• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pułk reprezentacyjny
Wydaje mi się, że najbardziej odpowiedni będzie ostatni model.
prof. net. mgr gen. bryg. rez.
Ametyst Faradobus

Prezydent Republiki Bialeńskiej, Lider Ludu, Lew Wolnogradu,
Król Hirschbergii i Weerlandu, Sekretarz Generalny Wielkiego Sternika,
Sułtan Faradobaju, Kniaź Jaruzelimy, Uosobienie Pracowitości Etc.

[Obrazek: 1018.png]
Tak ogólnie rzucam pomysł, aby w końcu doprowadzić do spełnienia nasze marzenie o Pułku Wolnogradzkim. Warto, aby Gwardia w końcu stacjonowała w stolicy Rzeszy.
Ametyst Faradobus

Spróbuję podsumować to, na co się dotychczas umówiliśmy w kwestii tego pułku. Na pewno trzeba będzie utworzyć następujące oddziały i pododdziały:

eskadra lotnicza
2 x PA-318-100 - klucz
3 x DB-90 - klucz
8 śmigłowców zgrupowanych w 2 klucze
+ klucz logistyczny i klucz techniczny eskadry

batalion ochrony
kompania wartownicza
kompania patrolowa
kompania ochrony bezpośredniej
kompania dowodzenia i logistyki

batalion reprezentacyjny
2/3 kompanie reprezentacyjne
kompania logistyki

Nadal zastanawiam się, czy na ten moment jest sens powoływać szwadron konny. Może odłożymy to akurat na później, aby wszystko na spokojnie przemyśleć?
Ametyst Faradobus

Podbijam trochę temat, bo ucichł.
Ametyst Faradobus

Trochę inaczej to wygląda w nieistniejącym realu, ale na samym wstępie chciałbym powiedzieć, że 3 kompanie to kpina. Bo żołnierze poza pracą nie mają nic innego. Polecałbym rozszerzyć to do 6-9 kompani, ta struktura będzie działała pozytywniej na morale żołnierzy tam służących.

Co przez to rozumiesz?

Ty tu jesteś najbardziej kompetentny, więc chętnie wysłucham Twojego zdania i zachęcam do wzięcia udziału w naradzie.
Ametyst Faradobus

Piotr Pawłowicz napisał(a):Trochę inaczej to wygląda w nieistniejącym realu, ale na samym wstępie chciałbym powiedzieć, że 3 kompanie to kpina. Bo żołnierze poza pracą nie mają nic innego. Polecałbym rozszerzyć to do 6-9 kompani
A to akurat zależy od tego ilu ludzi jest potrzebnych do służby/zadań jednorazowo... Zasadniczo przy systemie 7/24 potrzeba 5 razy więcej ludzi niż wynosi ilość jednorazowo na służbie - przy czym takie wyliczenie uwzględnia zarówno miesięczny urlop, jak i czas szkoleniowy oraz ewentualną niezdolność do służby. To proste wyliczenie i zna je każdy kto kiedykolwiek pracował/służył w systemie dyżurowym lub kierował ludźmi w takim systemie. W zasadzie do zapewnienia obsady 7/24 wystarczy 4,5 człowieka na jednego pełniącego służbę (uwzględnia to urlopy i ewentualne niezdolności do służby - 14 dni w roku na jednego żołnierza), ale przy 5 uwzględnia się jeszcze szkolenie doskonalące. To proste wyliczenie ilości godzin w roku oraz oraz czasu pracy (przy założeniu 40 godzin tygodniowo), czasu urlopu (miesiąc), ewentualnej niezdolności z przyczyn zdrowotnych (średnio 14 dni) i szkolenia (2 dni w miesiącu).

Czyli chcąc mieć jednorazowo 30 ludzi to stan etatowy powinien wynosić 150 + kierownictwo i zabezpieczenie działań. Licząca 180 ludzi kompania wartownicza/ochrony wystawia jednorazowo około 30 ludzi. Przy czym to wyliczenie przyjmuje np. posterunki 2-zmienne  bo przy takim założeniu 5 na 1 nie trzeba uwzględniać czasu odpoczynku czyli posterunki 3-zmienne (dobowe) nie są konieczne. Jednorazowo można więc wystawić 15 posterunków 2-zmiennych (+ dowódca i jego zastępca) oraz np. 10 ruchomych, mobilnych patroli w składzie 3-osobowym (+ dowódca-koordynator, wraz z zastępcą)... z tego przynajmniej 2/3 będzie "w ruchu", bo tutaj odpada tylko czas na ewentualny posiłek czy zatankowanie pojazdu - godzina czy dwie przerwy w patrolowaniu w zupełności wystarcza.

Ametyst mając kompanię wartowniczą i patrolową liczące powiedzmy po tych 180 ludzi - może mieć bez żadnego problemu jednorazowo na służbie około 60 ludzi na posterunkach i w patrolach + ich kierownictwo. Jeżeli mu to wystarcza to nie potrzebuje więcej kompanii. Kompania ochrony bezpośredniej to już inna sprawa, bo tutaj nie wchodzi w grę działanie 7/24, a w razie potrzeby, na stałe zapewne wystarczy kilku ochrony bezpośredniej, zwiększa się tą liczbę w przypadku konieczności, ale ta konieczność nie występuje w sposób ciągły.

System 5 na 1 funkcjonuje właśnie w nieistniejącym realu do obliczenia potrzeb etatowych w systemach dyżurowych.
Marszałek Wielki Ronon Dex
Dowódca Sił Zbrojnych Republiki Bialeńskiej
Elektor - Prefekt Departamentu Lisewskiego, Posiadacz Lenna Razorno i  Zarządca Lenna Venomania
Miecznik Port Arthurberg
Przewodniczący Bialeńskiej Partii Demokratycznej

[Obrazek: 3_15_11_20_1_05_11.png]
Osobiście służę na 3KRWP (Pierwszej zawodowej kompanii w Pułku), mamy 110 szeregowych z czego kilku to pluton salutowy, mamy de facto 330 ludzi, a i tak niejednokrotnie 3 kompania musi wspierać przy zabezpieczeniu uroczystości inne kompanie. Często pracujemy po 1-2 miesiące bez dnia wolnego i wiem jak to wpływa na morale żołnierza. Osobiście proponowałbym zwiększyć ilość kompanii jeśli chodzi o reprezentacyjne. 

U nas rotacyjnie pełni się warty i mamy 3 posterunki. Pałac Prezydencki, GNŻ oraz DGW. Każdy posterunek ma swoje zmiany etc. 19 szeregowych jest potrzebne na jeden dzień wart. Dlatego proponowałbym pomyśleć o posterunkach jakie mają mieć miejsce i dopiero rozpisywać aktualny stan żołnierzy. Zgadzam się z Rononem i jego pomysłem. Chociaż boli mnie ten optymizm bo w mikro jest łatwiej, niż w nieistniejącym realu.

[-] 2 użytkowników podziękowało za ten post:
  • Ametyst Faradobus, Ronon Dex
Obawiam się Piotrze, że Wasze problemy realowe wynikają właśnie ze złego rozplanowania działań oraz wykonywaniem nadmiernych ilości czynności, które jak znam życie i armię w realu nie do końca potrzebnych. O tym, że to już dawno zrobiła się "paradnaja armia" to już nie wspominam, bo jeszcze nie tak dawno pracowałem w jednostce (już oczywiście jako cywil, bo 15 rok mi na emeryturze leci) i faktycznie coś "podejrzanie" było w niej strasznie dużo "uroczystości" (za to innych działań, znanych mi z mojej wojskowej przeszłości jakby strasznie mało)... ciągle mieli jakieś "uroczyste zbiórki", coś co w "moich czasach" było od "wielkiego dzwonu" u nich było codziennością prawie. Do tego nawet stan etatowy tej Twojej kompanii nie jest zbyt duży - zwykła kompania ochrony (na lotnisku), z którą wiele lat temu miałem bliżej do czynienia liczyła ok. 160 żołnierzy.

Piotr Pawłowicz napisał(a):Dlatego proponowałbym pomyśleć o posterunkach jakie mają mieć miejsce i dopiero rozpisywać aktualny stan żołnierzy.
Tak powinno być, ale zakładam że Ametyst nie potrzebuje tej ochrony zbyt dużo i te 15 posterunków stałych oraz 10 patroli mu w zupełności wystarczy do zabezpieczenia siedziby Lwa Wolnogradu. Do tego istnieją przecież środki techniczne, które powodują, że ludzi na posterunkach stacjonarnych nie musi być nadmiernie dużo... ja oczywiście wiem, że u nas w nieistniejącym realu armia takich systemów nie docenia, a i czasem potrafi dublować takie zabezpieczenia posterunkami fizycznymi, ale w "cywilizacji" to się jednak sprawdza - może dlatego, że koszty osobowe są tam wysokie i trzeba "włączyć myślenie".

Piotr Pawłowicz napisał(a):Osobiście proponowałbym zwiększyć ilość kompanii jeśli chodzi o reprezentacyjne.
Ale to tylko wtedy gdyby Ametyst potrzebował jakąś większą ilość posterunków honorowych, bo w tym założeniu to tylko takie będą pełnione przez żołnierzy kompanii reprezentacyjnych - posterunki ochronne to już działka tego batalionu ochrony.

Jeżeli mają to być tylko posterunki honorowe w niewielkiej liczbie (bo do czego ich więcej potrzebuje?) to ilość ludzi do systemu 7/24 też jest niewielka, a reszta zabezpiecza tylko uroczystości. Przy czym niekoniecznie nawet wszystkie posterunki honorowe muszą funkcjonować przez 24 godziny na dobę. Jak sobie Ametyst wystawi dwóch ludzi przy bramie głównej i dwóch przy wejściu do "pałacu" na posterunkach honorowych to mu to w zupełności wystarczy.

Inna sprawa, że Ametyst nie musi zwiększać ilości kompanii, ale mogą one mieć odpowiednio duże stany osobowe. Bo jeżeli założymy np. 4 plutony po 40-paru ludzi to już jest ok. 200 (wliczając dowództwo i logistykę kompanii). W SZ RB (założenie sporej samodzielności niskich szczebli dowodzenia) kompania zmechanizowana liczy 178 żołnierzy, ale w przypadku kompanii honorowej może być sobie 180-200 i niczemu to nie przeszkadza. Zasadniczo w takiej specyfice to kompania jest w zasadzie tworem administracyjnym, bo to nie pododdział bojowy, technicznych czy inny logistyczny.

Piotr Pawłowicz napisał(a):Zgadzam się z Rononem i jego pomysłem. Chociaż boli mnie ten optymizm bo w mikro jest łatwiej, niż w nieistniejącym realu.
Przez ostatnie parę lat służby robiłem w systemie "dyżurów bojowych" (Sił Powietrzne) czyli 24-godzinne dyżury oraz 16-godzin szkoleniowych w miesiącu. System etatowy 5 na 1 sprawdza się bez najmniejszego problemu - pod warunkiem, że nie ma braków etatowych (ale nawet przy niewielkich nic się nie "wali"... choćby dlatego, że ilość możliwych zwolnień lekarskich jest policzona na wyrost). Przez kolejnych ładnych parę lat kierowałem też zespołem kilkudziesięciu pracowników "w dyżurach" (12-godzinnych) i też się to sprawdza... dopóki etaty są obsadzone.

Problem zaczyna się wtedy gdy brakuje obsady do etatu - ale tutaj faktycznie możemy sobie optymistycznie założyć, że wirtualne armie/gwardie takiego problemu specjalnie nie mają... bo on występuje w nieistniejącym realu zasadzie tylko tam, gdzie wynagrodzenie i warunki pracy/służby są nieadekwatne do wymaganych kwalifikacji czy uciążliwości pracy/służby. W armiach gdzie tego problemu nie ma - to raczej braki kadrowe nie występują... Ale tutaj to już dotykamy całkowicie realowego problemu finansowania u nas "sfery budżetowej"... sam dałem sobie z nią definitywnie spokój swego czasu właśnie m.in. ze względu na niskie wynagrodzenie, zupełnie nieadekwatne do wymaganych kwalifikacji i potem na moje miejsce to ponad pół roku kogoś szukali.
Marszałek Wielki Ronon Dex
Dowódca Sił Zbrojnych Republiki Bialeńskiej
Elektor - Prefekt Departamentu Lisewskiego, Posiadacz Lenna Razorno i  Zarządca Lenna Venomania
Miecznik Port Arthurberg
Przewodniczący Bialeńskiej Partii Demokratycznej

[Obrazek: 3_15_11_20_1_05_11.png]
Dziękuję za obie opinie, ale podobnie jak Rononowi tak i mi wydaje się, że w armii dobrze zorganizowanej, a taką jest bialeńskie wojsko oraz nasza gwardia, możemy sobie pozwolić na pewną idealizację. To jest trochę kwestia koncepcji i podejścia, bo na przykład w armii ZSKHiW robiłem wszystko tak, aby była jak najbardziej badziewna.

Nie będzie natomiast złą rzeczą właśnie zwiększenie stanu osobowego pojedynczych kompanii - ta liczba 200 osób całkiem do mnie przemawia. Co do 15 posterunków to masz na myśli łącznie ochronne i honorowe czy tylko jeden ich rodzaj? Bo jeśli chodzi o honorowe to w zasadzie proponowałbym dwa przed Domem Lewskim (przy wejściu i przy głównej bramie), jeden przed siedzibą dowództwa Gwardii i ewentualnie jeden przed Muzeum Patrona. Ewentualnie można jeszcze dodać jeden w środku Domu Lewskiego, przy przyszłych insygniach Rzeszy.
Ametyst Faradobus

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości