• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wkrótce wybory
> Kadencje mijają bardzo szybko i niewiele udaje się podczas nich zrobić.

Da się pokłócić, to najważniejsze.

> Można się zastanowić, czy to dobrze, że parlament nie dokonuje nadprodukcji prawa, czy jednak powinien być aktywniejszy

Jedyne co powinno być aktywniejsze, to posłowie w debatach. Np. taki tow. Bajtuś prawie w ogóle w nich nie uczestniczył. Ale o tym, czy będziemy mieli aktywnych posłów decydują wyborcy w głosowaniu.

> może dałoby się coś w tym kierunku zrobić (zmienić długość kadencji

Szczerze mówiąc, dla mnie wybory w Bialenii są trochę za często. IMO najlepiej by było gdyby zrównać długość kadencji prezydenta i parlamentu do 4 miesięcy (de facto mikronacyjny standard) i razem zsynchronizować wybory.
O ile nie jestem przeciwnikiem przedłużenia kadencji Parlamentu, to mam wątpliwości odnośnie jej podwojenia. A już na pewno nie zmieniałbym znowu kadencji prezydenckiej. Dopiero drugi prezydent rządzi w "cyklu półrocznym" i sprawdza się to.
Zastanawiam się, ale sam nie jestem do tego przekonany (ale może komuś się spodoba i pomysł ulepszy), czy nie stworzyć dwuizbowego parlamentu. Jedna izba byłaby taka jak teraz, a druga byłaby Zgromadzeniem Ludowym i każdy obywatel wchodziłby w jej skład. Nie wiem jak rozdzielić kompetencje, może po prostu ZL ograniczałby się do wyboru prezydenta, weta obywatelskiego i łamania weta prezydenckiego, czyli do tego, co i teraz jest kompetencją obywateli. Celem jest przede wszystkim zaktywizowanie dyskusji politycznych wśród obywateli, a nie reforma procedury prawodawstwa. No i byłoby to jak najbardziej zgodne z kaddafizmem.
JM prof. zw. dr hab. dhc. Andrzej Swarzewski,
Minister Spraw Zagranicznych,
Rektor Uniwersytetu Bialeńskiego. 
To jak, tym razem ktoś się zdecyduje na debatę? BPD od piątku rusza z kampanią. Myślę, że dobrze byłoby, gdyby wszystkie opcje zdecydowały się na rywalizację wyborczą. W innym wypadku wybory parlamentarne mogą stać się tylko plebiscytem popularności.
JM prof. zw. dr hab. dhc. Andrzej Swarzewski,
Minister Spraw Zagranicznych,
Rektor Uniwersytetu Bialeńskiego. 

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości