Ankieta: W którym mieście mógłbyś zamieszkać ?
Nie posiadasz uprawnień, aby oddać głos w tej ankiecie.
Rzym
42.86%
3 42.86%
Carycyn
42.86%
3 42.86%
Białystok
14.29%
1 14.29%
Razem 7 głosów 100%
*) odpowiedź wybrana przez Ciebie [Wyniki ankiety]

• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Szczypta RPG ?
Wydaje mi się że w najbliższym czasie w Republice nie ma szans na regiony. Cóż począć kiedy cierpi narracja, a fabuła klepie biedę? Są tacy którzy uważają że jest to cena którą należy zapłacić za brak podziałów i niesnasek. Jeżeli rzeczywiście ktoś mógłby się obrazić z powodu decentralizacji lub miałyby z tego powstać różne koterie to hmmm, nie będę stawiać przeszkód - pro publico bono. Jednak kiedy weźmiemy pod uwagę że robimy to nie do końca na na serio np. w formie erpega, wszystko powinno być cacy. Pamiętacie jeszcze niedokończony scenariusz Venomanie 2084 ? Poniżej przedstawiam moje propozycję:

Rzym - Senat jest podzielony na frakcję, sprawę komplikuje pojawienie się wodza, który ma pod swoimi rozkazami 20 legionów. Czy uda się utrzymać ustrój republikański ?

Carycyn - Rada Delegatów Robotniczych i Żołnierskich zdecydowanie stoi na straży jedynej prawdziwej linii partyjnej a jest nią - komunizm wojenny. Tymczasem "Białogwardziści" bronią swoich kozackich przywilejów, deorganizując wysiłek proletariacki. Kto weźmie górę - imperialiści czy komuniści ?

Białystok - Męczennik boży razem z Majorem ustanawiają nowy porządek. Przed całkowitą anihilacją ochronić Podlasie może jedynie zwarta opozycja. Na scenę wchodzą Czarny, Jejebak i Mario z krzaków.
Hmmm, jakieś RPG byłoby fajnie stworzyć, ale raczej w oparciu o nasz klimat i historię... I musiałaby się znaleźć grupa chętnych, a o to może być ciężko aktualnie. Chyba, że wymyślimy coś, co nie będzie wymagało dużej ilości uczestników.
Może połączmy przyjemne z pożytecznym i opiszmy tę lukę w naszej historii o której pisałem jeszcze na sarmackim forum?
Te rzymskie legiony... mi to pasuje. Miałem już wcześniej pomysł na realizację... Andrzej wie. Tylko na razie czasu brak bo trzeba stronę robić w wolnych chwilach, ale za 2-3 tygodnie chętnie w to wejdę.
PREZYDENT REPUBLIKI BIALEŃSKIEJ
Marszałek Wielki Ronon Dex
Dowódca Sił Zbrojnych Republiki Bialeńskiej
Wielki Kniaź - posiadacz lenna Razorno
Członek Bialeńskiej Partii Demokratycznej

[Obrazek: 3_15_10_19_11_09_12.png]
Roma capta.
Ale jak będziemy opisywać "czasy rzymskie", to umieśćmy je w starożytnej Bialenii. Co Wy na to?
Koniecznie Andrzeju, jednak zanim to nastąpi zróbmy wstępne podsumowanie naszej RPG. Wybrałem Cię na reprezentanta Senatu, w roli wodza widziałbym Ronona jeśli się zgodzi, dla mnie zostaje funkcja Mistrza Gry. Zachęcam także Bajtusia ,Thomasa, Poline, Defloriusza i pozostałych aby się określili po której stronie ewentualnie wystąpią. Przez kolejne tygodnie będę przygotowywać scenariusz i zwracał się do Was z pytaniami dla urozmaicenia pewnych rzeczy. Później kiedy będziemy gotowi poproszę Bajtusia o stworzenie osobnego działu na sesje i będzie można zaczynać :-)
A te legiony to okres republiki (wczesna/późna... np. po reformach Mariusza) czy cesarstwo... wczesne, po reformach Oktawiana Augusta... itd?

Dopiero teraz doczytałem (z telefonu grzebię w robocie), że chodzi o czasy republiki... OK. Najlepiej zatem późna czyli po reformach Mariusza. Tyle, że 20 legionów to strasznie dużo. Zdajecie sobie sprawę z liczebności i złożoności organizacyjnej jednego legionu? Zabawa raczej kameralna to 4-6 legionów to aż nadto.

Organizacja armii Republiki sprzed reform Mariusza... chyba najciekawsza, ale też najbardziej złożona.

Armia konsularna w składzie:

2 Legiony rzymskie
1 Legion sprzymierzeńców

Legion:
- 4500 ludzi

Organizacja:

Piechota ciężkozbrojna (3000 ludzi):

- 10 manipułów hastati po 120 ludzi
- 10 manipółów principes po 120 ludzi
- 10 manipółów triarii po 60 ludzi

Każdy manipuł miał 2 centurie po 60 (hastati i principes) lub 30 ludzi (triarii).

Piechota lekkozbrojna - vielites (1200 ludzi):

- 10 manipułów po 120 ludzi (łucznicy, oszczepnicy i procarze)

Jazda:

Jazda legionowa składała się z 10 turm po 30 żołnierzy - a każda turma dzieliła się na 3 dekurie po 10 ludzi.

Kohorta była poddziałem mogącym wykonywać pomniejsze samodzielne zadania. Składała się z jednego manipułu hastati (120), jednego manipułu principes (120), jednego manipułu triarii (60) oraz jednej turmy jazdy (30). Do każdego manipułu można było dodać po 40 lekkozbrojnych velitów. Co powodowało, że taka wzmocniona (lekkozbrojnymi) kohorta liczyła łącznie 450 żołnierzy.

Legiony sprzymierzeńców miały nieco zbliżoną organizację, ale większy udział jazdy... Z tego wydzielano zwykle kontyngent ekstraordinari liczący   1600 pieszych i 600 jezdnych, podległy bezpośrednio dowódcy armii.

Po reformach Mariusza (oraz Cezara... podobne, ale mniejszy nacisk na szyk falangi) organizację uproszczono oraz nastąpił zanik podziału na hastati, principes i triarii... ujednolicono wyposażenie i uzbrojenie legionistów. Legion składał się z z 10 kohort liczących o 480 żołnierzy. Kohorta dzieliła się na 3 manipuły (po 160 ludzi), podzielone na 2 centurie (po 80 ludzi), a te z kolei dzieliły się na 10 8-osobowych drużyn. Zlikwidowano rzymską jazdę i legion sprzymierzeńców - i od tej pory posiłkowano się auxileries czyli pomocniczymi formacjami rekrutowany z nieobywateli rzymskich.

Tutaj już nie było takiej jednolitości bo np. Pompejusz rekrutował zaciężną jazdę rzymską składającą się z 12 turm po 32 jezdnych.

Potem już cesarstwo i reformy Oktawiana Augusta...

Legion liczył 9 kohort "zwykłych" i "jedną podwójną" - te 9 kohort liczyło po 480 żołnierzy, a 10-ta 800 ludzi. Kohorta dzieliła się na 5 centurii. Powrócił 120-osobowy oddział jazdy - podzielony na 30-osobowe turmy, które z kolei dzieliły się na 3 dekurie. Razem legion liczył 5200-5500 ludzi.

Powyższe w telegraficznym skrócie... to dość szeroki temat.

Generalnie można zacząć zabawę od republiki sprzed reform Mariusza... i w trakcie zabawy przechodzić różne reformy, niekoniecznie identyczne jak w realu, ale o podobnym podłożu.

Ciekawe, ale w jaki sposób to wykorzystamy w RPG-u? Jaką macie w ogóle wizję tej inicjatywy? Co mieliby robić uczestnicy?

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości