• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konstytucja i inne ważne akty prawne.
Zgodnie z zapowiedziami przedwyborczymi zamierzam uporządkować kwestie naszego prawa... Dotyczyć to będzie również Konstytucji (bo w niektórych kwestiach od niej trzeba zacząć) i innych aktów prawnych.

Od razu chce uspokoić głosy, które padały na Forum- żadnej zmiany ustrojowej nie będzie. Republika Bialeńska pozostanie republiką z władzą ustawodawczą w postaci Parlamentu oraz władzą wykonawczą w postaci Prezydenta i jego gabinetu/rządu. Jednak najważniejsze akty prawne wymagają poprawek i dostosowania do obecnej sytuacji... choćby demograficznej. Przecież w praktyce wychodzą sprawy, z którymi nie możemy sobie poradzić bo prawo to uniemożliwia lub znacznie utrudnia... o błędach nie wspominam nawet, bo są efektem pospiesznego przyjmowania aktów prawnych gdy odzyskiwaliśmy niezależność.

Chciałbym poznać zdanie Obywateli Republiki... Jakie wg nich są "bolączki" naszego prawa, jakie kwestie chcieliby zmienić, jakie mają propozycję w tej materii?

Zapraszam do wypowiedzi -  nie chcę robić niczego wbrew woli Obywateli oraz chce by nasze prawo uwzględniało ich potrzeby...
PREZYDENT REPUBLIKI BIALEŃSKIEJ
Marszałek Wielki Ronon Dex
Dowódca Sił Zbrojnych Republiki Bialeńskiej
Wielki Kniaź - posiadacz lenna Razorno
Członek Bialeńskiej Partii Demokratycznej

[Obrazek: 3_15_10_19_11_09_12.png]
[-] 1 użytkownik podziękował za ten post:
  • AndrzejSwarzewski
Zgadzam się w pełni, że powinniśmy w najbliższym czasie zająć się poprawą prawodawstwa. Nie potrzebujemy radykalnych zmian, bo wszystko funkcjonuje dość poprawnie. Potrzeba spokojnej dyskusji z udziałem społeczeństwa i ekspertów (warto wykorzystać Severina, który z jednej strony chciałby u nas działać, ale nie wie w co konkretnie może się zaangażować), aby tak znowelizować prawo, aby mogło jak najdłużej służyć nam bez konieczności wprowadzania poprawek.
Ekhm, wiem, że z wypowiedzi tej wiele nie wynika, ale bardziej szczegółowo wypowiem się, gdy będziemy omawiali już konkretne ustawy do ewentualnej poprawy.
JM prof. zw. dr hab. dhc. Andrzej Swarzewski,
Przewodniczący pro tempore Parlamentu,
Rektor Uniwersytetu Bialeńskiego. 
Na pewno wyszła sprawa znikających posłów... Mysimy opracować mechanizm pozwalający sprawnie pozbawić mandatu i na jego miejsce wprowadzić osobę koleją w wynikach wyborczych lub zrobić wybory uzupełniające. Sytuacja posła, którego nie ma jest absurdalna i utrudnia pracę Parlamentu.

Skoro niestety ludzie nie potrafią zdobyć się na jednozdaniowy post z rezygnacją, jak ich realioza dopada - to trzeba opracować mecjanizm, który zrobi to za nich.

"Prawo służy głównie po to, aby prawnicy mieli z czego żyć."
Jestem za zwiększeniem skomplikowatości prawa. Najważniejsze jednak jest to by prawo determinowalo do postępowań sądowych aby życie prawnicze mogło rozkwitnąć. Dzisiejsza Bialenia nie pozwala na dużą aktywnosć w tych sprawach a to marnowanie potencjału.
~Imanka Szyizmu, Akrypa Ali Shariati, Teutonka, Neoheglistka i Cyrenejka
[Obrazek: tumblr_ounc4kg0Be1qzxv73o1_r1_500.gifv]
A ja z kolei jestem przeciwnikiem komplikowania prawa. Nie sądzę, by kogoś zachęciło to do aktywności, a na pewno zniechęci ludzi, którym nie będzie się chciało zapuszczać w gąszcz przepisów, żeby zrobić cokolwiek.
Cytat:A ja z kolei jestem przeciwnikiem komplikowania prawa. Nie sądzę, by kogoś zachęciło to do aktywności, a na pewno zniechęci ludzi, którym nie będzie się chciało zapuszczać w gąszcz przepisów, żeby zrobić cokolwiek.
Jestem podobnego zdania... Prawo musi być proste, jasne i czytelne. Nadmiar aktów prawnych jest niepożądany.

Phi, prostacy.
Jakbyście zmienili zdanie to chętnie podejmę się tamtego zadania.
~Imanka Szyizmu, Akrypa Ali Shariati, Teutonka, Neoheglistka i Cyrenejka
[Obrazek: tumblr_ounc4kg0Be1qzxv73o1_r1_500.gifv]
Życie prawnicze skupia się raczej na crossficie i piciu sojowej latte, więc trochę nie rozumiem o czym mówicie Towarzyszko. Skomplikowatość jest potrzebna jedynie wtedy, gdy za usługi jest zapłata, co w przypadku mikronacji wygląda jak... A szkoda szczempić ryja.

Ach, żeby było śmiesznie, to wspomniany tu wcześniej Severin (szkoda, że nie Severino) nie ma tu wglądu xD

BTW2 Ja oczywiscie obserwuję ten wątek i czekam na konkretne uwagi lub raczej postulaty na tym etapie.
Persona non grata w Księstwie Sieny i quasi-persona non grata w Konsulacie Sclavinii, Mister Bialenii roku 2018

Cytat:Skomplikowatość jest potrzebna jedynie wtedy, gdy za usługi jest zapłata, co w przypadku mikronacji wygląda jak...
 Generalnie to da się zrobić tak by "wilk był syty i owca cała"... W sprawach codziennych, obywatelskich prostota i jasność, a jakieś "wysublimowane" prawo można tworzyć w sprawach "branżowych".

Na pewno prawo nie może być uciążliwe dla obywateli (jakieś rejestry, konieczność wpisywania się gdzieś), ani dla władz (jakaś bezcelowa biurokracja). To nie real, nikt nie ma przymusu, żeby tutaj działać, ani motywacji finansowo-prestiżowej, żeby obejmować urzędy. Jeśli poprzez prawo będziemy odbierać komuś smak zabawy, to po prostu sobie pójdzie.

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości