• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Temeszgad
#1
[Obrazek: ?url=i.pinimg.com%2F736x%2F40%2F81%2F3d%...design.jpg]

Dywan wiszący w gabinecie Metropolity jest tymczasowym symbolem Wolnego Miasta

WOLNE MIASTO

TEMESZGAD

Temeszgad to jeden z największych ośrodków Jahołdajewszczyzny. Położony w wysokich górach jest z jednej strony milionową metropolią, a z drugiej gigantyczną wsią złożoną z dziesiątków dzielnic i osad tworzących aglomerację. Zabudowa jest zróżnicowana. W Temeszgadzie spotkać można zarówno kilkusetletnie budynki, jak i te nieco nowsze z tym, że nowoczesne inwestycje są tu raczej rzadkością. 

[Obrazek: 102cmestia-3.jpg]
 
Charakterystyczne dla Temeszgadu, jak i całej Jahołdajewszczyzny, są wysokie wieże rodowe, służące zarówno jako budowle obronne, jak i spichlerze. W tym niedostępnym regionie przetrwały one do czasów dzisiejszych. Występują one w prawie wszystkich częściach miasta ze szczególnym uwzględnieniem tych starszych.

Temeszgad nie posiada też ściśle wytyczonego centrum, gdyż poszczególne jego części rozwijały się przez wieki jako samodzielne osady i dopiero niedawno utworzyły one jeden organizm miejsko-wiejski. Latem 2017 roku uzyskał on status wolnego miasta Rzeszy Bialeńskiej, a także statut regulujący sprawy związane z jego zarządzaniem. Główne władze lokalne, metropolita i Zgromadzenie Miejskie, ulokowali swe siedziby w jednej z centralnych dzielnic o nazwie Szabersztat.

[Obrazek: 1495893880.ranimahal.jpg]

Położony na wzgórzu pałac pełni funkcję Domu Metropolity

Od kilku lat ważna dla miejscowych stała się turystyka. Wraz z postępem cywilizacji dostęp w góry jest coraz łatwiejszy. Wielu Jahołdów porzuciło wojowniczy i na wpół dziki styl życia na rzecz uatrakcyjniania pobytu przybyszów, z których można zedrzeć niemiłosiernie. Mimo to okoliczny lud nadal trudni się w sporej mierze pasterstwem, zaś coraz bardziej wyraźny status Temeszgadu jako głównego ośrodka regionu sprzyja koncentrowaniu się tu handlu oraz drobnej produkcji. Ostatecznie jednak najważniejszym atutem tej części Republiki jest położenie i przyroda, więc lokowanie tu bardziej inwazyjnych form przemysłu mija się z celem.

Od niedawna tkanka narodowościowa staje się coraz bardziej różnorodna. W Temeszgadzie lokują się przybysze z innych regionów Bialenii, a nawet z zagranicy, co jeszcze niedawno było nie do pomyślenia. Wszystko to prowadzi do wymieszania się kultur, a obok tradycyjnych wierzeń pojawiają się różne v-światowe religie. Szybciej, niż gdzie indziej rozwija się tu różnego rodzaju sekciarstwo.

[Obrazek: thimphu.jpg]
W Temeszgadzie znalazło się oczywiście miejsce dla nowoczesnej infrastruktury. Dociera tu coraz więcej busów, autobusów i marszrutek, władze miasta planują rozwój kolei, a nawet transportu lotniczego. Co prawda istniejące wciąż górskie bandy i szajki bandytów z lasu wciąż sieją zamęt i potrafią wpłynąć na ruch ludności, ale problem ten będzie systematycznie rozwiązywany.
DR NET. Ametyst Faradobus PROF. UB
BARDZO WSPANIAŁY KRÓL HIRSCHBERGII I WEERLADU
SEKRETARZ GENERALNY WIELKIEGO STERNIKA, LEW WOLOGRADU
WIELKI KNIAŹ MECHANICKI, OJCIEC OJCÓW, PASTERZ PASTERZY, SĘDZIA V-ŚWIATA
[Obrazek: thumb_85_11_07_19_7_19_34.png]
[-] 1 użytkownik podziękował za ten post:
  • AndrzejSwarzewski
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości