• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Blazonowanie godła bialeńskiego [teraz z obywatelskim projektem ustawy]
[Obrazek: bialenia-ikona.png]

Przy okazji czytania innego wątku zauważyłam, że w ustawie o symbolach państwowych znalazł się poważny babol – sokół Kurajszytów został opisany jako „orzeł”. Później dopatrzyłam się też kilku innych błędów w opisie godła – niektóre rzeczy są nadmiernie opisane, niektóre w ogóle, kolor heraldyczny srebrny został określony jako „biały” (mimo że na oficjalnym wzorze godła sokół wcale biały nie jest!), ustawodawca dopatrzył się jakichś nieistniejących półkul. Dlatego też należałoby cały opis zmienić; po krótkim riserczu napisałam nowy (w większości oparty na opisach innych herbów), ale że nie znam się za bardzo na blazonowaniu daję go do dyskusji i ew. sugestii poprawek zanim zacznę lobbować za projektem poprawiającej go ustawy:

[Godłem Republiki Bialeńskiej jest] sokół Kurajszytów srebrny; na piersi tarcza zielona pięciokątna, pod nią wieniec z dwóch kłosów pszenicy srebrny; w szponach wstęga szara z napisem „BIALENIA”.

Określenie kształtu tarczy wzięłam z obecnego opisu, bo nie znalazłam żadnego lepszego. Kolor wstęgi określiłam jako szary per ten artykuł.

Comments?

Edycja 1: Poprawiono opis roślin pod tarczą.
[-] 3 użytkowników podziękowało za ten post:
  • AndrzejSwarzewski, Bajtuś, Eustachy Playstation
Jako autor obecnej wersji znaku graficznego (a nie opisu ustawowego) mogę wypowiedzieć się tylko co do samej kolorystyki.

Gdy przybyłem do RB w początkach jej istnienia (3.01.2014) to godłem państwowym była dokładna kopia godła Libii z lat 1977-2011. Dość szybko zaczęliśmy kombinować nad zmianą tego stanu rzeczy, aby było wzorowane,  a nie wprost skopiowane. Sam wizerunek tego ptaka miał pozostać.

Na pierwszy ogień poszły kolory... zamiast odcieni beżu i brązu powstało pierwotnie godło w kolorach białym o szarym (poza zielonym wypełnieniem tarczy oczywiście). Tyle, że o ile biel sprawdzała się przy godle o dużej rozdzielczości, to już przy jego zmniejszaniu robiła problemy. Po prostu małe godła na białym tle zaczynało się zlewać. W zawiązku z tym kolor biały w bardzo prosty sposób został "pociemniony" (przesunięcie paska jasności w programie graficznym "na minus") i wewnętrznym kolorem stał się jasnoszary - a dokładniej 240, 240, 240 w systemie kolorów RGB. Natomiast ciemnoszary to 115, 115, 115 (RGB). Jednym rzeczywiście białym kolorem (255, 255, 255) jest dodany w trakcie prac nad godłem napis "BIALENIA". Zieleń tarczy to RGB 0, 150, 50. Przynajmniej tak to było pierwotnie i takie kolory występują w pliku, który mi się zachował z tamtych czasów.

Co do konieczności pewnych poprawek prawnych w przyszłej kadencji Parlamentu to się całkowicie zgodzę, bo nawet Konstytucja wymaga pewnej kosmetyki. Przeszły skład Parlamentu będzie musiał się za to zabrać...
Marszałek Wielki Ronon Dex
Dowódca Sił Zbrojnych Republiki Bialeńskiej
Minister Spraw Wewnętrznych
Par - Posiadacz Lenna Razorno, Burmistrz Wolnego Miasta Lisewa, Zarządca Lenna Lisendorff
Przewodniczący Bialeńskiej Partii Demokratycznej

[Obrazek: 3_15_10_19_11_09_12.png]
> Na pierwszy ogień poszły kolory... zamiast odcieni beżu i brązu powstało pierwotnie godło w kolorach białym o szarym

Czyli po prostu w ustawie jest że jest „biały” bo tak było w pierwotnej wersji?

Inna sprawa, że zgodnie z regułami heraldycznymi, nawet gdyby sokół był śnieżnobiały, należałoby go opisywać jako „srebrny”. Co prawda istnieją herby gdzie biały jest określany jako biały, np. herb Dolnej Saksonii czy „godło” Polski, ale to są bardzo wyjątkowe przypadki.
Cytat:Co prawda istnieją herby gdzie biały jest określany jako biały, np. herb Dolnej Saksonii czy „godło” Polski, ale to są bardzo wyjątkowe przypadki.

Które są bardzo zastanawiające. Wprawdzie domyślam się uzasadnienia historycznego, ale z punktu widzenia heraldyki to się chyba nie do końca broni.
Bardzo możliwe, że pomimo zmian dotyczących bialeńskich barw, przepisywano to "biały" z samych początków RB i pierwotnego godła... ze stycznia 2014.
Par - Posiadacz Lenna Razorno, Burmistrz Wolnego Miasta Lisewa, Zarządca Lenna Lisendorff

To niejedyna zmiana, jakiej wymaga ta ustawa. Chociażby należy określić co oznacza w niej "przestrzeń publiczna" i "przestrzeń prywatna", a najlepiej w ogóle usunąć te sformułowania, bo w chwili obecnej obywatele nie mogą używać symboli państwowych w "przestrzeni publicznej". Straszna bzdura. No i oczywiście do zmiany też będzie Ordynacja, ale to inna sprawa.
Cytat:No i oczywiście do zmiany też będzie Ordynacja, ale to inna sprawa.

Do poprawki jest wiele aktów prawnych... raczej nie wymagają "rewolucji", ale właśnie odpowiednich poprawek. Zwycięzcy wyborów na przyszłą kadencję będą mieli co robić.

Jednak najważniejsze, że są chęci... że się komuś chce temu przyjrzeć, przeanalizować i poprawić błędy.

Przed parlamentem przyszłej kadencji wiele wyzwań. Nadszedł już moment, gdy zdążyliśmy zauważyć, które akty prawne wymagają udoskonalenia. Głównym zadaniem na nowym forum było tchnięcie w nie życia. Gdy to się udało, czas poprawić jakość poszczególnych dziedzin.
Ponieważ zakończyły się już wybory parlamentarne, a nie ma widzę za wielu uwag, czas propozycję przekuć na akt prawny:

Ustawa Parlamentu Republiki Bialeńskiej
o zmianie ustawy o symbolach państwowych

W ustawie Parlamentu Republiki Bialeńskiej o symbolach państwowych z dnia 30 stycznia 2018 r. wprowadza się następujące zmiany:

1. Artykuł 4. otrzymuje brzmienie: »Godłem Republiki Bialeńskiej jest sokół Kurajszytów srebrny; na piersi tarcza zielona pięciokątna, pod nią wieniec z dwóch kłosów pszenicy srebrny; w szponach wstęga szara z napisem „BIALENIA”.«

Ustawa wchodzi w życie z chwilą ogłoszenia.

Ponieważ były sugestie, że należałoby dokonać więcej zmian w ustawie, pozostawiłam na nie miejsce aby nowowybrani parlamentarzyści mogli dodać swoje propozycje w procesie ustawodawczym w formie poprawek. A na razie potrzebuję jeszcze dwóch osób aby złożyć powyższy projekt jako obywatelską inicjatywę ustawodawczą. W takim razie proszę o podpisy poniżej:
Medycejski

(i tak ktoś by to wniósł jako poselski)

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości