USTAWA SEJMU RZESZY BIALEŃSKIEJ
z dnia 11 listopada 2019 roku
o Gwardii Rzeszy Bialeńskiej
Art. 1.
1. Gwardia Rzeszy Bialeńskiej, zwana dalej Gwardią Rzeszy, jest formacją wojskowo-porządkową działającą w Rzeszy Bialeńskiej na mocy Ustawy Parlamentu Republiki Bialeńskiej z dnia 27 lipca 2019 roku o Gwardiach Rzeszy i Dżamahiriji Bialeńskiej, a także w oparciu o przepisy Ustawy Parlamentu Republiki Bialeńskiej o gwardiach lennych.
2. Misją Gwardii Rzeszy jest troska o porządek na terytorium Rzeszy Bialeńskiej, egzekucja prawa centralnego i lokalnego oraz obrona granic Republiki Bialeńskiej i Rzeszy Bialeńskiej, a także wykonywanie innych zadań powierzonych jej przez władze Republiki Bialeńskiej i Rzeszy Bialeńskiej.
3. Gwardia Rzeszy współpracuje w zakresie swoich zadań z Siłami Zbrojnymi Republiki Bialeńskiej, szczególnie w przypadku działań poza terytorium Rzeszy Bialeńskiej.
4. Służba w Gwardii Rzeszy jest służbą ochotniczą.
Art. 2.
1. Na czele Gwardii Rzeszy stoi Lew Wolnogradu jako Najwyższy Dowódca, który w tym zakresie podlega Dowódcy Sił Zbrojnych Republiki Bialeńskiej.
2. W stosownych przypadkach Lwa Wolnogradu w spełnianiu obowiązków Najwyższego Dowódcy może permanentnie zastępować powołany przez niego Wyższy Dowódca.
3. Organem wspomagającym Najwyższego Dowódcę jest Sztab Gwardii Rzeszy, w którego skład wchodzą dowódcy samodzielnych jednostek elementu centralnego oraz lennicy, których kontyngenty pełnią służbę w Gwardii Rzeszy.
4. Najwyższy Dowódca ma prawo także powołać do Sztabu Gwardii Rzeszy dodatkowe osoby odpowiedzialne za poszczególne aspekty funkcjonowania Gwardii Rzeszy.
Art. 3.
Gwardia Rzeszy składa się z elementu centralnego oraz kontyngentów wystawianych przez lenników.
Art. 4.
1. Element centralny składa się z jednostek wojskowych i porządkowych podległych bezpośrednio Najwyższemu Dowódcy, który tworzy je i likwiduje, a także powołuje i odwołuje ich dowódców. Jednostkami wojskowymi mogą być zarówno oddziały i związki taktyczne reprezentujące jeden rodzaj wojsk, jednostki pograniczne, jak i bazy składające się ze związków taktycznych, oddziałów i pododdziałów reprezentujących różne rodzaje wojsk. Ponadto status samodzielnej jednostki może posiadać okręt morski.
2. W skład elementu centralnego mogą wejść także jednostki porządkowe, noszące nazwę Milicji, powoływane na wniosek władz wolnych miast Rzeszy Bialeńskiej i działające na ich terenie. W tym przypadku dowództwo nad nimi powierza się Komendantowi - zwyczajowo osobie pełniącej najwyższą lub inną właściwą funkcję w ramach władz wolnego miasta.
Art. 5.
1. Kontyngenty lenników składają się z wybranych przez nich jednostek (związków taktycznych, oddziałów lub pododdziałów) wchodzących w skład podległych im gwardii lennych. W uzasadnionych przypadkach ze szczególnym uwzględnieniem stanu wojny lub zagrożenia Najwyższy Dowódca ma prawo zażądać od lennika wystawienia określonej wielkości kontyngentu z tym zastrzeżeniem, że lennik powinien mieć możliwość pozostawienia na terenie lenna sił zdolnych do zapewnienia tam porządku i bezpieczeństwa, a także z uwzględnieniem postanowień Ustaw Parlamentu Republiki Bialeńskiej: o Gwardiach Rzeszy i Dżamahiriji Bialeńskiej oraz o gwardiach lennych.
2. Lennicy samodzielnie sprawują dowództwo nad wystawionymi przez siebie kontyngentami podlegając w tym zakresie Najwyższemu Dowódcy.
3. W uzasadnionych przypadkach kontyngenty lenne mogą zostać na mocy decyzji Najwyższego Dowódcy połączone w związku taktyczne i operacyjne, których dowódców wyznacza Najwyższy Dowódca.
4. Kontyngenty lenne podlegają mobilizacji i odbywają ćwiczenia na mocy rozkazu Najwyższego Dowódcy.
5. Kontyngenty lenne pełnią funkcję pomocniczą w stosunku do wojsk wchodzących w skład elementu centralnego.
Art. 6.
Wszelkie kwestie dotyczące uzbrojenia i wyposażenia oraz symboliki Gwardii Rzeszy Bialeńskiej rozstrzyga Najwyższy Dowódca.
Art. 7.
1. W wojskach wchodzących w skład elementu centralnego obowiązują stopnie Gwardii Rzeszy Bialeńskiej. Stopnie te nadaje Najwyższy Dowódca, a w przypadku stopni podoficerskich i żołnierskich: dowódca jednostki.
2. Stopniami najwyższej kadry Gwardii Rzeszy są, począwszy od najwyższego: Marszałek Rzeszy Bialeńskiej, generał, brygadier.
3. Stopniami oficerskimi Gwardii Rzeszy są, począwszy od najwyższego: pułkownik, podpułkownik, major, kapitan, porucznik, podporucznik.
3. Stopniami podoficerskimi Gwardii Rzeszy są, począwszy od najwyższego: sierżant sztabowy, starszy sierżant, sierżant, kapral.
4. Stopniami żołnierskimi Gwardii Rzeszy są, począwszy od najwyższego: starszy gwardzista, gwardzista, młodszy gwardzista.
5. Lennicy oraz żołnierze wchodzący w skład gwardii lennych posiadają stopnie obowiązujące w ramach danej gwardii lennej. Dopuszcza się jednak jednoczesne posiadanie przez nich stopnia Gwardii Rzeszy.
Art. 8.
Zobowiązuje się Lwa Wolnogradu do wyznaczenia na terenie Rzeszy Bialeńskiej miejsc przeznaczonych na poligony oraz miejsc stacjonowania.
Art. 9.
Ustawa wchodzi w życie z chwilą jej publikacji.