• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Indywidualny tok studiów [Joahim von Ribertrop]
#1
Herr Minister Panie Joahimie, będę Pańskim opiekunem studiów i promotorem zarazem. Studia będą wyglądały tak, że będę przedstawiał Panu temat i wysyłał linki do informacji na jego temat oraz wyznaczał zadania do wykonania. Po wykonaniu zadania będziemy przechodzić do kolejnej lekcji. 

W ramach wprowadzenia do studiów proszę zapoznać się podstawowymi informacjami na temat mikronacji oraz pierwszego tego typu projektu:
1. Artykuł na Wikipedii
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wirtualne_państwo

2. "Państwa Wirtualne" autorstwa JKW Helwetyka Romańskiego (dawniej: Piotr Mikołaj), pierwszego Księcia Sarmacji. 
http://www.galeria.sarmacja.org/panstwa_wirtualne/0.php

3. Artykuł na micropedii nt. Wolnego Miasta Evilstone:
https://micropedia.fandom.com/wiki/Evilstone

4. Strona internetowa Evilstone:
http://evilstone.korona.solardia.org/

Pańskim pierwszym zadaniem jest napisanie krótkiej notki (minimum 15 zdań) na temat tego, czego dowiedział się Pan z ww. źródeł oraz jak Pan zdefiniowałby pojęcie "mikronacja".
#2
Najpierw zdefiniuje pojęcie ,,mikronacja". Mikronacja to, w polskim tego słowa znaczeniu, państwo wirtualne, czyli istniejące tylko i wyłącznie w internecie. Nie należy tego mylić z angielskim,,micronation" co oznacza państwa w typie Sealandu. Z tych artykułów dowiedziałem się początków mikronacji. Pierwszym tworem, który można nazwać mikronacją było amerykańskie Księstwo Talossa (które, swoją drogą, powstało oryginalnie jako micronation). W Polsce pierwszą mikronacją było Wolne Miasto Evilstone, powstałe w 1995 roku. Upadło w 1997 roku. Rok później powstało Królestwo Dreamlandu. W 2002 roku powstały Księstwo Sarmacji i Królestwo Schoolandii. Przez długi czas były nazywane wielką trójką polskiego mikroświata. Potem pojawiły się jakby dwie grupy mikronacji. Jedna chciała się wzorować na państwach zachodnich, czyli lista dyskusyjna i nic więcej, a tym bardziej ZERO gospodarki. Druga grupa, ta dziś dominująca, próbowała symulować gospodarkę. Ostatecznie wygrała ta druga grupa. A pierwszą usunęła się w cień.
#3
Odpowiedź oceniam na 4-. Uwzględnił Pan najważniejsze informacje, natomiast zabrakło mi własnej refleksji. 
Dodam też, że ostateczne zwycięstwo mikronacji z gospodarką jest wątpliwe. Wciąż istnieją mikronacje, które nie mają wcale systemu gospodarczego lub mają tylko podstawowy system bankowe, a nawet tam, gdzie jest jakaś gospodarka, to nie odgrywa ona większej roli.

Następnym temat jest historia przedinternetowa. Jest sporo do czytania, więc na pierwszy ogień praca Konstantego Jerzego Michalskiego i Macieja Kamińskiego o historii przedinternetowej Bialenii.
https://docs.google.com/document/d/1bLkl...dmW7a6YA5o
Dla ułatwienia podpowiem, że jeśli nie chce się Panu tego czytać, to może Pan sobie ściągnąć aplikację T2S i za jej pomocą lektor przeczyta Panu wszystko miłym głosem. Wink
#4
Po 4 długich dniach czytania... przeczytałem.
#5
Świetnie, cieszę się, że dał Pan radę przez to przebrnąć. Kończąc już temat historii przedinternetowej, proszę skonfrontować bialeńską historię przedinternetową z dowolnymi zagranicznymi opracowaniami, znaleźć różnice i spróbować wyjaśnić w sposób narracyjny skąd mogą wynikać.
Poniżej załączam proponowane materiały dodatkowe. Może Pan wybrać jakieś z nich lub znaleźć jeszcze inne.
Inne opracowania dot. przedinternetowej historii Bialenii:
https://bialenia.sarmacja.org/spolecznosc/forum-89.html
http://fc.sarmacja.org/viewforum.php?f=8...986a28eb29

Dreamlandzkie opracowania historii: https://www.dreamland.net.pl/nauka/newde...storia.htm
Historiae Sarmaticae: https://micropedia.fandom.com/wiki/Historiae_Sarmaticae
Historie przedinternetowe na micropedii: https://micropedia.fandom.com/wiki/Kateg...-wirtualna
#6
Narracyjnie tzn. np. gdzieś znano jakiś papier, a gdzieś nie?
#7
Na przykład. Chodzi mi o to, żeby pominąć w wyjaśnieniach fakt, że te historie przedinternetowe tworzono niezależnie od siebie i jedni autorzy często nie znali prac innych.
To jest najbardziej żmudne zadanie, potem będziemy omawiać historię internetową poszczególnych państw ze szczególnym uwzględnieniem Bialenii, co będzie z pewnością ciekawsze.
#8
Oto i moja notatka. Ja korzystałem z historii napisanej przez Baleńczyków (chyba) i micropedii:

Prawdopodobnym powodem pewnej różnicy w tych tekstach jest złość Al-Rajnu na to, że to Bialenia pierwsza w mikroświecie wymyśliła pismo. Bialeńczycy opisali to w swojej wersji historii. Jednakże podczas dawnych czasów, jakaś mało ważna delegacja Al-Rajnu przybyła na wyspę. Oprócz różnych spotkań i wogóle Alrajńczycy oglądali kamień, z opisem drugiego pisma (chodzi o to, wymyślone po ,,wielkim zapomnieniu"). Kamień z pierwszym pismem rozpadł się wiele lat wcześniej. W dniu wyjazdu delegacji oprócz Alrajńczyków zniknął też kamień z pismem. Uznano, że zgubił się po prostu lub rozpadł podobnie jak kamień z pierwszym pismem. Tymczasem kamień trafił do Al-Rajnu. Nie długo później spisano historię Bialenii według Al-Rajnu, dziś na micropedii. Potem kamień został rozbity i zniknął. Jednakże ktoś spróbował go złożyć. Wtedy do historii według Al-Rajnu dopisano część o powtórnym odkryciu pisma. Tymczasem kamień do dziś znajduje się w rękach pewnego kolekcjonera w Bialenii.
#9
OK. Napisane dość chaotycznie i musiałem czytać kilka razy. Wink Ale zaliczam, przejdźmy dalej. Zgodnie z zapowiedzią, teraz będziemy zajmować się historią internetową poszczególnych państw. Nie moglibyśmy zacząć inaczej niż od powstałego w 1998 roku Dreamlandu.
Proszę zapoznać się z pracą "Od zarania dziejów" Morfeusza Lucjusza Tylera. Praca znajduje się w bibliotece Uniwersytetu Królewskiego w Dreamopolis: https://ww1.dreamland.net.pl/ukd/bibliot...ersytecka/
Jeśli zainteresuje Pana temat, zachęcam do zapoznania się z innymi pracami dostępnymi w bibliotece uniwersyteckiej. Żeby nie zawalać Pana pracą, tym razem nie wyznaczam żadnego zadania. Proszę dać znać, gdy zapozna się Pan z pracą lub pracami i napisać, które Pan przeczytał.
#10
Przeczytałem ,,Od zarania dziejów" i ,,Początki dreamlandzkiego parlamentaryzmu"
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości