walut w ten sposób, że przelew z kraju A do kraju B, a następnie całej kwoty z powrotem do kraju A, będzie oznaczał potencjalną stratę 0,01 waluty kraju A.

15. Co pozostaje do zrobienia?
Interfejs, który obecnie nie wygląda (jest skopiowany z Kustosza) i nie działa na urządzeniach mobilnych. Powiadomienia o nowych przelewach. Automatycznie generowane, obrazkowe potwierdzenia przelewów, personalizowane dla każdego kraju. Po przemyśleniu — automatyczne płatności. Wybór i zakup „międzynarodowej” domeny dla banku.

16. Co oznacza „wersja demonstracyjna” w tytule?
Wszystkie dane zostaną zresetowane z chwilą oficjalnego startu systemu. Do tego czasu serdecznie zachęcam do otwierania rachunków, przetestowania funkcji oraz — przede wszystkim — zgłaszania uwag pod kątem wygody użytkowania i usterek. Państwa, które sobie tego nie będą życzyły (ale dlaczego by miały…), zostaną usunięte z systemu. Wersja demonstracyjna ma na celu pokazanie, „jak może być”.


(—) Helwetyk Romański, Namiestnik Palatynatu Leocji
[Obrazek: 1000.png]
[-] 1 użytkownik podziękował za ten post:
  • Ametyst Faradobus
#2
W końcu się doczekałem! <3

Teraz jedynie regulacja prawna. Ja to bym widział w ten sposób, że BP zajmuje się obsługą banków krajowych (jest mikroświatowym bankiem dla banków krajowych, które to są bankiem krajowym dla banków komercyjnych) oraz obsługą wymiany środków systemie, kursem walut i centralą informatyczną.

Pewnie do rozważenia będzie rozbudowa systemu o rachunki osób prywatnych, osób prawnych i instytucji (bo samym kontem bankowym ma być Stempel).
#3
„Mój” Bank Pollinu od strony programowej nie zajmuje się i nie będzie się zajmował obsługą banków krajowych — obsługuje bezpośrednio rachunki osób fizycznych i państw (sposób ujęcia osób prawnych do uznania państw). Oczywiście, każde z państw może uznać, że jego rachunek państwowy jest rachunkiem banku krajowego, a nawet założyć dla swojego banku krajowego odrębny rachunek. Stempel nie jest kontem bankowym. Stempel jest wyłącznie platformą autoryzacji oraz pozyskiwania danych o osobach fizycznych.

(Przepraszam za żołnierski ton, jestem po całym dniu pracy).
(—) Helwetyk Romański, Namiestnik Palatynatu Leocji
[Obrazek: 1000.png]
#4
Fajny bank ugułem jest, Majorze idziemy do niego?
#5
No zapraszam. Działa (w stopniu wystarczającym). Można mieć własne obrazki: https://forum.leocja.org/viewtopic.php?p=30591#p30591, polecam.
(—) Helwetyk Romański, Namiestnik Palatynatu Leocji
[Obrazek: 1000.png]
#6
Naprawdę bardzo ładne i atrakcyjne. To druga inicjatywa po ŚZF, która autentycznie powoduje uśmiech, jak się na nią patrzy. U nas gospodarki wprawdzie nie ma, bo byłaby ona sztucznym i w konsekwencji szybko martwym tworem, ale wiadomo, że fajnie by mieć takie papierki ze swoją mordą. Bardzo fajny bajer, choć mający właściwie tylko znaczenie estetyczne, bo nie stanowi przecież przedmiotu obrotu, a jedynie dokument z nim związany. No ale kolekcjonować będzie można, jak znaczki!
Karol Medycejski
* * *
Wielki Teolog, Mag i Jurysta
كبير اللاهوت والساحر والفقيه
[-] 1 użytkownik podziękował za ten post:
  • Helwetyk
#7
Ale no gdzie, ale no jak. Interfejs banku może nie wygląda, ale sam system już działa, zresztą zgodnie z ustaleniami, których stroną była Bialenia w okresie od listopada 2021 do stycznia 2022. Jak najbardziej można i należy się rejestrować: https://bank.leocja.org/ (domenę się umiędzynarodowi). Na ten przykład, @Ametyst Faradobus posiada 355,00 ₿, a @Andrzej Płatonowicz Ordyński 420,00 ₿.

Własne mordki to jedno, są też kolorki: https://forum.leocja.org/viewtopic.php?f=2&t=1257.
(—) Helwetyk Romański, Namiestnik Palatynatu Leocji
[Obrazek: 1000.png]
#8
Ja nie mówię, że nie można, bo można jak najbardziej, jeszcze jak. Po prostu z bialeńskiej perspektywy krajowej obrót gospodarczy nie ma większego sensu, bo u nas obrót towarami i usługami nie był właściwie skomercjonalizowany. Pieniądz ma znaczenie właściwe wyłącznie narracyjne. Nie ma u nas sarmackiej zupki, ani żadnego innego elementu tworzącego przymus ekonomiczny, a który jest podstawowym czynnikiem powodującym zawiązywanie się gospodarki, poprzez wymuszanie właśnie uczestnictwa mieszkańców w życiu gospodarczym. Stąd moje określenie „bajer” Wink
Karol Medycejski
* * *
Wielki Teolog, Mag i Jurysta
كبير اللاهوت والساحر والفقيه
#9
(23-10-2022 12:36)Karol Medycejski napisał(a): Nie ma u nas sarmackiej zupki, ani żadnego innego elementu tworzącego przymus ekonomiczny, a który jest podstawowym czynnikiem powodującym zawiązywanie się gospodarki, poprzez wymuszanie właśnie uczestnictwa mieszkańców w życiu gospodarczym.
Przymus ekonomiczny w mikronacjach, moim zdaniem, mija się z celem. Nikt jeszcze nie znalazł sposobu na to, jak sprawić, aby obowiązkowy zakup zupy sprawiał komukolwiek przyjemność. Nie powinniśmy sprzedawać „towarów” (broń Matko Prokrastynacjo pod groźbą śmierci głodowej), tylko „doświadczenia”.
(—) Helwetyk Romański, Namiestnik Palatynatu Leocji
[Obrazek: 1000.png]
[-] 1 użytkownik podziękował za ten post:
  • Andrzej Płatonowicz Ordyński
#10
Przymus zazwyczaj nie sprawia nikomu przyjemności. Niemniej gdzieniegdzie istnieje.

A co do towarów i doświadczeń - czy ja tu widzę dyskryminację obrotu ciężarówkami i tym podobnym żelastwem? Bowiem wymiany doświadczeń to można się tutaj doszukiwać tylko na siłę.

W każdym razie moja konkluzja jest taka, że bank jest atrakcyjny wizualnie i jako system IT, ale sama zabawa w gospodarkę będzie tu bardzo sztuczna i wymuszona, przynajmniej z mojej perspektywy. Stąd pewnie nie wezmę czynnego udziału w tym przedsięwzięciu. Niemniej, kibicuję mu jako kolejnej v-piaskownicy, a więc przestrzeni ubogacającej zabawę w mirkonacje.
Karol Medycejski
* * *
Wielki Teolog, Mag i Jurysta
كبير اللاهوت والساحر والفقيه
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości