• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zapomniane Polesie
Całkiem niedaleko Wolnogradu znajdują się miejsca omijane przez zagraniczne wycieczki. Również wielu Bialeńczyków nigdy nie zapuściło się w te strony. Niewielu zastanawia się, co kryje się w lasach obok których prowadzi autostrada A1, którą można dojechać z Wolnogradu do Bengazi. Co może być w lesie? Kogo obchodzą drzewa i grzyby?
Jednak Polesie jest czymś więcej. Na wyspie Bialenii znajdują się trzy puszcze, wszystkie leżą w swoim sąsiedztwie: Puszcza Wolnogradzka, Puszcza Kościeliska i Puszcza Rosieńska. Oprócz tego na Polesiu leżą też Bory Żelaźnieckie. Nieogarnione połacie magicznych lasów. Oprócz Bialeńczyków mieszkają tu Leszy, Baba Jaga, wiły i krasnale. W lecie zielone płuca zielonej Bialenii, w okolicach sabatu Mabon zaczynają mienić się żółcią i czerwienią.
Znajdujące się pomiędzy trzema puszczami Królisko bywa uznawane za centrum bialeńskiego konserwatyzmu, chociaż nikt nie wie co to pojęcie właściwie oznacza. Mieszczuchy z Wolnogradu są zszokowani, gdy po krótkiej podróży trafiają do miasta, które kompletnie różni się od stolicy.
W okresie Wielkiej Wojny Mikroświatowej na Polesiu działał aktywnie Front Partyzantki Narodowo-Królewskiej, który niepodzielnie panował nad puszczami i wywierał ogromny wpływ na władze okupacyjne w miastach. Na przykład w 1942 roku w Kościelisku przywrócono władze samorządowe, które funkcjonowały do końca wojny.
Niewiele osób wie skąd pochodzi nazwa miasta Szimitsa. Shimitsu jest postacią z historii internetowej. W 2010 był zastępcą króla i nariepem Olczyzmu (ówczesna religia państwowa, odłam mazdaizmu).

[Obrazek: 69347853_683859618755440_658435589895566...e=5DCC2562]

[Obrazek: 68837844_396008091269195_491741904773526...e=5DC84CFA]

[Obrazek: 64602948_2550210548374253_34347261917501...e=5E10699C]

[Obrazek: 68356618_996012130792099_455257544868442...e=5DDB43EB]

[Obrazek: 68417038_2365754693460116_87779345876752...e=5DE12645]

[Obrazek: 68751664_628940157595074_120787412080551...e=5E116267]

[Obrazek: 68946806_2935055473386492_91286025269065...e=5DD333E9]
[-] 1 użytkownik podziękował za ten post:
  • Janek Sapieha
Ja się tym zajmę, jak tylko wrócę. Tu muszą koniecznie zacząć żyć Poleszucy w łapciach, którzy będą mówili o sobie, że są tutejsi.
DR NET. Ametyst Faradobus PROF. UB
BARDZO WSPANIAŁY KRÓL HIRSCHBERGII I WEERLADU
SEKRETARZ GENERALNY WIELKIEGO STERNIKA, LEW WOLOGRADU
WLK. KN. MF, BAR. JA., OJCIEC OJCÓW, PASTERZ PASTERZY, SĘDZIA V-ŚWIATA
[Obrazek: thumb_85_11_07_19_7_19_34.png]
Ej, a mógłby mi ktoś zaznaczyć na mapie orientacyjne granice Polesia? Chciałbym w końcu wziąć się za jego rozwój, bo mam tu dosyć konkretny pomysł, i uczynić to jednym z filarów mojego bieżącego pontyfikatu.
Moi Drodzy,

po odbyciu kilku rozmów i zgodnie z zapowiedzią chciałbym wreszcie podjąć kwestię Polesia i ostatecznie ją rozwinąć, co planuję uczynić jednym ze swoich priorytetów w czasie mojego pontyfikatu na stanowisku Lwa. Polesie stałoby się zatem pierwszym z zagospodarowanych i w pełni opisanych regionów bialeńskich, co rozumiem w ten sposób, że z jednej strony powstanie wątek, dział lub artykuł czy inna publikacja, która stanowić będzie bazę wiedzy na jego temat i obejmie takie kwestie, jak zasięg, kultura, klimat, charakterystyczne miejsca. Na tej podstawie znajdujące się na jego terenie miasta i lenna uzyskają podstawę do kształtowania własnego klimatu, a zarazem pewien łącznik, fundament dla nieformalnej wspólnoty kulturowej.

Andrzej był uprzejmy napisać swego rodzaju wprowadzenie, które ja pragnę doprecyzować. Sam jestem wielkim pasjonatem realowego Polesia ukraińskiego i białoruskiego, a także Lubelskiego, gdzie bywałem nieraz. Napisałem na ten temat liczne dzieła. Myślę, że mógłby to być dobry punkt wyjścia. Nie mówię, rzecz jasna, o wiernym kopiowaniu czy odgrywaniu, ale kultura Polesia i Podlasia może dać nam dużo klimatycznych inspiracji: puszcze i lasy, zacofane wioski z szutrowymi drogami i drewnianymi chatami, niepiśmienni, wiecznie pijani Poleszucy, których byśmy cywilizowali, szeptuchy jako element magiczny, coś a la słowiańskiego folkloru, ludowa duchowość wymieszana z bardziej tradycyjną religijnością, rolnictwo, itp. Sprzyjają temu warunki przyrodnicze: poszczególne Puszcze, rzeki i jeziora.

Co do zasięgu to uznałem, że nie ma co po prostu powielać granic Prowincji Centralnej, bo tu nie chodzi o granice polityczne albo administracyjne, a o antroporegion kulturowy. Zasadniczo dlatego wyłączyłbym z Polesia Wolnograd i jego najbliższe okolice, który jako duże miasto mimo bliskiej odległości żyje jednak swoim życiem. Polesie ciągnęłoby się zatem, roboczo rzecz ujmując, od Prądnika do Zielonego Krzyża, potem przez Wilczyniec na przedmieścia Kopalina (Kopalin już jednak leży poza Polesiem), dalej przez Szaniec aż po Żelaźno, stamtąd granicą borów i puszcz do brzegu Jeziora Grabowskiego, stamtąd do miejscowości Omer, później ciągle granicą puszcz, wokół Wolnogradu do Zalewu Adamieckiego i znów do Prądnika. Częściowo związana z Polesiem mogłaby być Grabowo i ziemia grabowska, ale z uwagi na nieco inne uwarunkowania przyrodnicze nie zaliczałbym tego terenu wprost do terenów poleskich.

W skład Polesia wchodziłyby zatem zasadniczo: puszcze Wolnogradzka, Rosieńska i Kościeliska, Bory Zelaźnickie, Zalew Adamiecki, Jezioro Rosieńskie, Jezioro Szaniec, częściowo Jezioro Grabowskie i rzeka Czarna. W lasach koncentrowałoby się osadnictwo złożone z niewielkich wiosek Poleszuków zajmujących się gospodarką leśną i rolnictwem. Do większych miejscowości zaliczyłbym Kościelisko i Królisko, a także Rosień, Szimitsę i Nilfgaard. Miejscowości, o których wspomniałem wcześniej leżałyby na granicy Polesia.

Na koniec prezentuję mapkę, na której to mniej więcej zaznaczyłem:

[Obrazek: 85_27_10_19_8_53_21.png]
> puszcze i lasy, zacofane wioski z szutrowymi drogami i drewnianymi chatami, niepiśmienni, wiecznie pijani Poleszucy, których byśmy cywilizowali, szeptuchy jako element magiczny, coś a la słowiańskiego folkloru, ludowa duchowość wymieszana z bardziej tradycyjną religijnością, rolnictwo,
Brzmi bardzo kusząco. Mieliśmy w Piotrem trochę zbliżony pomysł odnośnie Brodrii, ale z tego już chyba nic nie wyniknie, jak to zawsze w kwestii Brodrii bywa. 
Opisanie klimatu Polesia mogłoby być też o tyle wartościowe, że dowiedzielibyśmy się czym jest "czysta bialeńskość". Anatolia to terytorium skolonizowane przez Bialenię, islamska Dżamahirija to efekt najazdu aharskiego z czasów historii przedinternetowej, a duże miasta to wiadomo. Kiedyś bialeńska narracja została określona jako skrzyżowanie Libii i Białorusi. W sumie pasuje, na północy mamy Dżamahiriję, a na południu będziemy mieli Polesie/Białoruś.
JM prof. zw. dr hab. dhc. Andrzej Swarzewski,
Przewodniczący pro tempore Parlamentu,
Rektor Uniwersytetu Bialeńskiego. 
Bardzo chętnie wezmę w tym udział. A właściwie już biorę. Nie mogę zgodzić się jednak na odgórne narzucenie klimatu dla całego regionu (choć propozycja Ametysta jest ciekawa). Puszcza Rosieńska już została klimatycznie zagospodarowana jako mroczne, pierwotne lasy z nielicznymi osadami opartymi na kulturze anglosaskiej, a dokładniej wysp brytyjskich. Jeśli chcecie to zmienić, to musicie mi się tam wpierdolić z wojskiem, ale ostrzegam, że strzał z kuszy słychać zazwyczaj, mniej więcej, wtedy, kiedy dostaje się bełtem miedzy oczy.

PS A mam też w garażu/wozowni zaparkowane dwa trebusze.
Persona non grata w Księstwie Sieny i quasi-persona non grata w Konsulacie Sclavinii, Mister Bialenii roku 2018

> W sumie pasuje, na północy mamy Dżamahiriję, a na południu będziemy mieli Polesie/Białoruś.

To kiedy sprowadzamy Karo?

> opartymi na kulturze anglosaskiej

Wyciąć w pień, w takim razie.
Żeby tobie zaraz czegoś nie wycięli.
Persona non grata w Księstwie Sieny i quasi-persona non grata w Konsulacie Sclavinii, Mister Bialenii roku 2018

Z całą moją pogardą do Anglosasów powtarzam, że to jedynie luźna propozycja: jeżeli ktoś będzie się chciał z niej wyłamać to bardzo proszę. Zresztą las jest las, co za problem żeby było tam kilka anglosaskich wiosek, co zawsze można nawet historycznie uzasadnić. We wsi w lesie pod Włodawą, do której jeżdżę czasem na daczę przed wojną mieszkali głównie Niemcy.

W ogóle mała prośba do lenników z tego terenu: weźcie mi podeślijcie, gdzie co wasze leży. I weźcie sobie obejrzyjcie filmy na jutube, macie tam bardzo dużo z całego świata.

A co do czystej bialeńskości to przypominam, że kolebą etnosu słowiańskiego jest właśnie realowe Polesie. A właśnie, zapomniałem wspomnieć o bagnach, utopcach i innych potworach.
>Z całą moją pogardą do Anglosasów powtarzam

Ja zaś do zaciungających dziadów proszalnych ze wschodu, ale nie generalnie do ludzi, a ich mentalności. Po prostu momentami odrzuca.

>W ogóle mała prośba do lenników z tego terenu: weźcie mi podeślijcie, gdzie co wasze leży.

Tu jest wszystko (żeby nie było, że "mi nie dali"): http://spolecznosc.bialenia.org.pl/showt...hp?tid=957

>I weźcie sobie obejrzyjcie filmy na jutube

Na jutube? Na jutube? Na jutube? Tube? Tube?

Zaś generalnie - pamiętajmy, że Bialenia nie była nigdy jakoś na wskroś słowiańska. To jest raczej miks wszystkiego. Pomysł na zrobienie tu czegoś a'la zacofana, dzika słowiańszczyzna jest ciekawy, ale nie twierdźmy, że to kolebka bialeńskości.

[-] 1 użytkownik podziękował za ten post:
  • Ametyst Faradobus

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości