W porządku. Teraz proszę wybrać jednego psychologa i sporządzić o nim notkę. Poniżej wklejam notkę mojego autorstwa. Bibliografię może Pan stworzyć, ale nie musi.
Nathaniel Branden
Nathaniel Branden urodził się 9 kwietnia 1930 roku w Brampton w Kanadzie, pod nazwiskiem Nathan Blumenthal. Zmarł 3 grudnia 2014 w Los Angeles. Był psychologiem, psychoterapeutą, coachem, pisarzem i filozofem. W psychologii zasłynął ze względu na swojepublikacje poświęcone poczuciu własnej wartości. Był współpracownikiem amerykańskiej filozof żydowskiego pochodzenia, Ayn Rand. Wspólnie z nią promował nowy system filozoficzne, znany jako filozofia obiektywistyczna. Obiektywizm opiera się na czterech filarach:
1. Metafizyka: obiektywna rzeczywistość.
2. Epistemologia: rozum.
3. Etyka: egoizm.
4. Polityka: kapitalizm (Rand, 1962)
Branden wykorzystał tę filozofię do stworzenia oryginalnego nurtu w psychologii oraz psychoterapii. Za cel swojej działalności psychoterapeutycznej i coachingu uważał pomoc ludziom w uzyskaniu zdrowego poczucia własnej wartości, którzy w następstwie terapii powinni być zdolni do prowadzenia satysfakcjonującej i samodzielnego życia (odróżnia go to od psychoterapeutów, którzy spotykają się ze swoimi klientami przez całe lata, pomagając im w doraźnych problemach). Po konflikcie z Ayn Rand działał jako niezależny badacz. Podstawą działalności pisarskiej i psychoterapeutycznej Nathaniela Brandena była teoria „6 filarów poczucia własnej wartości”, którymi są:
1. świadome życie
2. samoakceptacja
3. odpowiedzialność za siebie
4. asertywność
5. życie celowe
6. prawość i uczciwość (Niwiński, 2002)
Branden był jedną z najbardziej fascynujących i kontrowersyjnych postaci współczesnej Ameryki (Peron, 2014). Był znany jako ojciec koncepcji poczucia własnej wartości (Peron, 2014). Był autorem lub współautorem licznych publikacji. Najbardziej znanymi z nich są:
„Cnota egoizmu” (1964, wspólnie z Ayn Rand), „Jak dobrze być sobą. O poczuciu własnej wartości” (1992) i „Sztuka świadomego życia” (1997).
Psychoterapeuta ten był zdania, iż w dzisiejszym świecie ludzie zbyt mało uwagi poświęcają własnemu szczęściu i rozwojowi, a zbyt często postępują altruistycznie, co nie wzmacnia poczucia własnej wartości, którą można osiągnąć jedynie dzięki przyjęciu postawy racjonalnego egoizmu (Bomastyk, 2017). Podkreślał on również to, że to jednostka ludzka jest celem samym w sobie, co oznacza kierowanie się w swoim postępowaniu własnymi wartościami i dążenie do osiągania własnych celów (Bomastyk, 2017).
Branden dużą uwagę zwracał także na pojęcie przyjemności. Zgodnie z poglądami Kanadyjczyka, przyjemność nie powinna być dla człowieka trudnym do osiągnięcia luksusem, ponieważ stanowi jego naturalną potrzebę. Przyjemność, zdaniem Brandena, jest siłą napędzającą ludzkie życie, ponieważ pozwala człowiekowi bezpośrednio doświadczyć tego, że życie ma wartość i on sam również jest wartościową jednostką (Branden, 2015d).
Ważne jest również samo zdefiniowanie tego, kim jest osoba z wysokim poczuciem własnej wartości. Jednostka taka jest pewna siebie, szanuje siebie i innych, wierzy w swój potencjał i możliwości, nie ma problemów w kontaktach z innymi, jest odporne na stres i potrafi sprostaćwyzwaniom życiowym (Bigaj). Podstawą do budowy zdrowego poczucia własnej wartości jest życie zgodnie ze swoimi wartościami, akceptowanie swoich porażek i wyciąganie z nich wniosków, świadomość własnych potrzeb oraz samodzielne decydowanie o swoim życiu (Bigaj).
Doktor Branden zajmował się także psychologią pracy. W 1998 roku napisał książkę pt. „Self-Esteem at Work”. W wielu firmach menedżerowie i pracownicy postrzegają się wzajemnie w negatywnym świetle (Pascarella, 1999). Nie sprzyja to dobrym relacjom, ani produktywności. Nathaniel Branden uważa, że najlepszym sposobem na poprawę funkcjonowania firmy jest podniesienie poczucia własnej wartości, zarówno przez przełożonych, jak i przez podwładnych. Budując naszą samoocenę, prawdopodobnie zmienimy sposób, w jaki postrzegamy innych i odkrywamy, że nie musimy ich zmieniać (Pascarella, 1999). Uważa on, że miejsce pracy może stać się wspaniałym miejscem do samorozwoju. Musimy jedynie zmienić obraz samego siebie i rozwijać się, a wówczas będziemy bardziej kreatywni i produktywni. Sukces osiągnie zarówno jednostka, jak i organizacja (Pascarella, 1999).
Bibliografia
Rand, A. (1962, 17 czerwca).Ayn Rand Ties Her Beliefs to Today’s World. Los Angeles Times, s. B3.
Peron, J. (2014, Grudzień 3). Nathaniel Branden 1930-2014. Pobrane z
https://www.huffingtonpost.com
Niwiński, T. (2002). JA, 9 wyd. Łódź. JK. s. 135-147.
Bomastyk M. (2017). Czy obiektywne życie jest możliwe? Słów kilka na temat esejów Nathaniela Brandena. Analiza i egzystencja, 37 (2017), 1735-9923. doi: 10.18276/aie.2017.37-06
Branden, N. (2015d). Psychologia przyjemności. W: A. Rand, Cnota egoizmu. Nowa koncepcja egoizmu. Poznań: Zysk i S-ka. S. 110-122
Bigaj, M. (bdw). Bądź pewny siebie!. Pobrane z
http://dokariery.pl/
Pascarella, P. (1999). It all begins with self-esteem. Management Review, 88 (2), 0025-1895 s. 60-62.