• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Napiszmy pakta swarzenta
W kwietniu wystąpiłem z propozycją, by kandydaci na urząd Prezydenta podpisywali zobowiązania w sprawach fundamentalnych (oczywiście nie muszą tego robić, ale Obywatele wyciągną z odmowy własne wnioski). U mnie wyglądało to tak, dla nowych kandydatów wstępnie proponuję prawie identycznie zobowiązania następującej treści: 

Cytat:1. Zobowiązuję się do zachowania republikańskiej formy rządów, niepodejmowania dążeń do koronowania siebie lub kogokolwiek innego na monarchę Bialenii. Ponadto, zobowiązuję się do nieprzyjmowania koron państw obcych oraz nieobejmowania żadnych kierowniczych stanowisk w państwach obcych. 
2. Zobowiązuję się do utrzymania pełnej suwerenności oraz integralności terytorialnej Republiki Bialeńskiej.
3. Zobowiązuję się do bezwzględnego przestrzegania prawa, a w szczególności Konstytucji.
4. Zobowiązuję się nie wprowadzać wojsk cudzoziemskich na terytorium Republiki Bialeńskiej, chyba że w celu manewrów, na krótki czas i za zgodą Parlamentu.
Czy ktoś ma pomysł, co można do tego dopisać?
5. Zobowiązuję się do wstawienia 2d dziewczynki/chłopca na avatar.
~Imanka Szyizmu, Akrypa Ali Shariati, Teutonka, Neoheglistka i Cyrenejka
[Obrazek: tumblr_ounc4kg0Be1qzxv73o1_r1_500.gifv]
Cytat:Czy ktoś ma pomysł, co można do tego dopisać?
To są sprawy tak fundamentalne, że mogę się tylko pod nimi podpisać.
PREZYDENT REPUBLIKI BIALEŃSKIEJ
Marszałek Wielki Ronon Dex
Dowódca Sił Zbrojnych Republiki Bialeńskiej
Wielki Kniaź - posiadacz lenna Razorno
Członek Bialeńskiej Partii Demokratycznej

[Obrazek: 3_15_10_19_11_09_12.png]
Owszem, fundamentalne, ale gdyby wszyscy prezydenci w naszej historii się do tego stosowali, to ominęłoby nas wiele problemów. Wink
Z punktem pierwszym to już kiedyś była wielka dyskusja, kiedy jedynym chętnym do objęcia urzędu okazałem się być ja.
DR NET. Ametyst Faradobus PROF. UB
BARDZO WSPANIAŁY KRÓL HIRSCHBERGII I WEERLADU
SEKRETARZ GENERALNY WIELKIEGO STERNIKA, LEW WOLOGRADU
WLK. KN. MF, BAR. JA., OJCIEC OJCÓW, PASTERZ PASTERZY, SĘDZIA V-ŚWIATA
[Obrazek: thumb_85_11_07_19_7_19_34.png]
> Zobowiązuję się do zachowania republikańskiej formy rządów

Swoją drogą to powinno być wpisane do konstytucji, tak jak to jest np. zapisane w konstytucji Algierii.
[-] 1 użytkownik podziękował za ten post:
  • AndrzejSwarzewski
W Albanii też takie coś mieli, potem przyszedł Ahmed Zogu.
DR NET. Ametyst Faradobus PROF. UB
BARDZO WSPANIAŁY KRÓL HIRSCHBERGII I WEERLADU
SEKRETARZ GENERALNY WIELKIEGO STERNIKA, LEW WOLOGRADU
WLK. KN. MF, BAR. JA., OJCIEC OJCÓW, PASTERZ PASTERZY, SĘDZIA V-ŚWIATA
[Obrazek: thumb_85_11_07_19_7_19_34.png]
> W Albanii też takie coś mieli, potem przyszedł Ahmed Zogu.

I Republika Albańska i tak była de facto dyktaturą Ahmeta Zogu, więc to że złamał własną konstytucję mnie zupełnie nie dziwi.

BTW, w konstytucji Winnickiej Proletariackiej Republiki Demokratycznej miałam to samo wpisane dość okrężną drogą. Zmiana konstytucji wymagała podpisu Komisarza, który jednocześnie w obowiązkach miał wpisane że „stoi na straży republikańskiego ustroju państwa”.
U nas republikanizm nie był nigdy w ten sposób zabezpieczony, ale niepodległość już tak.
Nie widzę sensu przywiązywania się do jednego ustroju lub reżimu. Jak coś działa, to niech działa, a jak nie, to trzeba to zmienić. Zresztą, republikanizm jako ustrój w rozumieniu współczesnym jasno wynika z konstytucji, zwłaszcza z rozdziałów dotyczących kompetencji władz państwowych, ale także preambuły, która ma co najmniej znaczenie w przypadku wykładni norm, a zdaniem niektórych także charakter normatywny per se. No i pamiętajmy, że konstytucję zawsze można zmienić, więc samym prawem nigdy nic się nie zabezpieczy w stu procentach.
Persona non grata w Księstwie Sieny i quasi-persona non grata w Konsulacie Sclavinii, Mister Bialenii roku 2018

[-] 1 użytkownik podziękował za ten post:
  • Ametyst Faradobus

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości