• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Księżyc Żniwiarzy. Piątek Trzynastego.
#1
Piątek trzynastego powszechnie uważa się za pechowy dzień. W piątek 13 października 1307 roku na rozkaz króla Francji aresztowano Templariuszy. Wielki Mistrz Jacques do Molay przed spłonięciem na stosie miał rzucić klątwę na króla oraz papieża, którzy zmarli w ciągu następnego roku. Nieprawdą jest natomiast pogłoska, że Jacques de Molay spłonął na stosie w piątek trzynastego. 


"Perche’ la sola croce che accetiamo di portare
E’ questa nostra spada infissa sull’altare"
Ponieważ jedyny krzyż, który akceptujemy do noszenia
To nasz miecz utkwiony w ołtarzu.

Dzisiejszej nocy będziemy mieli okazję obserwować wyjątkową pełnię księżyca. Wrześniowa pełnia, mająca miejsce w okolicach sabatu Mabon (równonocy jesiennej) nazywana jest Księżycem Żniwiarzy, umożliwia bowiem kończenie praw na polu przy świetle księżyca. Zjawisko to było szczególnie ważne w kulturze Egipcjan, ponieważ wskazywało na rychła zmianę pory suchej na deszczową. 

Najważniejszymi świętami Kościoła Mazdaistycznego są sabaty wyznaczane przez koło roku, ale zaleca się również świętowanie esbatów, czyli pełni i nowiów księżyca. Do dzisiejszych rytuałów zaleca się świece w kolorze pomarańczowym, żółtym i czerwonym, wiązki zbóż, pierwsze jesienne liście oraz jarzębinę. Księżyc Żniwiarzy przypomina też, by rozpocząć przygotowania do sabatu Mabon, kiedy to podziękujemy Ahurze Mazdzie za dary lata i wejdziemy w ciemną połowę roku. 

Nałożenie na siebie Księżyca Żniwiarzy i Piątku Trzynastego jest bardzo rzadkie. Ostatnio miało miejsce w 2000 roku, a następne takie wydarzenie nastąpi w roku 2049.
#2
> Jacques do Molay przed spłonięciem na stosie miał rzucić klątwę na króla oraz papieża, którzy zmarli w ciągu następnego roku

Chwała mu za to!
#3
Cytat:Ponieważ jedyny miecz, który akceptujemy do noszenia
To nasz miecz utkwiony w ołtarzu.

*jedyny krzyż
Persona non grata w Księstwie Sieny i quasi-persona non grata w Konsulacie Sclavinii, Mister Bialenii roku 2018

[-] 1 użytkownik podziękował za ten post:
  • AndrzejSwarzewski
#4
Oczywiście, mój błąd, już poprawiam.




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości