• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Przybycie
W wolnogradzkich bramach ujrzeć można było średniego wieku mężczyznę, przybywającego do bialeńskiej stolicy od strony wschodu. Tak przynajmniej można było mniemać po położeniu dzielnicy, w jakiej zjawił się na początku; może jednak obszedł on Wolnograd, przybywszy od zachodu, i w tenże sposób był możliwy do zobaczenia w tych, a nie w innych okolicach? Któż wie. Wiadomo natomiast było tyle, że się pojawił; po przekroczeniu wrót oddzielających Wolnograd od krain okolicznych, mężczyzna rozpoczął niezbyt szybki marsz w stronę centrum metropolii, nie kryjąc na twarzy mimowolnego podziwu dla tego, co otaczało go w tej stołecznej, przepełnionej niepodległym już duchem przestrzeni. Chłonąc typowo miejskie, acz rześkie powietrze Wolnogradu, stopniowo przyspieszał swój marsz – tak bardzo chciał już bowiem ujrzeć centrum i rynek stolicy Republiki.
Witam serdecznie! Zapraszam do rozejrzenia się po Wolnogradzie, a w razie gdyby czegoś Pan potrzebował, proszę śmiało zaczepiać przechodniów lub złożyć mi wizytę w Pałacu.
Czy ma Pan już jakieś plany na przyszłość? Możemy w czymś pomóc?
– Khm, khm, dziękuję za powitanie, Panie Prezydencie. – Demiatycz zdawał się być z lekka zaskoczony nagłym pojawieniem się tak ważnej osobistości, po chwili jednak zebrał się do dalszego mówienia.
– Przede wszystkim chciałbym pogratulować uwolnienia się spod sarmackiego buta. Serce się raduje, kiedy przed oczyma widok, jak taka wspaniała i bogata w historię mikronacja opuszcza Więzienie Narodów, jak słusznie je kiedyś Pan Prezydent nazwał. Po drugie... owszem. Nie ukrywam, że ujrzawszy na własne oczy tę wsławioną przez poetów dostojność bialeńskiej krainy, jeszcze większa naszła mnie ochota, ażeby zostać tu dłużej. Kto wie, czemu by i nie zamieszkać?
Witam serdecznie w Bialenii.
/-/Thomas von Lisendorff - Dostojewski
Prezes Zielonego Świtu 
Admirał MW SZ RB 
Prezes BZS
Bardzo cieszy mnie Pański zamiar! Czym chciałby się Pan zająć na początek? Czym zajmował się Szanowny w krainie z której przybywacie. Nasz kraj dopiero podnosi się ze zgliszczy, dlatego też w niemal każdej dziedzinie potrzebujemy rąk do pracy. Może Pan sobie wybrać taką, która da Panu najwięcej satysfakcji. Smile
Z szybkością godną gladiatora Sapieha wyjrzał przez okno. Jego uwagę przykuł fakt że pomimo siorpiącego deszczu rynek nie był wcale opustoszały. Dwóch jegomościów rozmawiało o czymś blisko Centrum Gastronomiczno-Handlowego. Jan zareagował błyskawicznie. " Przepraszam że się wtrącam lecz dzisiaj w Wolnogradzie prognozowane są pierwsze, wiosenne burze! Zwą mnie Janem z Sapiehowa i wśród zgliszczy znajduje się należąca do mnie jadłodajnia. Zechciejcie wstąpić na szklaneczkę herbaty do czasu aż się nieco przejaśni".     
Thomas von Lisendorff napisał(a):Witam serdecznie w Bialenii.
Dziękuję serdecznie za powitanie, herr Lisendorff.

AndrzejSwarzewski napisał(a):Bardzo cieszy mnie Pański zamiar! Czym chciałby się Pan zająć na początek? Czym zajmował się Szanowny w krainie z której przybywacie. Nasz kraj dopiero podnosi się ze zgliszczy, dlatego też w niemal każdej dziedzinie potrzebujemy rąk do pracy. Może Pan sobie wybrać taką, która da Panu najwięcej satysfakcji. Smile
Ach, uprzednio parałem się najróżniejszymi pracami, zawód mój jednak nad inne zawody był: tułanie się. W Bialenii chciałbym rozpocząć nowe życie; widząc, jak ten kraj podnosi się z gruzów, w jakie został obrócony przez okupacyjne siły, grzechem doprawdy byłoby go nie wspomóc. Pracy na rzecz kraju z wielką chęcią się podejmę. To, że wybór jest duży, mnie raduje. Tymczasem, czy byłby Pan Prezydent może łaskaw odpowiedzieć, jak to się u Was przedstawia aktualnie kwestia uzyskiwania bialeńskiego obywatelstwa? Obowiązują jakoweś przepisy, czy może wszystko odbywa się na mocy zwyczaju?

Janek Sapieha napisał(a):Z szybkością godną gladiatora Sapieha wyjrzał przez okno. Jego uwagę przykuł fakt że pomimo siorpiącego deszczu rynek nie był wcale opustoszały. Dwóch jegomościów rozmawiało o czymś blisko Centrum Gastronomiczno-Handlowego. Jan zareagował błyskawicznie. " Przepraszam że się wtrącam lecz dzisiaj w Wolnogradzie prognozowane są pierwsze, wiosenne burze! Zwą mnie Janem z Sapiehowa i wśród zgliszczy znajduje się należąca do mnie jadłodajnia. Zechciejcie wstąpić na szklaneczkę herbaty do czasu aż się nieco przejaśni".
Demiatycz obrócił się w stronę Sapiehy, na jego twarzy odmalował się widoczny wyraz ulgi.
- Doprawdy, pojawił się Pan w najmniej oczekiwanym, a zarazem najbardziej pożądanym momencie. Istotnie, widać było, że na burzę się zbiera... Jam do deszczów przywykły, ale prawdą, iże wstąpienie pod dach będzie przydatne. Do Pańskiej jadłodajni z wielką chęcią wkroczę, szklaneczka herbaty zawsze dobra rzecz.
Wszedł do Centrum Gastronomiczno-Handlowego, uprzednio przepuszczając przed sobą Prezydenta Republiki i zamykając drzwi za sobą.
Cytat:Rozdział 3
NADANIE OBYWATELSTWA REPUBLIKI BIALEŃSKIEJ

Artykuł 9.
1. Nadanie obywatelstwa Republiki Bialeńskiej następuje na wniosek zainteresowanego.
2. Wniosek o nadanie obywatelstwa Republiki Bialeńskiej musi w sobie zawierać:
1) nazwisko i imię (imiona);
2) numer paszportu;
3) przysięgę o treści: "Przysięgam bronić interesów Republiki Bialeńskiej, wspierać Ją, starać się o rozwój państwa oraz być wiernym prawom i ideałom Republiki Bialeńskiej". Przysięgę można złożyć z dowolną formułą religijną.
Artykuł 10.
1. Wniosek o nadanie obywatelstwa Republiki Bialeńskiej jest rozpatrywany niezwłocznie.
2. Prezydent może odrzucić wniosek o nadanie obywatelstwa, jeśli jest niekompletny, bądź nadanie obywatelstwa zagrażałoby bezpieczeństwu państwa.
3. W przypadku odrzucenia wniosku o nadanie obywatelstwa ze względu na niekompletność, osoba zainteresowana może złożyć taki ponownie.
4. W przypadku odrzucenia wniosku o nadanie obywatelstwa ze względu na interes państwa, osoba zainteresowana ma prawo złożyć odwołanie do Parlamentu Republiki Bialeńskiej. Parlament może zobowiązać Prezydenta do ponownego, pozytywnego rozpatrzenia wniosku. Decyzja Parlamentu jest ostateczna. Osoba zainteresowana może złożyć wniosek o obywatelstwo ponownie po miesiącu od odrzucenia odwołania.
Dziękuję niezmiernie za przedstawienie mi tego, jakże fascynującego, fragmentu ustawy. Jako na jej mocy wniosek o nadanie obywatelstwa rozpatrywane jest niezwłocznie, tako i jam złoży ów wniosek niezwłocznie. Nawiasem mówiąc, że też Pan Prezydent nosi przy sobie nawet w tak nieoczywistej sytuacji egzemplarz tego jakże wybornego exemplum bialeńskiej sztuki legislacyjnej...
Wszystko noszę w swojej czarnej teczce, Szanowny Panie. Wink

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości